Mnoho ľudí nevie, ako mať sebadôveru. Väčšina ľudí si o sebe myslí, že nie sú dosť dobrí. Napríklad podľa štúdie Dove, 70% dievčat si o sebe myslí, že nie sú „dosť dobré“. Existujú dokonca merateľné rozdiely medzi sebavedomým mužov a žien. Muži zvyčajne preceňujú svoje schopnosti a výkon, a ženy zas podceňujú. V skutočnosti ich skutočný výkon nemá rozdiel. (Toto je podľa mňa dosť odvážne tvrdenie, ktoré je i ťažko overiteľné, a závisí skôr od konkrétneho prípadu).

 

Jeden z dôvodov, prečo je to tak, môže byť zameranie spoločnosti na vzhľad žien – a ženy potom adoptujú presvedčenie, že nie sú dosť dobré, lebo nevyzerajú ako z plagátu. U mužov nie je kladený taký dôraz na výzor, ale je na nich vyvíjaný tlak, aby dobre zarábali a boli „úspešní“ (samozrejme sa to netýka len mužov ale zdá sa mi to o čosi viac viditeľné).

 

Verím, že svoju rolu hrá hladina testosterónu. A takisto spôsob výchovy – si chlapec, niečo vydrž, a dievča – joj kvetinka moja, nechaj to tak, si príliš slabá (a podobné škodlivé reči). Nie je to veľmi vhodné, lebo človek sa nemá ako zoceliť.

 

Sebavedomie treba budovať, nenájdete ho na ceste, ani po prečítaní nejakej knihy, ale dobrá kniha môže nasmerovať na správnu cestu. Pri sebavedomý je veľmi dôležitý vzťah k sebe samému, seba rešpekt, čo si necháme k sebe dovoliť. Ako môžeš byť sebavedomý, ak necháš so sebou zametať?

 

Čo je sebadôvera v skutočnosti?

Ako byť viac sebavedomý v akejkoľvek situácii 1

Väčšina ľudí si sebadôveru zamieňajú s aroganciou. Arogantný človek sa na sebavedomého iba hrá a svoju „nadradenosť“ dokazuje zhadzovaním iných. Ak ale nastane odpor či kritika od iných, nevie vhodne reagovať. Začne útočiť a ak sa zľakne, začne sa obhajovať, často priam nezmyselne.

 

Takisto veľa ľudí verí, že sebavedomie je vrodený dar, ktorý buď máš alebo nemáš. Je to vlastne len natrénovaný spôsob jednania a rozmýšľania. Takmer každý pošramotený vzťah so sebavedomým.  Ľudia pochybujú o sebe, majú strach, myslia si, že nie sú dosť dobrí. Otázka je, či v tomto stave zotrvávajú dlhodobo alebo sa ich stav mení.

 

Sebadôveru vnímam aj ako určitú odolnosť človeka. Vzťah k sebe samému. Sebavedomie je stav, keď sa vieš kým si, na nič sa nehráš a neriešiš, čo si o tebe myslia iní. Si si istý svojou vnútornou hodnotnou. Zároveň  sa netváriš, že je automaticky vyššia ako u všetkých ostatných naokolo, to je už spomínaná arogancia.

 

Sebavedomie si môžeš predstaviť ako energiu. Ak máš málo energie, nič sa ti nechce, pochybuješ o sebe, si pasívny. Preto je dôležité si sebavedomie „dobíjať“ ako batériu. Avšak sebadôvera nepochádza z vonka, ale z vnútra. Všetky pochvaly na svete sú zbytočné, ak ty neveríš, že za niečo stojíš, a že si zaslúžiš pre seba to najlepšie. Nemôžeš očakávať, že niekto tvoje sebavedomie „zvýši“ – „dobije“ za teba. Musíš to urobiť ty.

 

Je fajn vstúpiť do seba a čeliť aj tomu negatívnu, čo máš v sebe, čo ťa trápi, čo ťa bolí, nie to potláčať, ale prijať to.

 

Pred približne troma rokmi som začal viditeľne strácať vlasy. Trápilo ma to, začal som o sebe pochybovať. Hneval som sa. Neskôr som stretol dievča, ktoré malo podobný problém ako ja. Bola dokonca mladšia odo mňa, bola na tom oveľa horšie – dievča  môže znášať stratu vlasov ťažšie ako muž. Rozprávali sme sa o tom a vzájomne sme si pomohli. Pochopil som, že to, čo ma definuje nie sú moje vlasy, ale aký som.

 

Niekoľko typov ako „dobiť“ sebavedomie

dobitie sebavedomia

Ujasni si, čo chceš

 

Najprv musíš vedieť, čo chceš, aby si si bol istí, že si to aj zaslúžiš; čo sa nedá vysvetliť, to sa nedá získať. Je to ako strieľať do terča naslepo. V pestovaní vízie toho, čo pre seba chceš, je sila, a život má jednoducho väčší zmysel, keď máš jasnú víziu. Jasnosť nám tiež dáva zmysel pre orientáciu a pochopenie. Napíš si, čo chceš (nemusíš poznať všetky svoje ciele) s konkrétnymi podrobnosťami, a tiež si urob zoznam pocitov, ktoré chceš cítiť.

 

Využi svoju odvahu vo svoj prospech

Začnite si osvojovať prístup ísť za tým, čo chceš, aj keď ťa to desí.

Roky som chcel podnikať, ale veľmi som sa bál, tak som nerobil „radšej nič“. Časom sa odhodlal začať podnikať a ako som začal veriť viac v seba, a bol som odvážnejší, pribúdalo aj klientov. Ten pocit, ak dostaneš zaplatené a niekomu ešte aj pomôžeš, je úžasný. Len sa treba prestať báť, nabrať odvahu a začať. Samozrejme nie všetko išlo vždy podľa mojich predstáv a musel som sa prispôsobovať.

 

Neboj sa staviť na seba. Aby si sa v živote dostal na vyššiu úroveň a dosiahol nezastaviteľné sebavedomie, musíš sa pustiť do hry života a snívať, skúmať, objavovať, a riskovať. Neobmedzuj sa, ak sa bojíš; rob to preto, lebo sa bojíš. Robenie vecí, ktoré ti naháňajú strach, ti samo o sebe vybuduje sebadôveru.

 

Toto mám odskúšané – mal som strach rozprávať s ľuďmi a rozhovorom sa vyhýbal, respektíve som ich obmedzoval na rozprávanie sa s kamarátmi, rodinou a známymi. Rozhovory s cudzími ľuďmi mi zásadne pomohli vybudovať silný piliér sebavedomia.

 

Zaviaž sa k sebe samému / sebe samej

Tu nehovorím o nejakej chorej sebaláske.

Pri budovaní sebadôvery musíš byť oddaní sám sebe a dôverovať tomuto procesu. Tak ako sa vo vzťahu zaväzuješ inej osobe, sľúb si, že budeš mať najprv rád seba. Láska k sebe samému je ako každá iná veľká láska; je to záväzok dať prednosť sebe pred kýmkoľvek iným. Keď použiješ tento princíp na sebadôveru, uvedomíš si, že sebavedomie je dostupné pre každého, len treba robiť opakovane správne kroky.

 

Niekoľko krátkych rád na záver

 

  • Využi afirmácie (ktoré podporíš neskôr aj dôkazmi) – napíš si päť vyjadrený „ JA som“ a používaj ich denne – napríklad, keď sa ideš umyť. Napríklad: Ja som vtipný. Alebo Ja som šikovný. Ideálne niečo, čo si vieš sám pred sebou neskôr aj obhájiť.
  • Začni sa viac pohybovať – nemusí to byť fitko, ale pohyb ti dodá energiu, budeš vyzerať lepšie, zlepší sa ti spánok. Ak sa ti do toho nechce, nájdi sa parťáka / parťáčku a vzájomne sa motivujte.
  • Rozširuj si obzory – je oveľa ľahšie veriť si, ak máš prehľad. Čím viac vieš, tým ľahšie si vieš poradiť v nepredvídateľných situáciách. A tým ľahšie prekonáš prekážky. Prekonávanie prekážok má z mojich skúseností najsilnejší efekt na „dobíjanie“ sebavedomia.

 

Záver

Nezáleží, či si muž alebo žena, každý občas potrebuje „dobiť“ sebavedomie. Verím, že ti aspoň čiastočne, tento článok niečo priniesol. Ak ťa zaujíma téma sebavedomie, vypočuj si môj podcast, alebo si stiahni elektronickú knižku 7 Dňový plán na zvýšenie sebavedomia.

 

Zdroje:

https://theeverygirl.com/expert-how-to-be-confident/

https://www.forbes.com/sites/jackzenger/2018/04/08/the-confidence-gap-in-men-and-women-why-it-matters-and-how-to-overcome-it/?sh=63551e8b3bfa

https://heartofleadership.org/statistics/

Grafika busismena so zástrčkou – http://www.freepik.com“>Designed by Dooder / Freepik