1.     Mýtus: Ak budeš šťastný budeš sebavedomý

 

Šťastie a sebavedomie podľa mňa spolu priamo nesúvisia. Hovorí o tom aj doktor David Hanscom.

 

 

Ak dosiahneš toto, toto a toto budeš šťastný a sebavedomý. Veľa ľudí verí, že budú šťastní ak niečo dosiahnu. Postupne sa z toho stane naháňanie za úspechom. Videl som to veľa krát. Úspešný muž alebo žena – ocenenia na stene, drahé dovolenky a „naoko“ šťastie.

 

Niektorí z nich boli možno aj šťastní, ale často neboli zo sebou spokojný a hľadali niečo viac… Ak to viac dosiahli znova… A takto dookola.

 

Prečo? Nezmenili vnímanie samých seba.

 

2.     Mýtus: Ak sa budeš mať rád budeš úspešný

Poznám pár ľudí ktorí sú úspešní, a zároveň sa nemajú radi. Hovoria o sebe nepekne. Nadávajú sami sebe. „Naháňajú“ sa za úspechom lebo chcú niekomu niečo dokázať. Paradoxne to, že sa nemajú radi ich ženie k úspechu. Sebavedomie v práci som rozoberal v mojom staršom článku.

 

Pracujú viac, lebo si myslia že, stále málo zarábajú, nie sú dosť dobrý atď. Svoje úspechy takmer nevnímajú ako úspechy. Porovnávajú sa inými ľuďmi, a ich neistota ich ženie dopredu.

 

 

3.     Mýtus: Buď máš alebo nemáš sebavedomie

 

Mýtus – Počul si to možno od mnohých sebavedomie je vrodené. Ak nemáš sebavedomie tak ho nemáš.

 

Pravda? Sebavedomie samozrejme čiastočne ovplyvňuje aj genetika. Predstava daru sebavedomia je naivná.

Sebavedomie je v podstate správanie. Naučené od rodičov, okolia, prekonávaním prekážok a podľa mňa hlavne poznaním samého seba. Aby si bol sebavedomý tak si musíš uvedomiť svoju hodnotu, poznať svoje silné a slabé stránky a vytvoriť si čo naj-realistickejší pohľad na seba.

 

4.     Mýtus: Prácou na „sebe“ si zvýšiš sebavedomie

 

Bežne ľudia hovoria že ak budeš pracovať na sebe  a dáš si pauzu od života či vzťahu objavia a príjmu seba. Reálne ale nemôžeš čakať že na „opustenom ostrove sebavedomia“ nájdeš sebavedomie –  a vrátiš sa lepší.

 

Pravda:

Sebavedomie sa vyvíja. Rastieš vždy keď prežiješ pozitívnu skúsenosť voči sebe. Čiastočne sa tým mení tvoj seba obraz – vnímanie seba. Tam je zdroj sebavedomia. Nie je to len radosti ale aj o prekonávaní prekážok, odmietnutí. Zbav sa toxických vzťahov ktoré ťa ťahajú ku dnu a rozviň vzťahy ktoré ťa posúvajú dopredu. Veľa vecí má negatívny dopad na sebavedomie.

 

Nájsť a zlepšiť tvoje sebavedomie ti pomôžu aj iní napríklad spätnou väzbou. Len sa ju musíš naučiť prijímať – či kritiku alebo pochvalu.

5.     Mýtus: Robiť veci v ktorých si dobrý zvýši sebavedomie

 

Ďalšia populárna rada je robiť to, v čom si dobrý. Krátko sa budeš možno cítiť lepšie, ale nevyvinieš pri tom takmer žiadnu námahu. Je to jednoduché, lebo si to už veľa krát robil. Nie je to pre teba žiadna výzva.

 

Rast nastáva cez prekonávanie prekážok. V stresových situáciách sa „otužuješ“ a spoznáš svoje limity. Ak ale dookola robíš to isté, tvoje vnímanie seba sa nemá prečo ani zmeniť. Si stále v starých koľajach. Robením rôznych aktivít úloh získaš novú perspektívu.

 

6.     Mýtus: Niektorí ľudia majú privysoké sebavedomie

 

On alebo ona má privysoké sebavedomie. S týmto mýtom sa stretávam asi najčastejšie. Za takzvaným „privysokým sebavedomým“ sa často skrýva práveže nízke sebavedomie. Je to obranná reakcia človeka ktorý sa cíti v skutočnosti neistý a má strach. Má strach aby mu nespadla maska sebavedomia.

Vyvyšuje na iných – hrá sa na múdrejšieho, lepšieho. Toto žiaľ nie je sebavedomie, ale arogancia alebo to môže byť aj narcizmus. Sebavedomý človek sa podľa mňa nepotrebuje vyvyšovať nad iných. Prijíma sa aj s chybami – rešpektuje ich. Takto sa prejavuje zdravé sebavedomie.

 

Ak má niekto naoko privysoké sebavedomie v skutočnosti má podľa mňa len skreslené sebavedomie – inak povedané falošné sebavedomie. Niekedy môže byť ťažko rozoznateľné. Rýchli spôsob ako zistiť či má niekto sebavedomie alebo nie je skritizovať ho a sledovať jeho reakciu.

 

Ak je skôr asertívna človek má sebavedomie ak je útočná alebo prehnane obranná nemá sebavedomie a len ho hrá. Poznám to veľmi dobre, lebo v minulosti som sa práve takto snažil skrývať moje nízke sebavedomie za vyvyšovanie sa nad inými – ja som múdry a vy hlúpi, ja čítam knihy a vy nie… Som lepší.

 

Spätne sa na tom smejem. Sebavedomie je podľa mňa aj o pokore – prijatí konštruktívnej kritiky a ignorácii útočnej kritiky – nenávisti voči mne. Je to proces ktorý sa treba naučiť. Priznám sa, že aj ja s tým ešte bojujem nie som dokonale sebavedomý – stane sa i mne, že občas o sebe pochybujem. Rozdiel je že si to všímam a pracujem tým.

 

Záver

O sebavedomý existuje mnoho mýtov. Dnes som sa pozrel na tie najznámejšie.  Téma sebavedomia je tak široká, že sa je podrobne venujem na mojom kurze zdravé sebavedomie. Ak ťa zaujíma téma sebavedomia alebo si ho chceš proste zvýšiť rád ťa uvidím na mojom kurze.

Dozveď sa viac o kurze zdravé sebavedomie

 

Zhrnul som najznámejšie mýty o  sebavedomý. Zabudol som na niečo? Podeľ sa o tom s ostatnými.