Pozor! Každý deň je hacknutých niekoľko tisíc WordPress stránok. Možno aj tvoja webstránka je jedna z nich. Nezabudni, že útočník má niekoľko spôsobov, ako získať prístup. Môže to byť malvér alebo plugin, ale môže to byť aj niečo hrozivejšie, napríklad tvoj e-mail bol hacknutý alebo tvoj smartfón/počítač má spyware.

Podľa čoho to spoznáš? Tento krátky článok ti na to dá odpoveď.

 

1 – Nemôžeš sa prihlásiť do svojho konta

Ak sa nemôžeš prihlásiť do svojho konta, je to klasický znak toho, že si bol napadnutí hackermi. Napriek tomu, že ide o klasický príznak, je to jeden z najmenej častých problémov. Mnohí hackeri nechcú, aby si si všimol, že si bol hacknutí. Umožňuje im to pokračovať v zhromažďovaní informácií o tvojich zákazníkoch a/alebo ťa chcú nechať pracovať na tvojej webstránke, aby ju mohli naďalej zneužívať.

 

Existuje niekoľko zaujímavých hackov WordPress, pri ktorých sa musíš prihlásiť dvakrát alebo trikrát. Pri prvom alebo dvoch pokusoch ti oznámi, že tvoje heslo je nesprávne, a pri treťom ti umožní prístup. Je to preto, že hack WordPress v skutočnosti spracováva vašu požiadavku. Pri treťom pokuse o zadanie vášho skutočného hesla je vám prístup povolený a všetky stopy po hackerovi zmizli.

 

2 – Neznáme súbory a skripty

Tí z vás, ktorí sa vyznajú v programovaní, môžu byť schopní vyčistiť svoje vlastné webové stránky od akéhokoľvek škodlivého softvéru a bezpečnostných rizík. Ak máš zručnosti, môžeš si prezrieť kód svojho WordPressu, môžeš si všimnúť neznáme skripty a prípadne neznáme súbory. Často je to spôsobené nekalými pluginmi, ktoré za sebou zanechávajú svoje súbory, ktoré môžu byť neskôr použité hackermi alebo iným škodlivým softvérom.

 

3 – Tvoj webová stránka začala byť pomalá

Toto je signál, že niekto používa tvoju webovú stránku na nekalé účely. Môže to byť čokoľvek, od ľudí, ktorí z tvojich obrázkov vytvárajú hotlinky a využívajú tvoju šírku pásma, až po spamerov, ktorí sú presmerovaní z tvojej bezpečnej webovej stránky Google na jednu z ich pochybných stránok.

 

Ďalším dôvodom, prečo sa tvoj web môže načítavať oveľa dlhšie, ako je bežné, je, že môže byť napadnutý a používaný ako súčasť botnetu vo väčšom rozsahu. V roku 2018 výskumníci identifikovali 20 000 kompromitovaných webových stránok WordPress, ktoré fungujú ako botnet na vykonávanie kybernetických útokov.

 

4 – Zvláštne „bonusy“ na tvojej webstránke

„Bonusy“ spočívajú v pridaní vyskakovacích okien na tvoju webovú stránku. Je to hlúpe, pretože ťa to upozorní na hackerský útok a spôsobí, že budeš reagovať. V skutočnosti hackeri pridajú odkazy na spamové webové stránky, kde budú tvoji návštevníci webstránky okradnutý. Po čase ťa vyhľadávače zablokujú, pretože tvoja stránka bude podozrivá.

 

Záver

 

Mám pre teba dobrú správu, hacknutie stránky sa dá pomerne ľahko zabrániť, no stále by si mala pravidelne zálohovať webstránku.  Rád ti s tým pomôžem.

Kým toto dočítaš bude hacknutá ďalšia webstránka – možno práve tvoja! Nepodceňuj riziko.