Aké kritériá by mala splňovať práca ktorá ťa baví?

 

 1. Začni tým v čom si dobrý a zároveň ťa to aspoň troška baví

 

Upozorňujem ťa že ak ťa niečo baví, neznamená že by si mal tomu venovať. Uvediem príklad ja rád hrám Dotu 2. Je to MOBA hra. Hra ma veľmi baví (niekedy aj štve) no viem, že nie som v nej až tak dobrý. Tj. na profesionálne hranie to asi nikdy nebude. Navyše mám vyše tridsať rokov a moje reflexy sa už spomaľujú z roka na rok.

 

Proste je to moje hobby ale nie je to niečo v čom vynikám. Takisto ma baví hrať futbal, ale takisto nie som v ňom nejak extra dobrý. Mám svetlé momenty to áno ale nie je to taká úroveň že by mohol „draftovať“ profesionálny tím. Takisto na profesionálne hranie by som musel byť mladší minimálne o desať rokov.

 

Zhrniem to, musí to byť niečo čo ťa aspoň troška baví, zvyčajne ale ľudí baví to čo im ide ľahko. Pamätám si keď napríklad strihal prvé videá. Veľmi mi to nešlo. Nerozumel som ovládaniu programu, musel som si veľa vecí naštudovať. Akonáhle som sa ale zlepšil začalo ma strihanie videí aj viac baviť.

 

Ak ťa nenapadá v čom si dobrý rozpomeň sa s čím za tebou chodili ľudia po rady, aké predmety ti išli v škole ľahko a ktoré naopak ťa nenadchli. Každý sme dobrí v niečom inom.

 

 1. Je dostatočne platená

 

Tu sa dostávame ku druhému bodu. Je fajn že si v danej práci dobrý a baví ťa ale mala by ťa aj primerane uživiť. Ak je veľmi málo platená môže to byť fajn ak táto „práca“ bude skôr ako platené hobby nie skutočná práca.

 

Lebo nech ťa akokoľvek práca baví na konci mesiaca potrebuješ zaplatiť účty. Takisto ani živoriť nie je bohviečo.

 

Ako zistíš či je práca dostatočne platená?

 

 • urči si presne koľko potrebuješ na svoje fungovanie (niekomu stačí zarobiť aj 500 eur a inému je málo aj 1 500 eur)
 • pozri si na internete pracovné pozície
 • pozri si firmy ktoré sa venujú tejto oblasti ako sa im darí, aké majú obraty, koľko majú zamestnancov…

 

 1. Nevyhoríš v nej rýchlo

 

Tento bod je u veľa ľudí podceňovaný. Niektoré práce hoci sú (relatívne) dobre platené, bavia ťa ale sú tak extrémne náročné že sa nedajú robiť príliš dlho. Napríklad pre niekoho môže byť zaujímavá práca učiteľa hoci plat nie je až tak úžasný, dá sa z neho vyžiť. No táto práca je náročná na psychiku.

 

Takisto tam môžeme zaradiť zdravotné sestry. Proste nejde len o to či ťa práca baví ale či ťa táto práca „nezničí“.

 

Tu majú veľkú výhodu práce ktoré sú síce náročné ale sú dobre platené. Napríklad programátor môže relatívne za krátky čas zarobiť veľa peňazí. Ale je to náročná práca na sústredenie, rozmýšľanie… Takže človek môže pracovať kratší čas a zarobí i tak viac ako v iných náročných prácach. A tím môže viac oddychovať aktívne a i pasívne.

 

Toto je najlepšia prevencia proti vyhoreniu.

 

Plán ku nájdeniu práce ktorá ťa baví

 

 1. Spoznaj sám seba

Toto je asi najdôležitejší krok. Ak sa nepoznáš bude veľmi zdĺhavé nájsť si prácu ktorá ťa bude baviť. Je to ako chodiť naslepo po lese. Čo ťa baví? Čo ti ide ľahko? Kde vieš využiť predchádzajúce skúsenosti?

 

Po zodpovedaní týchto otázok to bude oveľa, oveľa ľahšie.

 

 1. Vytvor si plán

Nájdi si čas na vypracovanie kariérneho plánu. Posúď svoje ciele a ambície a potom zváž, ktorá práca je pre teba aktuálne najlepšia (ver mi môže sa to rýchlo zmeniť alebo časom sa to zmení). Stanovenie jasných cieľov a plánu na ich dosiahnutie ti môže pomôcť nájsť prácu, ktorú milujete.

 

 1. Vzdelávaj sa

Nie vždy budeš vedieť všetko potrebné aby si robil prácu ktorá ťa bude baviť. Stále platí darmo ťa práca baví ak ju nedokážeš robiť dostatočne kvalitne. Priprav sa investovať čas, úsilie či peniaze – toto ti veľmi pomôže nájsť prácu ktorá ťa bude baviť.

 

 1. Získavaj kontakty

Nájsť si prácu ktorú budeš mať rád bude oveľa ťažšie bez kontaktov. Naopak čím viac ľudí bude poznať z rôznych oblastí tým ľahšie bude nájsť si prácu ktorí ťa bude baviť. Mnoho ľudí ťa dokáže nasmerovať, poradiť ti a možno objavíš aj úplne náhodne prácu na ktorú by si inak ani nepomyslel.

 

 1. Hľadaj príležitosti

Hľadaj firmy, inzeráty, možnosti ktoré ťa môžu nasmerovať ku vysnívanej práci. Nie vždy to bude ľahké ale pokiaľ budeš aktívny ani sa nenazdáš a nájdeš si prácu ktorá ťa bude fakt napĺňať.

 

 1. Neboj sa skúšať nové veci

Niekedy si môžeš myslieť že niečo ťa bude baviť alebo si myslíš že ťa to baví len dovtedy kým to nezačneš robiť dlhšie. Každá práca má výhody a nevýhody. Mám kamaráta a rok do zadu bol nadšený z práce realitného makléra.

 

Asi po roku sme sa stretli a priznal sa mi že ho práca prestáva baviť – zistil že musel robiť veľa papierovačiek, zmlúv a podobne ktoré priam nenávidel.

 

Možno budeš musieť vyskúšať robiť až 5 rôznych prác kým zistíš ktorá práca ťa naozaj baví.

 

Ako hovorí Alex Harmozi: „Ako vieš čo ťa bude baviť, ak si to ešte nerobil?“ Veľmi sa mi páči táto myšlienka. Ja napríklad v minulosti som neznášal rozprávať sa s ľuďmi, časom som ale zistil že je to fajn ak sú to ľudia ktorých zaujmem a začneme si rozumieť.

 

Potom som sa začal dokonca na niektoré pracovné stretnutie tešiť. No pokiaľ by som nebol nútený pracovať s ľuďmi nikdy by som sa nedozvedel aká to môže byť aj zábava.

 

 1. Sleduj ako sa cítiš

Keď si nájdeš prácu ktorá ťa baví všímaj si ako v nej cítiš, ako sa cítiš po práci. Tvoje telo ti samé dá spätnú väzbu. Ale aj tvoje okolie – priatelia, rodina.

 

Záver

Nájsť prácu ktorá ťa baví nemusí byť vždy jednoduché, ale uvedom si jednu vec, život je príliš krátky na to aby si zostal v práci ktorá ťa nebaví a priam ťa ničí.

 

Ak chceš veľmi rád ti pomôžem nájsť kontaktuj a ma niečo spolu vymyslíme. 😊