Dnešný článok o BSOD a testovaní pamätí ram som vôbec neplánoval. Rozhodol som sa ale podeliť o skúsenosti pri riešení obrazoviek smrti – BSOD.
Keďže som mal málo operačnej pamäte ( len 8 GB, čo je v dnešnej dobe minimum) rozhodol som sa staré ramky vymeniť za nové s väčšou pamäťou a frekvenciou.
Po nainštalovaní pamätí, sa začali objavovať náhodne obrazovky smrti. Počítač bol miestami spomalený. Najprv som to pripisoval vírusu, alebo zlému ovládaču, či aktualizácii… Proste tápal som.
Nahnevalo ma to, a hľadal som riešenie. Dnes som ho našiel. Čas ktorý som venoval hľadaniu svojho problému pretavím do tohto článku ktorý ti podľa mňa môže pomôcť, ušetriť čas a nervy.
Ako zistiť čo presne spôsobuje BSOD?
Prvý krok pri hľadaní chyby je zistiť, čo presne spôsobuje BSOD – modrú obrazovku smrti. Keďže som v tom čase menil zhodou náhod viac vecí bolo pre mňa ťažšie nájsť chybu.
- Zisti kedy sa začala chyba BSOD presne prejavovať. Pomôže ti k tomu monitor spoľahlivosti. Zadaj do hľadanie spoľahlivosť (už po napísaní spo by sa ti mala objaviť ponuka monitor spoľahlivosti.
- Všimni si kritické udalosti – vyber udalosť kde je zobrazená hláška – Systém Windows prestal pracovať… Klikni na zobraziť technické podrobnosti.
- Zobrazí sa ti spleť znakov ktoré ti veľa nepovedia – jedine googliť čo nie je dvakrát praktické.
- Teraz ťa naučím rozumieť týmto hláškam. Existuje šikovný program Blue screen view ktorý je zdarma. Dokonca je možné doinštalovať do neho aj češtinu. Rozbaľ program a spusti ho. Zobrazí sa ti takéto okno.
- Dvakrát klikni na výpis chýb – dmp. Zobrazí sa ti okno, kde je zobrazené čo spôsobilo pád – BSOD.
V mojom prípade je to aplikácia ntoskrnl.exe. Dal som toto slovo do googla a hľadal riešenia. Zistil som, že túto haváriu spôsobuje najčastejšie operačná pamäť. V tvojom prípade to, ale môže byť napríklad ovládač počítača – súbor s príponou .sys. Ak je to tvoj prípad, aktualizuj ovládač alebo sa vráť k predchádzajúcemu.
Ako otestovať rýchlo a presne pamäte RAM?
Keďže v mojom prípade pády pravdepodobne spôsobovala chybná pamäť RAM skúsil som ju otestovať vstavaným nástrojom Windowsu. Žiaľ ako sa neskôr ukázalo nie je to veľmi spoľahlivý nástroj.
Pamäte som ním otestoval ale neobjavila sa žiadna chyba. Preto odporúčam iný nástroj na testovanie pamätí.
- Stiahni si program Memtest86.
- Rozbaľ zip súbor.
- Spusti program imageUSB.exe
- Vyber USB kľúč na ktorý chceš nainštalovať memtest86
- Ak máš vybratý usb disk v časti Step 1 zvoľ už iba možnosť Write image to USB drive POZOR tento príkaz prepíše všetky súbory na usb kľúči!
- Vypni počítač a radšej testuj jednu RAM pamäť po druhej, budeš si istý ktorá je chybná a ktorá nie.
- Reštartuj počítač a vyber bootovanie z USB kľúča.
- Chvíľu počkaj test sa spustí sám.
- Testy trvajú niekoľko minút. Ak je ramka poškodená po niekoľkých minút sa objavia chyby v časti Errors. Viď obrázok.
Ak je naopak v poriadku v časti errors nebude nič zobrazené.
Ako bonus pri testovaní vidíš aj rýchlosť RAM pamäte, časovanie atď… Veľmi šikovný nástroj.
Záver
Pri odstraňovaní BSOD je najdôležitejšie nájsť zdroj. V mojom prípade to bola chybná RAM ktorý musím reklamovať. Všetko zlé je na niečo dobré. Naučil som sa hľadať zdroj BSOD a testovať ram pamäte. A dnes som to naučil aj teba. Ak sa chceš naučiť oveľa, oveľa viac o počítačoch rád ťa privítam na mojom kurze práca s počítačom pre začiatočníkov.