Pomalý notebook môže byť frustrujúci, ale existuje niekoľko spôsobov, ako ho zrýchliť bez toho, aby ste museli kupovať nový. Tu je niekoľko tipov a techník na zrýchlenie notebooku ktoré vám môžu pomôcť ušetriť peniaze za kúpu nového notebooku.

 

  1. Odstráňte nepoužívané programy

 

Odstránením nepoužívaných programov môžete uvoľniť miesto na pevnom disku notebooku a zlepšiť jeho výkon. Prejdite svoje programy a odinštalujte všetky, ktoré už nepoužívate alebo nepotrebujete[1][4].

 

Veľa programov v notebooku sa môže medzi sebou „biť“ a tým spomaľovať notebook.

 

  1. Obmedzte spúšťanie programov

 

Obmedzenie spúšťaných programov pri štarte môže tiež pomôcť zrýchliť váš notebook. Mnohé programy sa spúšťajú automaticky po zapnutí notebooku, čo môže spomaliť proces spúšťania. Prejdite svoje spúšťacie programy a zakážte všetky, ktoré nepotrebujete[1][4].

 

  1. Znížte množstvo zbytočného softvéru

 

Bloatware je softvér, ktorý je predinštalovaný v notebooku a môže spomaliť jeho výkon. Prejdite svoje programy a odinštalujte všetok bloatware, ktorý nepotrebujete[1].

 

  1. Odstráňte škodlivý softvér

cpu s vírusom

Malvér môže tiež spomaliť výkon vášho notebooku. Pravidelne vykonávajte kontroly na prítomnosť vírusov a malvéru, aby ste zabránili tomu, že niečo škodlivé spomalí váš notebook[2].

Odporúčam napríklad Malwerbytes.

 

 

  1. Upgradujte pevný disk na SSD

 

Aktualizácia pevného disku na disk SSD je najväčšou hardvérovou zmenou, ktorú môžete urobiť na zrýchlenie svojho notebooku. Všetko sa tým zrýchli, od spúšťania systému až po spúšťanie aplikácií. Čoraz viac notebookov prichádza so zabudovanými diskami SSD, ale ak má váš starý notebook vo vnútri tradičný magnetický pevný disk, môžete ho vymeniť a výrazne zvýšiť rýchlosť za rozumnú cenu[2].

 

  1. Vylepšite si pamäť RAM

človek drží ram pamätový modul

Zrýchleniu notebooku môže pomôcť aj aktualizácia pamäte RAM. Ak váš notebook beží pomaly, môže to byť spôsobené tým, že nemá dostatok pamäte RAM na spracovanie spustených programov. Aktualizácia pamäte RAM môže pomôcť plynulejšiemu chodu vášho notebooku[2].

 

Bez RAM pamäte zapisuje notebook dáta programov na pevný disk ktorý je mnohonásobne pomalší ako RAM pamäť.

 

  1. Aktualizujte používané programy

 

Aktualizácia používaných programov môže tiež pomôcť zrýchliť váš notebook. Uistite sa, že vaše spúšťacie programy sú aktuálne a že používate najnovšie verzie[2].

Záver

Na záver možno povedať, že pomalý notebook môže byť frustrujúci, ale existuje niekoľko spôsobov, ako ho zrýchliť bez toho, aby ste museli kupovať nový. Odstránením nepoužívaných programov, obmedzením spúšťaných programov, obmedzením bloatvéru, odstránením malvéru, upgradovaním pevného disku na SSD, upgradovaním pamäte RAM, aktualizáciou s programov a inými technikami môžete výrazne zrýchliť notebook.

 

Ak sa chcete naučiť o počítačoch viac prihláste na kurz – práca s počítačom pre začiatočníkov.

 

Citácie:

[1] https://www.itpro.com/laptops/26047/how-to-speed-up-a-laptop

[2] https://www.laptopmag.com/articles/improve-laptop-performance

[3] https://www.guru99.com/speed-up-laptop.html

[4] https://www.hp.com/us-en/shop/tech-takes/7-ways-to-improve-computer-performance

[5] https://www.comparitech.com/utilities/speed-up-slow-laptop-or-pc-windows-10-8-or-7/

[6] https://www.asurion.com/connect/tech-tips/how-to-speed-up-your-slow-laptop/