Zdravé sebavedomie sa prejavuje rôzne. V princípe je to sebaúcta a reálny pohľad na seba na dobré a zlé vlastnosti.

 

Ako sa prejavuje zdravé sebavedomie v rôznych situáciách

 

1. Reálny pohľad na seba

 

Zdravo sebavedomý človek vníma sám seba čo najviac reálne. Nesústreďuje sa hlavne na svoje chyby, ako je v prípade človeka s nízkym sebavedomím. No zároveň sa taktiež nezameriava prevažne na svoje pozitívne vlastnosti, ako to je v prípade ľudí s vysokým sebavedomím ktoré je ale postavené na falošnom obraze o sebe. 

 

Myslím tým hlavne narcistov ľudí zahľadených samo do seba. 

 

Reálny pohľad je o prijatí samého seba samého taký aký je, so silnými stránkami aj so slabosťami.

 

2. Vie sa “postaviť za seba” ak je to potrebné

dieťa odhodlané sa brániť

Ak má človek zdravé sebavedomie vie, a nebojí sa brániť sa. Či už niekto na neho zaútočí verbálne alebo fyzicky. Takýmto správaním ukáže, že sa má dostatočne rád a rešpektuje sám seba.

 

3. Vie povedať nie

Zdravo sebavedomý človek vie povedať nie ak sa mu niečo nepáči alebo nesúhlasí. Nebojí sa vyjadriť nesúhlas. Je to zároveň i znak toho, že sa nesnaží vyhovieť každému, len aby ho mali radi ostatní.

 

4. Nebojí sa priznať si chybu ( no zároveň sa za ňu netrápi)

Každý urobí občas chybu, aj najlepší z najlepší. Nie je žiadna hanba priznať si chybu. Ľudia ktorí sú zdravo sebavedomí s tým nemajú problém. Zároveň sa za ňu netrestajú a neľutujú zbytočne niečo čo už nemôžu zmeniť.

 

5. Dokáže prijať konštruktívnu kritiku

Ak máš realistický pohľad na seba dokážeš rozoznať konštruktívnu kritiku a poučiť sa z nej bez hnevu či urážania sa. Ak sa z chyby poučíš a na základe konštruktívnej kritiky odstrániš ľahšie budúce chyby.

 

6. Rešpektuje seba no zároveň aj iných

muž v tričku rešpekt

Rešpektovať seba znamená brať v úvahu svoje potreby, mať sám voči sebe určitú vážnosť. Napríklad to čo povieš aj platí aj platí. Zároveň je to aj rešpekte iných a ich potrieb.

 

7. Nesnaží sa zapáčiť každému

Realita je takáto nie každému “sadneš” ako človek. Môžeš byť akoľvek úžasný či úžasná. Ani BMW sa nepáči každému. Niekomu sa páči mercedes. Zdravo sebavedomí človek nemá potrebu snažiť zapáčiť sa každému. Po prvé nejde a po druhé to nemá význam.

 

8. Vie pochváliť sám seba aj prijať pochvalu od iných

Už ako deti nás učili nechváľ sa a podobne. Na prvý pohľad to znie ako super rada byť skromný. No prílišná skromnosť vedie k spochybňovania vlastných výsledkov a prehnané zameriavanie sa na chyby. 

 

Nastanú situácie kedy ťa možno nemá kto pochváliť za výsledok. No ak to čo si urobil stálo aspoň troška za to, pochvalu si zaslúžiš. Pokiaľ to nezájde do extrému ako pochváli za 35 miesto 😀 Lebo priveľa takýchto pochvál môže postupne viesť k narcizmu, podľa môjho názoru.

 

Prijať pochvalu od iných býva problém občas i u mňa. Často ma prekvapí až zaskočí. No ak sa naučíš ju v mysli prehodnotiť a prijať dokážeš sa z nej tešiť. Kvalitná pochvala – realistická ti pomôže vyformovať zdravé sebavedomie.

 

9. Viem sa porozprávať s inými o svojich slabostiach a nebojí sa ich ukázať

rozprávajúce sa dievčatá

 

Podľa mňa len silní ľudia dokážu hovoriť o svojich slabostiach, tým sa naučia s nimi žiť a možno časom ich pretvoriť do silných stránok alebo aspoň vnímať menej tragicky. Naše chyby nás robia ľuďmi. Vieš prečo každý super hrdina má nejakú slabinu? Aby sa zdal viac ľudský a uveriteľný. 

 

Najviac obľúbený super hrdinovia sú tí, ktorí nemajú žiadne super schopnosti lebo sú viac ľudský. Napríklad Batman nemá žiadne. No má tiež slabosti. Ak prijmeš svoje slabosti môže sa viac prejaviť u teba zdravé sebavedomie.

 

Záver

Zdravé sebavedomie nenájdeš na instagrame ani v posilňovni. Je to podľa mňa o prijatí samého seba bez zbytočnej kritiky. Zároveň že ťa teší zlepšovať sa a nenaháňaš sa sa dokonalosťou. To je podľa mňa zdravé sebavedomie. Pomôžem ti nájsť tvoje zdravé sebavedomie.

Máš iný názor? Podeľ sa oň dolu v komentároch!