Ľudia môžu byť osamelý. Ako starnú ich možnosti sa zmenšujú. Vykúpením sa môžu zdať internetové zoznamky, facebookové zoznamovacie skupiny a mailovanie. Ľudia túžia byť milovaní a internet im ponúka pocit že sú milovaní. Možno sa dokonca aj reálne do niekoho zamilujú ako vo filme láska cez internet. Žiaľ častejšie do predstavy ako do reálneho človeka.

 

Nie sme tak rozumný ako si myslíme. Ak sme zaľúbený konáme často nerozumne a toto využívajú rôzny internetový podvodníci.

 

Všimol som si že sa v rôznych hlavne facebookových skupinách vy

Aké sú príznaky že sa jedná o „zoznamovací“ podvod?

 

 1. Človek na fotke je príliš atraktívny

 

Je to častá finta. Samozrejme sú na zoznamkách aj atraktívny ľudia. No ak je niekto obzvlášť atraktívny treba byť na pozore.

 

 1. Rýchlo ti vyjadruje lásku

 

V minulosti sa to stalo aj mne. Začala mi písať atraktívna žena, po pár správach sa mi priznala že ma ľúbi. Toto nie je normálne. Ako môže cudzí človek ľúbiť niekoho koho ešte ani naživo nevidel a po pár správach.

 

 1. Jeho / jej správy akoby nedávajú zmysel

 

Keďže správy podvodníkov sú buď písané botom (robotom) alebo prekladané cez google translate a podobne nedávajú veľmi zmysel. Ako sa hovorí ty o voze a ona koze.

 

Dookola sa ťa bude písať to isté. „Ahoj ako sa dnes máš?“ Alebo „Aký si mal deň?“ otázky či vety budú doslova také isté alebo veľmi podobné. Je to preto lebo ich preposielajú viacerým ľuďom naraz.

 

Prípadne odpovede budú veľmi všeobecné, osoba ti vôbec neodpovie na otázku.

 

 1. Komunikácia v cudzom jazyku

 

Podvodníci sú často z iných krajín. Napríklad z Ruska, Indie a podobne. Budú ti písať možno v angličtine alebo lámanou Slovenčinou.

 

 1. Budú ťa žiadať o pomoc

 

Toto je takmer 100% dôkaz že jedná pomoc. Dôvody pomoci môžu byť rôzne ale cieľ býva rovnaký získať od teba peniaze alebo viac osobných údajov:

 

 • Prosba o peniaze na jedlo
 • Požiadavka peňazí na cestu aby ste sa mohli stretnúť
 • Náhla choroba – peniaze potrebné na liečbu, lieky, operáciu…
 • Niekto sa im vyhráža a potrebujú pomoc (peniaze, peniaze na právnika a podobne)

 

 1. Budú prehnane rýchli a „otvorený“

 

Môžu ti poslať sexi fotky (zvyčajne stiahnuté z internetu), budú s tebou veľmi rýchlo flirtovať.

 

Podľa čoho spoznáš falošný profil

 

 1. Osoba používa fotku stiahnutú z internetu.

Ako si to overíš? Prevetívne vždy keď si začneš písať s niekým cudzím (koho osobne nepoznáš) skopíruj jeho fotku zo schránky CTRL+C a vlož ju do nástroja TinEye.

 

Romantické riziko (ako sa chrániť pred podvodmi na zoznamkách) 1

 

Táto webová stránka má v sebe databázu fotiek z internetu a ak nájde zhodu zobrazí ti výsledky. Samozrejme neodhalíš 100% falošných fotiek ale bežných podvodníkov áno.

 

 1. Profil ťa smeruje na smeruje na „čudné stránky“

 

Podvodníci majú často v profile odkaz na zvláštne stránky o ktorých si nikdy nepočul. Ak na ne klikneš budeš presmerovaný na inú „zoznamku“ – v lepšom prípade v horšom na stránku s vírusmi či inými škodlivými programami.

 

 1. Na profile majú málo fotiek

 

Keďže to nie sú reálny ľudia majú málo fotiek. Samozrejme nie každý sa rád fotí (ako ja) prípadne si stráži súkromie. Ak si nie si istý pravosťou fotiek použi vyššie spomenutý nástroj – rýchlo odhalíš stiahnuté fotky.

 

Tip: rýchli spôsob na overenie človeka je krátky video hovor. Ak ho opakovane odmieta prípadne človeka nevidíš poriadne do tváre, či video pôsobí akoby časová slučka je to falošný profil.

 

 1. Osoba sa chce zoznámiť ale chce komunikovať inde

 

Väčšinou je za tým výhovorka že málo na danej zoznamke, facebooku a podobne.

Romantické riziko (ako sa chrániť pred podvodmi na zoznamkách) 2

 

 

Príklady falošných a podozrivých profilov

Romantické riziko (ako sa chrániť pred podvodmi na zoznamkách) 3

Dievčina požaduje osobné údaje. Jasný podvod.

 

Romantické riziko (ako sa chrániť pred podvodmi na zoznamkách) 4

Profil zdieľa odkaz na inú stránku ktorá je pravdepodobne podvodná prípadne cieľ je predať ti členstvo na inej zoznamke. Jasný podvod nechce sa zoznamovať ale lákať ľudí na cieľovú stránku, s vidinou zoznámenia s danou slečnou.

 

príklad zoznamkového podvodu 3

Je tam očividná gramatická chyba, text pôsobí takmer strojov. Fotka ženy je veľmi atraktívna – pravdepodobne stiahnutá z internetu.

 

Záver

 

Treba byť obozretní ak komunikuješ s niekým cudzím cez internet. Nikdy nevieš, kto je na druhej strane. Takmer vždy ak niekto žiada od teba peniaze, prehnane veľa osobných údajov a podobne je to podvod.

 

V budúcnosti na tému počítačová bezpečnosť pripravujem kurz. Pomôže ti ochrániť peniaze a ušetriť si nervy s podvodníkmi. Ak ťa táto téma zaujala napíš komentár alebo ešte lepšie prihlás sa na odber noviniek!