Všetci máme občas pochybnosti o sebe samom. Nezávisle na tom, ako sme úspešní, krásni, či bohatí. Ak o sebe pochybuješ, akýkoľvek úspech sa ti môže zdať úplne malý, či nevýznamný. Sám s tým občas bojujem. Pochybujem o svojich schopnostiach, ale uvedomujem si to.

 

V dnešnom článku ťa naučím tri spôsoby, ako rozdrviť svoje pochybnosti o sebe.

 

3 spôsoby ako rozdrviť pochybnosti o seba samom

 

 1. Porozprávaj sa o tom s niekým.

 

Na tento prvý spôsob som prišiel úplne náhodne. Rozprával som sa s kamarátkou o jej zdravotných problémoch. Prejavil som empatiu a snažil som sa vžiť do jej situácie. Zveril som sa jej o svojich obavách, ktoré mám voči sebe.

 

Bol som priam šokovaný o koľko lepšie som sa cítil. Ak držíš v sebe svoje myšlienky, pocity a nehovoríš o nich, začnú ťa z vnútra požierať. Budeš sa k nim dookola vracať. Ak ale o nich povieš niekomu, komu dôveruješ, uľaví sa ti. To, čo ťa ťaží, dostaneš zo seba. Ak sa ten druhý zdôverí naspäť, uvedomíš si, že každý má svojich démonov a je úplne normálne o sebe občas pochybovať.

 

 1. Vráť sa k minulosti.

Na prvý pohľad sa ti môže zdať tento spôsob nezmyselný, ale predtým ako ho zavrhneš, nechaj ma ho vysvetliť. Minulosť nie je len o bolesti či radosti, je to studnica poznania.

 

 • Vybav si svoje minulé pochybnosti o sebe
 • Rozmýšľaj nad tými pochybnosťami, ktoré sa ukázali ako nesprávne (napríklad obával si sa, že ťa neprijmú na tvoju vysnívanú školu, pretože nie si dosť dobrý a ukázalo sa, že to vôbec nie je pravda, a na školu ťa prijali bez problémov)
 • Tieto príklady si zapíš
 • Ak nabudúce znova začneš o seba pochybovať vráť sa k týmto príkladom

 

Zjednodušene povedané, ak sa pozrieš do minulosti, zistíš, že to, čo sa ti zdalo ťažké a neriešiteľné, sa nakoniec často ukázalo ako jednoduché. To len ty si si v hlave vytvoril strašiaka.

 

 

 1. Rozvíjaj sa a čeľ výzvam.

 

Pochybujeme o sebe často najmä preto, že žijeme v bubline strachu a pohodlia. Maximálne si prečítame motivačnú knihu, či pozrieme inšpiratívne video a pochybnosti sa vrátia ako chrípka.

 

Namiesto toho sa rozvíjaj v oblasti, v ktorej o sebe pochybuješ. Pochybuješ o seba v oblasti financií? Máš dlhy, nízky plat?

 

 • Uč sa nové veci požičaj si knihy
 • Opýtaj sa na radu úspešnejších ľudí z tvojho okolia
 • Hľadaj možnosti ako zvýšiť svoj príjem
 • Hľadaj možnosti ako znížiť svoje výdavky (zapisuj si výdavky a opýtaj sa sám seba, či je to naozaj nevyhnutné pre teba a tvoje šťastie)
 • TESTUJ svoj postup, TOTO je veľmi dôležité.

 

Bez overenia si svojho postupu je učenie podľa mňa zbytočné.

 

Takže zhrnutie čo máš robiť aby si zmiernil pochybnosti voči v sebe v určitej oblasti:

 

 1. Uč sa a rozvíjaj sa v oblasti, v ktorej o sebe pochybuješ
 2. Vyhľadaj pomoc podľa potreby
 3. OTESTUJ svoj postup vpred v reálnych situáciách (napríklad pracovný pohovor, test…)
 4. Získaj spätnú väzbu z viacerých zdrojov.
 5. ODMEŇ sa za svoj napredovanie (hľadaj, čo i len najmenší pokrok)

 

A pochybnosti o sebe samom sa budú zo dňa na deň zmenšovať.

 

 

Záver

Pochybnosti máme každý a asi ani nikdy nezmiznú. Je ale rozdiel mať občas o sebe pochybnosti, alebo byť nimi skľúčený. Rozdrv svoje pochybnosti. Aplikuj vyššie spomenuté princípy do svojho života a viac si dôveruj!

 

Ak chceš ísť viac do hĺbky, mám pre teba online kurz Zdravé sebavedomie kde učím ľudí rozvíjať ich sebavedomie. Aby boli akční, nebojácni a napredovali.

 

PS: Nech sa cítiš dobre vo svojej koži.