Nemusíš stráviť desiatky hodín, aby si založil blog.

 

V minulosti bolo založenie blogu oveľa zložitejšie. V roku 2022 je to jednoduché. Môžeš si vybrať rôzne portály ako Refresher, Sme, Blogger – odporúčam ich, ak si chceš blogovanie len vyskúšať.

Ak to ale myslíš s blogovaním vážne a chceš mať viac kontroly, pretože tvoj blog na Refeshery môžu hocikedy zmazať, spoplatniť, atď., vytvor si blog napríklad na WordPresse. Pomocou tohto krátkeho návodu ti ukážem cestu.

 

Ako si založiť blog v 5 jednoduchých krokoch

 

KROK 1 – Výber témy a názvu blogu

 

1.     Vyber si tému

 

Odporúčam ti vybrať tému, ktorá ťa naozaj zaujíma, čítaš o nej články, pozeráš videá. Ešte lepšie ak sa do tejto témy vyznáš, pretože to bude z tvojich blogov cítiť a čitateľa skôr vtiahneš do čítania. Pomôže ti to rásť.

 

Polož si nasledujúce otázky a pokús sa uviesť aspoň 10 nápadov na tému.

 

O čom sa chcem dozvedieť viac?

Mám nejakú záľubu alebo vášeň, o ktorú sa môžem podeliť?

O čom ma baví písať?

Som v niečom odborník?

Čo je mojou vášňou?

 

Tu je príklad: Ak sa zaujímaš o varenie a si v tom naozaj dobrý, je rozumné začať písať o tejto téme. Ľudia majú radi jedlo a určite si prečítajú zaujímavé recepty a články o ňom. Prostredníctvom blogu budeš môcť získať nových klientov – napríklad časom môžeš predávať kurz varenia.

 

2. Urči si svoju špecializáciu

Keďže na internete je viac ako 600 miliónov blogov, je dôležité, aby bola tvoja oblasť, čo najkonkrétnejšia. To ti pomôže vyniknúť z davu.

 

Môže to byť veľmi špecifická cieľová skupina (napr. slobodní vegáni – videl som zoznamku pre vegánov), špecifický typ obsahu, ktorý budeš zdieľať (napr. návody krok za krokom), podkategória tvojej témy (napr. zoznámenie) alebo ich kombinácia (napr. návody pre vegánov, ako sa zoznámiť).

 

Čím budeš konkrétnejší, tým lepšie.

 

3. Potvrdenie záujmu trhu

Keď máš niekoľko nápadov na témy, je dôležité pochopiť, či budeš môcť svoj obsah speňažiť. Bude mať dostatok ľudí záujem o to, čo chceš tvoriť – písať, nahrávať videá (blog môžeš kombinovať s nahrávaním videí)?

 

Premysli si niekoľko kľúčových slov súvisiacich s tvojou témou. Pomocou nástrojov, ako sú Google Keyword Planner a Google Trends, môžeš zistiť, aké sú populárne. Veľmi šikovný nástroj je aj Ubesugest.

Ako si založiť blog 1

 

Zas to varenie. Asi som dosť hladný 😀

Prípadne môžeš vyhľadať online fóra vo svojej téme alebo urobiť prieskumy, aby si zistil veľkosť svojho potenciálneho publika.

 

4. Zvoľ si názov

Teraz, keď máš niekoľko nápadov na tému, môžeš začať vymýšľať názvy pre svoj blog. Aby názov tvojho blogu vynikol, maj na pamäti nasledujúce skutočnosti:

 

  • Premýšľaj o svojich cieľoch: Pochopenie toho, prečo tento blog vytváraš, ti pomôže vybrať správny názov. Chceš napríklad zdieľať formálne, podrobné návody, alebo neformálnejšie a kratšie príspevky? Uisti sa, že názov tvojho blogu nezavádza o type obsahu, ktorý plánuješ zdieľať.
  • Premýšľaj o svojom publiku: Premýšľaj o ľuďoch, ktorí chcú čítať tvoj blog. Aký názov ich osloví?
  • Premýšľaj o svojom odvetví: Aké sú názvy najúspešnejších blogov v tvojej oblasti? Inšpiruj sa nimi, ale nezabudni vymyslieť niečo originálne.

 

KROK 2 – Nájdite správnu platformu pre svoj blog

Teraz prejdime k technickým detailom. Aké je najlepšie miesto na založenie blogu?

 

Bezplatný blog vs. blog na vlastnom hostingu

Ak práve začínaš a máš obmedzené zdroje, možno budeš chcieť zvážiť bezplatnú platformu pre blog. Je však dôležité, aby si pochopil rozdiel medzi bezplatným blogom a blogom na vlastnom hostingu.

 

Čo je to bezplatný blog?

Ako som naznačil i v úvode článku, bezplatný blog je blog, ktorý si môžeš vytvoriť zadarmo pomocou blogovacej platformy, ako je Blogger.com, WordPress.com alebo Tumblr.com – v našich končinách je to Sme a Refesher.

 

Čo je blog na vlastnom hostingu?

Blog na vlastnom hostingu je umiestnený na tvojom vlastnom serveri – doméne. Väčšina ľudí platí spoločnostiam tretích strán, aby im prenajali úložný priestor (budeme sa tomu venovať v treťom kroku).

 

Aké sú hlavné rozdiely medzi blogovacími platformami a vlastným blogom?

Bezplatné blogovacie služby majú mnoho nevýhod (obmedzené možnosti zarábania, prispôsobenia a návštevnosti), ale najdôležitejšie je, že budeš mať nad svojím blogom malú kontrolu. A ak budeš chcieť „vylepšenie“, zaplatíš viac, ako keby si blog hosťoval a vytvoril sám.

 

Ak budeš blog hostiť sám, nebudeš mať žiadne obmedzenia týkajúce sa obsahu blogu (napríklad obrázkov a videí). Tvoj blog bude vyzerať profesionálnejšie a môžeš ho podľa potreby jednoducho vylepšovať. Navyše svoj blog skutočne vlastníš.

 

Vieš ho napríklad jednoducho predať, alebo časom zmeniť na obchod. Buduješ si vlastne svoju značku, zatiaľ čo na blogovacej platforme si skrytý za značkou blogovacej platformy.

 

Tu sú hlavné rozdiely:

 

Blog zdarma Vlastný blog
Rýchlejšie spustenie Dlhšie a zložitejšie spustenie
Tvoj blog je umiestnený na subdoméne.

 

Napríklad: jurko.blogerr.com

Tvoj blog je umiestnený na vlastnej doméne

 

Napríklad:

Superblog.sk

Zdarma Približne 50 € / rok
Môžeš použiť iba dostupné témy Môžeš použiť a upraviť akúkoľvek tému
Obmedzené úložné miesto Neobmedzené úložné miesto
Zložité na speňaženie pomocou reklám Viac možností ako speňažiť blog

 

Ak bloguješ len pre zábavu alebo to neplánuješ robiť dlho, potom môže mať bezplatný blog zmysel. Ak to však s blogovaním myslíš vážne, vhodnou voľbou je možnosť vlastného hostingu – vlastný web/blog.

 

Ktorú blogovaciu platformu si vybrať?

Existuje mnoho rôznych blogovacích platforiem, z ktorých si možno vybrať. Niektoré sú flexibilnejšie a jednoduchšie na používanie, zatiaľ čo iné sú obmedzenejšie a vyžadujú si viac učenia. Tu sú kritériá, ktoré by si mali zvážiť:

 

  • Náklady: Môžeš si dovoliť zaplatiť náklady na túto blogovaciu platformu?
  • Jednoduchosť pre začiatočníkov: Je táto blogovacia platforma jednoduchá na nastavenie a správu? Ponúka podporu a riešenie problémov?
  • Funkcie: Umožňuje táto platforma prispôsobiť tvoj blog pomocou tém, doplnkov a rozšírení?
  • Údržba: Koľko práce a času si platforma vyžaduje?
  • Možnosti monetizácie: Umožní ti platforma ľahko zarábať na tvojom blogu?

 

Zaujímavá voľba je napríklad WordPress. A prečo?

 

 

Kritériá na zváženie Čo WordPress ponúka
Cena Zdarma
Jednoduchosť pre začiatočníka Vytvorené pre „netechnických“ ľudí
Vlastnosti Veľa šablón a rozšírení
Údržba Pravidelné aktualizácie a vylepšenia
Možnosti speňaženia Plná kontrola nad blogom

 

Prečo WordPress?

 

  • Je možné ho používať zadarmo (open-source)
  • Je veľmi flexibilný a ponúka stovky bezplatných (a prémiových) tém blogu
  • Má veľkú komunitu vývojárov, ktorí ho pravidelne aktualizujú a vylepšujú
  • Máš plnú kontrolu nad svojím blogom

 

KROK 3 – Nastavenie blogu prostredníctvom webhostingu (a registrácia domény)

Ak chceš začať s vlastným blogom na WordPresse, musíš si kúpiť doménu a vybrať webhosting.

 

Skúšal som niekoľko hostingov a nedávno ma zaujal hosting Hostcreatos. Čím je výnimočný? Ako jeden z mála hostingov ponúka hardverové cachovanie – stránka bude ešte rýchlejšia ako s tradičným „cachovacím“ pluginom a ceny sú prijateľné.

 

Páči sa takisto inštalátor aplikácií.

Ako si založiť blog 2

 

Napríklad pri inštalovaní WordPressu si vieš rovno zvoliť pluginy – veľmi šikovné.

Ako si založiť blog 3

Sprievodca ťa prevedie inštaláciou WordPressu.

 

KROK 4 – Konfigurácia blogu WordPress

Keď už máš nastavený svoj administrátorský účet pre WordPress, môžete prejsť  na ovládací panel.

 

Stačí prejsť na stránku administrátora (napr. nazovtvojhoblogu.sk/wp-admin) a zadať prístupové údaje k tvojmu administrátorskému účtu. Po prihlásení sa zobrazí toto okno:

Ako si založiť blog 4

Aj keď je WordPress je už stopercentne funkčný, stále existuje niekoľko nastavení, ktoré by si mal prejsť, aby si mohol prispôsobiť svoj blog.

 

Skôr ako začneš, nezabudni stlačiť modré tlačidlo „Uložiť zmeny“ vždy, keď zmeníš nastavenia.

 

1. Všeobecné nastavenia

Začni tým, že prejdeš na ľavý bočný panel a klikneš na Nastavenia → Všeobecné.

Ako si založiť blog 5

 

Tu môžeš nastaviť – názov webstránky. Je to názov, ktorý si zvolil pre svoj blog a/alebo firemný blog. Uisti sa, že je správny, pretože je to prvá vec, ktorú používatelia vidia, a pomôže ti zobrazovať sa vo výsledkoch vyhľadávania.

 

Slogan – toto je krátky popis (zvyčajne jedna veta), o čom je tvoj blog. Napríklad – „Recepty, ktoré zvládne dokonca aj začiatočník.“

 

Môžeš to kedykoľvek zmeniť.

 

V časti Všeobecné nastavenia môžeš tiež skontrolovať, či je tvoja adresa URL správna, nastaviť časové pásmo a vybrať preferovaný jazyk.

 

2. Čítanie a viditeľnosť v Google

V nastaveniach čítania si môžeš vybrať, čo návštevníci uvidia, keď sa dostanú na tvoju domovskú stránku. Môžeš si vybrať buď statickú stránku pre svoju domovskú stránku a blog, alebo si môžeš vybrať zobrazovanie najnovších článkov, ktoré uverejníš.

 

Na tej istej stránke musíš zabezpečiť, aby vyhľadávače ako napríklad Google, mohli nájsť (alebo odborne povedané indexovať) tvoj nový blog.

 

Ak to chceš urobiť, prejdite do časti Nastavenia → Čítanie (opäť z hlavného bočného panela) a uistite sa, že pole označené ako “ Vypnúť indexovanie vašej stránky vyhľadávačmi“ zostalo nezačiarknuté.
Takto:

Ako si založiť blog 6

 

Ak túto možnosť nevypneš, tvoj blog sa nebude zobrazovať vo výsledkoch Google vyhľadávača.

 

3. Diskusia

V sekcii Diskusia môžeš prispôsobiť nastavenia týkajúce sa sekcie komentárov na tvojom blogu. Zatiaľ si môžeš len vybrať, či chceš čitateľom povoliť zanechať komentáre a či majú byť komentáre tebou ručne schvaľované.

 

Sekcia komentárov môže byť skvelým nástrojom, ktorý umožní čitateľom komunikovať s tebou a tiež je to skvelý spôsob, ako  získať cennú spätnú väzbu. Ak sa však rozhodnete povoliť komentár uisti sa že budeš mať čas na ne aj odpovedať.

 

4. Médiá

V časti Médiá môžeš vybrať nastavenia orezania obrázkov. Môžeš ich ponechať na predvolených veľkostiach, alebo ak chceš, môžeš nastaviť konkrétnu šírku a výšku.

 

Uvedom si, že pri nahrávaní obrázka do systému WordPress sa automaticky vytvoria súbory (verzie) strednej a veľkej veľkosti. Stredne veľké obrázky sa zvyčajne použijú podľa potreby.

 

5. Trvalé odkazy

Nastavenia „permalinks“ určujú, ako bude WordPress postupovať pri vytváraní jednotlivých adries URL – webových stránok – pre každý z tvojich príspevkov alebo podstránok blogu.

 

Hoci to môže znieť zložito, nastavenie trvalých odkazov je veľmi jednoduché.

 

Stačí prejsť na Nastavenia → Trvalé odkazy. Tam nastav na možnosť „Názov článku“, napríklad takto:

Ako si založiť blog 7

 

Ide o najoptimálnejšie nastavenie spomedzi všetkých dostupných nastavení, ktoré uprednostňuje aj spoločnosť Google a iné vyhľadávače.

 

Ostatné skôr mätú užívateľov a pôsobia „nepekne“.

 

KROK 5 – Dizajn a prispôsobenie blogu

Po dokončení nastavení blogu si ho môžeš prispôsobiť podľa svojich potrieb a cieľov.

 

Na systéme WordPress je skvelé to, že aj keď nie si zručný dizajnér, môžeš pre svoj blog získať atraktívny vzhľad.

 

Ako? Vďaka tisícom tém WordPress, ktoré sú k dispozícii na webe – každá z nich je bezplatná a môžeš si ju ľahko prispôsobiť (bez akýchkoľvek znalostí kódovania).

 

Vráť sa na ovládací panel WordPress a prejdi na položku Vzhľad → Témy. Keď sa tam dostaneš, klikni na položku „Pridať novú“:

Ako si založiť blog 8

 

Potom vyber možnosť Populárne.

 

Tu nájdeš aktuálne najpopulárnejšie témy. Čo je na tom najlepšie? Vieš ich nainštalovať jedným kliknutím!

 

Venuj chvíľu prehliadaniu tohto zoznamu a vyhľadaj niečo, čo vyhovuje tvojmu podnikaniu a hlavnému účelu tvojho nového blogu.

 

Keď uvidíš tému, ktorá sa ti páči, môžeš ju nainštalovať jedným kliknutím: Nainštalovať → Aktivovať.

 

Poznámka: To, čo tu urobíš, je len zmena vzhľadu tvojho blogu. Nevymažeš svoj obsah. Témy môžeš meniť tak často, ako chceš, bez obáv, že ti „niečo“ zmizne.

 

Je možné zmeniť veľké množstvo rôznych nastavení ako napríklad:

 

  • Logo
  • Farby
  • Typ písma

 

Zvyčajne tieto nastavenia nájdeš v nastavení témy. Tvoriť stránky vo WordPresse je jednoduché no nie je to ľahké.

 

Ak sa do toho pustíš na vlastnú päsť, rýchlo zistíš koľko „skrytých“ problém objavíš.

 

Máš dve možnosti:

 

  1. A) Naučiť sa robiť webstránky sám – môžem ti s tým pomôcť (ak si vedený na úrade práce, kurz ti môže v plnej výške preplatiť úrad práce!)
  2. B) Zaplatiť niekomu aby to urobil za teba – takisto sa môžeš obrátiť na mňa

 

PS: Mám pre teba dobrú správa, moja pomoc ťa nezrujnuje.

Záver

 

Založiť blog je jednoduché, no nie je to ľahké. Ak to myslíš s blogovaním vážne, potrebuješ sa naučiť kopec vecí – SEO, zaujímavo písať, aspoň základy photoshop / používať canvu. A pekne to spojiť dokopy. Ak máš rozpočet na zaplatenie ľudí, je to oveľa jednoduchšie a výsledky sa skôr prejavia. Rozhodnutie je na tebe.

 

Sám som si prešiel touto cestou a viem, aké môže byť náročné vytvoriť aspoň priemerne kvalitný článok, vyžaduje to čas, úsilie a niekedy sebazaprenie.

 

Ak sa ti zdá zložité založiť blog rád ti s tým pomôžem. Stačí ma len kontaktovať.

Zdroj:

How to Start a Blog in 2022: 5 Simple Steps