Koluje množstvo mýtov o kurzoch. Dnes sa pozriem na niekoľko z nich.

 

1.     Mýtus: Zamestnávatelia sa nepozerajú na to, či máš nejaký kurz

Platí to možno u starej školy ktorá si váži viac diplomy. V reálnej práci je na konci dňa najdôležitejšie či vieš niečo urobiť. Samozrejme kurz samotný nie je sám o sebe silný dôkaz.

 

Zamestnávateľ si ťa môže rýchlo otestovať. Dá ti malý test, úlohu a rýchlo sa ukáže či niečo vieš alebo nie. Kurz ti môže pomôcť vystúpiť z radu u potencionálneho zamestnávateľa a odlíšiť sa. Ty musíš ale potom ukázať že aj naozaj niečo vieš.

 

2.     Mýtus: Kurz ti nepomôže nájsť prácu

Kurz ti samozrejme sám o sebe nájsť prácu nepomôže. Ale rozšíri tvoje možnosti. Ak napríklad pôjdeš na grafický kurz tak môžeš tvoriť logá aj doma, a zlepšovať sa. Nová zručnosť ti otvorí nové dvere. Dvere k lepšej práci. Možno sa budem opakovať ale najdôležitejšie je stále či niečo vieš alebo nevieš.

 

 

3.     Mýtus: Kurzy sú drahé

Peniaze v rukách

150 eur za kurz sa môže zdať na prvý pohľad veľa. No ak to porovnáš zo školou tak je to stále „lacné“. Chodil som na vysokú školu, a nebola zadarmo ako sa na prvý pohľad môže zdať.

 

Počítaj so mnou:

 

 • Internát 80 eur mesačne býval som na internáte približne 30 mesiacov počas celej školy = 2400 eur
 • Strava približne 150 eur mesačne približne 30 mesiacov = 4500 eur
 • Cestovné približne 20 eur mesačne približne 30 mesiacov = 600 eur
 • Skriptá, knihy a iné výdavky súvisiace zo školu približne 5 eur mesačne cca 30 mesiacov = 150 eur

 

Celková odhadovaná cena štúdia = 7650. Ak by som bral v úvahu len čisto náklady na bývanie, cestovné a poplatky/výdavky spojené zo školou tak stále to vychádza dokopy 3150 eur! Uvedom si to že ak máš školu tipu sociálna práca alebo učiteľstvo tvoj plat bude priemerný a prakticky NIKDY v bežnej práci nezískaš stratené peniaze a čas.

 

A nezapočítal som tam jednu veličinu ktorá je nenávratná a ňou je čas! 5 rokov času to je 1825 dní zaokrúhlene ktorý som venoval škole aby som bol objektívnejší reálne som sa venoval škole približne 2,5 roka čistého času približne 912 dní!

Koľko peňazí som mohol zarobiť za 912 dní? Keby denne zarobím len smiešnych 10 eur tak je 9120 eur!

 

A teraz to porovnajme s kurzom. Viem ťažko sa to porovnáva lebo vysoká škola je vnímaná prestížnejšie. Napríklad priemerná cena kurzu Adobe Photoshop je 500 eur. Kurz bude trvať napríklad týždeň – 7 dní ubytovanie cca 210 eur. Strava na deň 7 eur za 7 dní 49 eur.

 

Celkové náklady na kurz sú približne 759 eur. Časová investícia 7 dní.

 

Ak ešte získaš prax kľudne aj na vlastnom projekte môžeš robiť zákazky z celého sveta alebo sa zamestnať v rôznych firmách pretože práca s grafikou je žiadaná. Ak ukážeš pekné portfólio, a že to „vieš“ myslím si že nebudeš mať problém nájsť slušne platenú prácu.

 

Isteže každý kurz nie je kvalitný, a treba si dať pozor na aký kurz sa prihlásiš. Napovedať o kvalite kurzu ti môže hodina zdarma, či odporúčania alebo recenzie iných.

 

 

4.    Mýtus: Kurz je krátky, a preto sa tam nemôžeš veľa naučiť

Písanie poznámok

 

Na dvoch rozdielnych príkladoch ti vysvetlím prečo je mýtus. V krátkosti odôvodním hlavné ciele výučby v škole a pri kurze. Tak ako ich vnímam ja.

 

Ciele výučby v škole:

 

 • Vyplniť / naplniť dotáciu hodín predmetu
 • Naučiť žiaka / študenta to čo je učebných osnovách
 • Vytvoriť pracovné miesto pre učiteľa aby mal dostatok odučených hodín (a nebol nezamestnaný)

 

 

Ciele výučby pri kurze:

 

 • Naučiť najviac za čo najkratší čas
 • Naučiť účastníka niečo, čo vie prakticky využiť, niečo čo mu prinesie peniaze, radosť, spokojnosť aby prišiel na ďalší kurz = budúci úžitok pre obe strany
 • Zisk pre tvorcu kurzu

 

Zamysli sa nad tým sám, myslíš si že je náhoda že sa na škole učí toľko nepodstatných a teoretických tém? Ak by napríklad od zajtra odstránili z osnov všetky teoretické veci / témy o koľko by sa skrátilo štúdium na stredných či vysokých školách? O rok, o dva či o štyri roky?

 

 

1 príklad učenie varenia:

 

V škole

 

 • Teoretická časť cca 50-70%
 • Témy tipu: história vzniku tlakového hrnca, typy príborov, história ingredencií a podobne. (chápeš kam mierim) a až potom viac praktické témy tipu ako krájať mäso, ako uvariť správne zeleninu…

 

Pozor slúži to ako príklad netvrdím že je to presne takto…

 

Na kurze

 

 • Praktická časť cca 70%
 • Teoretická časť cca 30% témy tipy: kedy používať ťažkú a kedy ľahkú panvicu, postupy prípravy jedál…

 

Učenie na škole trvá hlavne preto 4-5 rokov pretože 80% toho čo sa tam učíš je na vyplnenie času. Aby bola naplnená dotácia hodín. Keby nie je učitelia nemajú za chvíľu čo učiť a žiaci / študenti by sa len flákali. Školy sú väčšinou štátne takže o efektivite sa veľmi hovoriť nedá. So súkromnými školami nemám skúsenosti. Bude to o čosi lepšie. Ale sú viazaný dosť školskými zákonmi ktoré zastaralé.

 

 1. príklad Počítačový kurz / krúžok v škole

 

Už ako dieťa ma fascinovali počítače. A tak som sa prihlásil na počítačový krúžok. Učili sme sa toho veľa, veľa… Keď sa ale na to spätne pozriem takmer nič si z toho nepamätám.

 

Učili sme sa napríklad o DOSE… Ktorý sa už takmer vôbec nepoužíval… Moderný operačný systém v tej dobe Windows 2000 ak si dobre spomínam a my ako deti sme boli šťastný ak počítač mal Windows 95 😀

 

Učili sme sa povedzme rozsiahle delenie diskiet, monitorov a podobne. Často veci ktoré sa už takmer používali, no aby sa naplnila dotácia hodín tak sme učili „teóriu“. Málokedy sme robili nejaké cvičenia na počítači.

 

Samozrejme ako deti sme sa chceli na počítači hlavne hrať.

 

Keby to porovnám ako by som to robil ja, a ako to robili oni tak by to vyzeralo asi takto:

 

Čo sme sa učili myČo by som učil ja
Zložité delenie, diskov, diskiet… Často veci ktoré sa už nepoužívali. TeóriaUčil by som IBA to čo sa aktuálne používa, krátke zhrnutie. Praktické použitie
Teória – monitory atď.Riešenie prekážok žiakov, to čo ich zaujíma
Teória – ďalšie témyPraktické cvičenia na počítači

 

 

Proste škola je už z princípu orientovaná viac teoreticky na všeobecný prehľad ktorý ťa skôr popletie a zaťaží ako ťa reálne niečo naučí. Ak sa naučíš niečo praktické naučíš sa 20 ďalších vecí ktoré sa už nepoužívajú prípadne sú ti inak zbytočné a ich účel je len aby si mal „prehľad“ a naplnila sa dotácia hodín.

 

Na kurze by to malo byť naopak – orientácia na praktickosť, naučiť niečo konkrétne za čo najkratší čas. Teória ako doplnok na lepšie pochopenie. Aby kurz nebol dlhý a bol efektívny.

 

 

 

5.     Mýtus: Na kurze sa málo naučíš

Poznámky

Pravda je to iba vtedy ak je to nekvalitný kurz. Na kurze sa naučíš veľa ak je kvalitný, a praktický pretože sa zameriava na konkrétne veci a témy a nie na omáčky.  Kurz je podľa vysoko koncentrovaný pretože lektor nemá desiatky či stovky hodín času na učenie.  Dôležité je ale aby bol kurz kvalitný.

 

 

6.   Mýtus: Pri kurze sa dá ľahšie podvádzať

 

Toto podľa šíria ľudia ktorí neboli na kurze prípadne si myslia že je to ľahšie ako v škole. Ale je to inak. Online testy sú ľahšie a rýchlejšie kontrolovateľné. Otázky sa dajú rýchlo zamiešať a značne sa sťaží opisovanie.

 

Navyše pri kurze môžem napríklad použiť problémovú úlohu kde rýchlo zistím či niekto vie alebo nevie danú tému. Napríklad pri kurze wordpress môžem zmeniť nastavenia cvičnej stránky alebo niečo „pokaziť“ a dať to študentovi opraviť.

 

Otestovať ho v praxi.

 

Záver

 

Kurzy samozrejme nemajú za úlohu nahradiť školu ale skôr pristúpiť ku vzdelaniu inak viac prakticky. Semináre sú pre ľudí ktorý sa chcú naučiť niečo konkrétne a sú za kvalitný kurz ochotný aj zaplatiť. Nie sú pre každého.