Nájsť kvalitný a bezplatný program môže byť niekedy tvrdý oriešok. Nerád platím za niečo „zbytočne“.  Tento zoznam ti pomôže nájsť vhodný program zdarma, ktorý je zároveň kvalitný. Pusťme sa do toho.

 

Ďalšie zaujímavé programy môžeš nájsť v článku: programy na pc – ultimátny zoznam.

 

  1. DaVinci Resolve 17

 

DaVinci Resolve 17 color page

Hľadal som program na strihanie videí, ktorý by mi vyhovoval. Jeden bol príliš pomalý, iný zas príliš jednoduchý (takmer žiadna možnosť úprav videa), ďalší príliš obmedzený – takmer všetky funkcie boli platené a pod. Spomenul som si na DaVinci, profi program, ktorý je zdarma.

 

Na začiatku som sa ho bál. Predsa len je program, ktorý sa používa aj na úpravu profesionálnych filmov (uff to bude veľmi zložitý program).

 

Ak sa trošku naučíš pracovať s programom zistíš, že nie je až tak zložitý. Pozri si pár videí, ktoré sú na youtube a naučíš sa robiť základné úpravy raz dva. Program má aj platenú verziu, ktorá je naozaj vhodná pre profesionálov (podpora rozlíšení nad 4K, pokročilé efekty, ako napríklad redukcia šumu, rôzne retušovacie funkcie a iné pokročilé efekty.)

 

  1. Audacity

 

Keďže nahrávam aj podcast potreboval som upravovať zvuk. Audacity je veľmi starý a osvedčený program. Relatívne ľahko sa v ňom zorientuješ.

 

  1. Cakewalk by BandLab

 

Je to v podstate bývalý platený profesionálny program na tvorbu hudby. Teraz je úplne zdarma. Prináša dokonca možnosť tvorby hudby online pomocou online verzie, ktorá navyše obsahuje loopy zdarma. Ak správne chápem, túto vytvorenú hudbu môžeš i predávať! Veľmi šikovné ak chceš vytvoriť jednoduchú zvučku do tvojho videa či podcastu.

 

Nájdeš tu veľa loopov z rôznych žánrov, dosť ma prekvapila filmová hudba.

 

webové rozhranie band labu

  1. Recuva

Občas niečo nechtiac zmažeš a vtedy príde vhod Recuva. Je to program na obnovu zmazaných programov.

 

  1. MSI Afterburner

Je šikovný programík na reguláciu otáčok grafickej karty. Zároveň sa dá použiť na nahrávanie obrazovky počítača, zobrazovať teploty procesora, grafickej karty (počas záťaže) a podobne.

 

  1. Loom

Loom je program na nahrávanie obrazovky. Troška zamrzí, že videá môžu mať iba 5 minút (zdá sa mi, že v minulosti bol limit vyšší). Ak chceš neobmedzené nahrávanie obrazovky použi OBS studio (no je pomerne ťažkopádne).

 

  1. Skype

Skype ma prekvapil. Po novom môžeš robiť veľmi jednoducho aj videokonferencie. Program je veľmi jednoduchý.

 

  1. Windows Repair

Asi najlepší program zdarma na riešenie problémov s počítačom. Raz si pamätám že som mal zavírený počítač a vyzeralo, že celý počítač budem musieť preinštalovať. Počítač sa „správal čudne“. Pomohol mi práve tento program.

 

  1. Virtual Box

Je veľmi šikovný program na rôzne skúšanie. Môžeš pomocou neho emulovať počítač a nainštalovať  takmer akýkoľvek operačný systém. Takisto napríklad pomocou takéhoto virtuálneho stroja platiť online – vyššia bezpečnosť bez toho aby si „zasvinil“ disky s rôznymi operačnými systémami a nepohodlne medzi nimi prepínal.

 

  1. FastStone Photo Resizer

Veľmi šikovný software na rýchlu zmenu veľkostí fotografií. Výhoda je, že tam môžeš nahrať naraz trebárs aj sto fotiek a upraviť ich naraz podľa potreby. Značne šikovné ak potrebuješ veľa fotiek v určitom rozmere. Napríklad pre e-shop.

 

  1. Calibre

calibre ukážka programu

Ak čítaš elektronické knihy, tak toto je priam nutný program. Upravíš si knihu do formátu akého potrebuješ bez platenia a relatívne jednoducho.

 

  1. 7-zip

Schopná alternatíva voči platenému Win-raru. Asi si ani nepamätám situáciu, aby som bol nútený použiť win rar. Rozbalí takmer akýkoľvek bežný komprimovaný formát.

 

  1. SPAMfighter

Ty nemáš rád spam, ja nemám rád spam. Každý nemá rád spam. Tento nástroj zdarma ti pomôže výrazne znížiť množstvo spamu na tvojom mailovom konte.

 

  1. Filezilla

Fillezilla je bezplatná alternatíva total comanderu. Môžeš sa zdarma pripojiť na FTP, prenášať súbory.

 

  1. Teracopy

Kopírovanie veľa súborov cez Explorer môže byť otravné. Program môže havarovať, kopírovanie trvať večnosť… Tieto problémy rieši Teracopy.

 

  1. Kodi

Kodi je prakticky multimediálne centrum. Jednoducho si môžeš vytvoriť smart TV. Podporuje rôzne rozšírenia.

 

  1. Google keep

gogle keep ukážka

Chceš mať poznámky poruke v mobile či počítači? Google keep vhodný kandidát. Jednoduchý a intuitívny program na poznámky.

 

  1. Foxit Reader

Adobe reader je pomalý a veľký. Foxit reader má viac funkcií, je rýchlejší a menší. Navyše môžeš robiť aj jednoduché úpravy PDF súborov.

 

  1. BoxCryptor

Potrebuješ zabezpečiť súbory uložené v cloude? BoxCryptor je riešenie. Podporuje viac ako 30 cloudových úložísk.

 

  1. SUMo

SUMo kontroluje aktualizácie programov ktoré používaš. Veľmi praktické. Lepšie ako náhodne kontrolovať stránku výrobcu programu, však?

 

  1. Hanbrake

handbrake ukážka programu

Handbrake je asi jeden z najlepších programov na konverziu videa. Paradoxne je lepšie vybavený ako kopec platených programov, ktoré majú napríklad problémy s kodekom H.265. A to ešte nerátam podporu rôznych grafických kariet. Naozaj nevidím najmenší dôvod platiť za program na konverziu videa. A to som skúsil možno aj desať platených programov na konverziu videa.

 

Záver

Existuje veľké množstvo kvalitných programov zdarma. Ja som snažil vybrať tie, ktoré často používam. Ale spomenul som aj tie, čo nepoužívam. Ak máš typ na iné programy, podeľ sa s nimi dolu v komentároch.

Nauč sa viac o počítačoch!