Vecí / dôvodov ktoré ničia tvoje sebavedomie môže byť mnoho. Niektoré z nich ťa môžu prekvapiť. Občas si na seba tvrdý viac ako by si mal. Možno sa obviňuješ, kritizuješ, zneisťuješ alebo si neveríš.

 

  1. Rodičia

rodina

Rodičia a rodina môžu často ničiť tvoje sebavedomie. Neustála kritika za tvoje chyby, porovnávanie ťa s inými a podobne. Snaha mať z teba perfektného syna či dcéru nie sú práve vhodné podmienky na to aby si mal zdravé sebavedomie.

Robiť sa to dá aj inak, rozoberal som to v článku: Ako zvýšiť sebavedomie dieťaťa.

 

  1. Prehnaná kritika

Kritika je občas fajn, ak je diplomaticky podaná. Ak je jej ale veľa, ničí sebavedomie a začneš o sebe pochybovať. Môžeš sa cítiť neschopný a nedokonalý (keby sa ale dalo byť dokonalý však?). Problém je, že ľudia sa nevedia častokrát správať asertívne. Aký má význam asertivita v živote sa dozvieš po kliknutí.

 

  1. Porovnávanie sa s inými

Porovnávať sa s inými je posledný klinec do rakvy sebavedomia. To že tvoja kamarátka Janka má lepšiu postavu nezmení nič na tom, akú postavu máš ty. Alebo že Fero má veľké bicepsy nezmenší tvoje bicepsy. Každý sme proste iný. Máme rozdielne silné a slabé stránky.

 

Čo je niekedy slabosť, je inokedy výhoda. To je jeden z dôvodov prečo majú ľudí nízke sebavedomie.

 

  1. Perfekcionizmusperfektné žlté kačičky

Všimol som si, že najmä ženy sa snažia byť perfektné a boja sa chýb. Perfektne vyzerať, usmievať sa, proste byť perfektný/á a dokonalý/á. Problém je, že je to niečo nedosiahnuteľné. Môžeš sa zlepšovať, ale nikdy nebudeš perfektný či perfektná.

 

Sústreď sa radšej na realistické ciele, ako na nedosiahnuteľný cieľ. Ak sa snažíš byť perfektná osoba, si viac strnulý či strnulá, bojíš sa robiť chyby a veľmi sa kontroluješ.

 

To paradoxne vedie k viac chybám – pretože sa nevieš uvoľniť. Veľmi sa „snažíš“ a tým to nakoniec zničíš. Ľudia s vysokou emocionálnou inteligenciou chápu že perfekcionizmus je nereálny.

 

  1. Negatívne myšlienkysmutný muž vonka

Joj tu som urobil chybu. Aj tu. Aký som hlúpy/ aká som hlúpa… Spoznávaš sa? Rozprával by si sa takto nepríjemne aj s kamarátom? Asi nie, však? Začni si to všímať, a zmeň to. Viem, nie je to vždy ľahké.

 

  1. Hrabanie sa v minulosti

Áno ja viem, že som pred dvadsiatimi rokmi urobil chybu, ale to urobilo mnoho ľudí. Nepomôže mi to sa k tej chybe dookola vracať. Jedine čo tým dosiahnem je to, že si vytvorím životnú paralýzu – prestanem konať a riešiť aktuálne prekážky a budem snívať o alternatívnej minulosti a budúcnosti ako by to bolo ak…

 

  1. Veľa si toho necháš od ostatných

Ľudia si často asertivitu zamieňajú s ustupovaním. Ak sa to preženie zadupávaš do prachu svoje sebavedomie. V prípade že si veľa necháš skákať po hlave od ostatných ako môžeš byť sebavedomý? S tým súvisí aj nedostatok rešpektu voči sebe.

 

  1. Pričasto hovoríš áno21 vecí ktoré ničia tvoje sebavedomie 1

Pomôžeš mi? Áno. Požičiaš mi peniaze? Áno. Znova za mňa zaplatíš? Áno. Znie ti to povedome? Ak hovoríš pričasto iným áno, svedčí to o tom, že sa bojíš vyjadriť názor. Radšej urobíš čo chcú iní namiesto toho, aby si urobil to, čo chceš ty. Bojujem s tým aj ja. Dôležité je ale stanoviť si hranice a vedieť povedať NIE! Už DOSŤ!

 

  1. Takmer žiadny sebarešpekt

Ak nerešpektuješ seba ako môžeš očakávať, že ťa budú rešpektovať ostatní? V ich podvedomí sa bude prehrávať niečo takéto: „Tento človek asi za veľa nestojí ak si neváži ani sám seba.“

 

  1. Preháňaš to s ospravedlňovaním

Je dôležité, a správne uznať svoju chybu a ospravedlniť sa. Ale všetko s mierou. Ak to začneš preháňať tvoje ospravedlnenie stráca cenu, znižuješ svoje postavenie, znevažuješ sám seba, svoje názory a činy.

 

  1. Viera že vieš čo si iní mysliadvaja ľudia v kancelárii

Nikto, naozaj nikto na svete nevie čo si iný človek o ňom myslí. Môže len hádať. Zdanie môže klamať. Často je to len tvoj kritik, ktorý sa ťa snaží dať „dole“, ponížiť ťa, udupať ťa, presvedčiť ťa o tom aký si neschopný.

 

Ale to nie je pravda. Si viac ako súbor vlastností a schopností. Si jedinečný. Chyby ťa robia jedinečným a neopakovateľným. To čo si o tebe myslia iní nemení na tom nič KTO si!

Nikdy na to nezabúdaj.

 

  1. Odovzdanie sa svojim strachomnepanikár

Strach môže byť aj užitočný. Ak sa mu ale odovzdáš, predáš mu svoju dušu a môže ťa zničiť. Zničiť tvoje sebavedomie, dôstojnosť, zhoršiť tvoje schopnosti. Môže ťa brzdiť. Je to ako jazdiť na športovom aute so zatiahnutou ručnou brzdou…

 

  1. Viera že si lepší ako naozaj si

Ak nemáš realistický pohľad začneš byť postupne namyslený. Prehnaná seba láska ťa oslepí, priam ohlúpneš. Staneš sa narcista. Arogantný, hnusný človek ktorý si myslí, že vieš všetko lepšie ako ostatní. Namyslenosť nie je sebavedomie.

 

  1. Myslíš si, že nikto ťa nemá rád

To či ťa má alebo niekto nemá rád niekedy nemáš veľmi ako ovplyvniť. Čo môžeš zmeniť, ako sa správaš k ostatným ty. Ak predpokladáš že ťa nemajú ostatní radi je to často preto, lebo sa ani ty asi nemáš rád a myslíš si o sebe to najhoršie.

 

  1. Nemáš sa rád

Teraz tu nespomínam chorú sebalásku typu obdivovanie sa v zrkadle dlhé hodiny a podobne. Skôr o zdravom prijatí seba. Ak sa nemáš rád ťažko môžeš byť sebavedomý.

 

  1. Nedokážeš prijímať komplimenty

Myslím si, že často je to spôsobené tým ako nás vedú rodičia. Ak ti povie niekto niečo pekné a pozitívne povedz „ďakujem“ radšej nehovor: „ale to tak nie je“. Pritom sa človek cíti trápne. Väčšinou ak ťa niekto pochváli je to preto že na tebe niečo úprimne obdivuje, niečo sa mu páči.

 

Prijímanie komplimentov sa treba naučiť. Jedna z ciest je aj naučiť sa dávať komplimenty. Spontánne bez skrytých cieľov. Len tak pre radosť.

 

  1. Toxické vzťahytoxický pár

Poznáš to: stretávaš sa s niekým, a ten dotyčný ťa len dáva dole. Nič mu nie je dobré, je negatívny, nespokojný, uhundraný a lezie ti priam na nervy.

 

  1. Pochybovanie o svojich rozhodnutiach

Už si sa raz rozhodol a čo sa stalo sa už neodstane. Čas ukáže aké následky malo tvoje rozhodnutie. Radšej urobiť nesprávne, či chybné rozhodnutie ako žiadne. Chyba ťa vždy môže niečo nové naučiť alebo upozorniť na nesprávne rozhodnutie.

 

  1. Nečinnosťnečinný muž sedia vonka na fotelke

Nečinnosť ťa zabíja… Ak neustále či často niečo odkladáš nepríjemné pocity, a pochybnosti poprípade obavy sa v tebe hromadia. Rastú ako burina ktorá dusí postupne tvoje sebavedomie. Cvičenie môže podľa štúdie pomôcť zlepšiť náladu a sebavedomie. Odkladanie ťa môže ubíjať a ničiť.

 

  1. Priveľa sociálnych médiífacebook a lajky

Ako sa hovorí všetkého veľa škodí. Podľa štúdie Salfordskej  Univerzity 50% ľudí hovorí, že sociálne médiá robia ich život horším, pretože ich sebavedomie dostáva veľkú ranu. Podvedome sa začneme porovnávať s inými – čo dokázali. Žiaľ nie je to realita.

Ľudia dávajú väčšinou na facebook či instagram len svoje úspechy a nie neúspechy. Zbierajú lajky, dvíhajú si dočasne ego, no neskôr sa cítia znova nepríjemne, takže kolotoč sa opakuje.

 

21. Nechváliš sa a nevážiš si svoje výsledky

Rodičia, učitelia ťa možno naučili byť skromný/á a priam prehliadať svoje výsledky. Ak ti nie je nič dobré čo urobíš, ľahko to môže skĺznuť k tomu že sa začneš kritizovať. Veď predsa nerobíš nič dobre však?

 

Netvrdím že sa máš vychvalovať pred ostatnými. Váž si svoje výsledky pred sebou, chváľ sám seba osamote na začiatku stačí aspoň v duchu.

 

Chceš si zlepšiť sebavedomie?

 

Zastav ničenie svojho sebavedomia TERAZ!