Autenticita je slovo ktoré veľa ľuďom v dnešnej dobe chýba a veľa z nich ani nevie čo znamená. V dnešnom článku sa zameriam na to, čo je to autenticita, prečo je dôležitá a prečo ľuďom chýba. A čo viac, poviem niečo aj o tom, aké dôsledky má nedostatok autenticity.

 

Čo je to autenticita?

Je to schopnosť ukázať seba – svoje ja, osobnosť, to aký som naozaj. Moju pravú tvár. Pri nedostatku spolu s nízkym sebavedomým sa niekedy môže prejavovať ako hanblivosť.

 

Prečo je dôležitá autenticita?

Autenticita podľa mňa pomáha človeku spoznať sa a chápať sa. Bez nej človek nemôže mať ani zdravé sebavedomie. Hodnovernosť je zároveň prejav zdravého sebavedomia. Ak mám zdravé sebavedomie, nebojím sa ukázať kto som. S pozitívnymi aj negatívnymi vlastnosťami.

 

Byť autentický nie je vždy ľahké a všetci sme ovplyvnení okolím. Ak si autentický pomôže ti to vytvoriť lepšie a úprimnejšie vzťahy s inými. Chcel by si mať priateľov, ktorí len predstierajú, že ich zaujímajú knihy, len aby vyzerali múdro? Alebo priateľov, čo možno čítajú „zvláštne“ knihy, čo nie sú cool, ale máte spolu niečo naozaj spoločné? Výber je na tebe.

 

Autenticita pomáha vytvoriť spojenie na hlbšej úrovni.  Toto je veľká výhoda pri budovaní vzťahov. Či už v biznise, či osobnom živote.

 

Chýba ľuďom autenticita? (ak áno prečo?)

Zamyslime sa spolu, úprimne myslíš že tvoji priatelia, rodina či známy sú autentický? Podľa mňa väčšina ľudí nie je autentická. Tlak spoločnosti, reklám a sociálnych sietí nás tlačí do niekedy komických či extrémnych situácii.

 

Celebrity sa predháňajú v šokovaní a predvádzaní sa. Vieš ako, viac lajkov, sledovateľov = viac obdivu a peňazí. Veľa ľudí „predalo“ svoju autenticitu za obdiv či peniaze. Načo byť autentický ak to nie je zaujímavé a príťažlivé, však?

 

Načo sa fotiť prirodzene ak môžem použiť filter a vyzerať „dokonalo“. Načo fotiť iba to, čo mám naozaj rád, a čo mi príjemné, ak to nebude mať stovky lajkov? Prečo by si mala fotiť krásna žena iba v pekných šatách, ak sa môže v spodnom prádle, či takmer nahá, ak je jej to prinesie dvojnásobný počet lajkov?

 

Pekné fotky ale ani jedna nie je skutočná…

 

Chýba ľuďom autenticita? 1

 

Prečo by som sa fotil vo svojom aute ktoré je síce funkčné, ale staršie, keď sa môžem fotiť v mercedese z požičovne a tváriť sa aký som „úspešný“?

 

Prečo si dávať námahu a venovať sa koníčku, ktorý mi prinesie radosť a potešenie (ale nie je populárny), ak stačí pár odvážnych fotiek pred zrkadlom takmer bez námahy, ak mi túto radosť prinesú pochvaly od ľudí, ktorých som v živote nevidel / nevidela.

 

Prečo by som ukazoval svoje ja, to kto som, (a riskoval, že sa mi niekto bude smiať, že môj život je pre ľudí nezaujímavý) ak sa môžem „hrať“ na niekoho iného. Lepšieho, atraktívnejšieho, úspešnejšieho a bohatšieho.

 

Podobne rozmýšľa veľa ľudí. Ich záujmy sú plytké, stačí im obdiv a chvála. Načo sa snažiť o viac však?

 

Dôsledky nedostatku autenticity

 

Na prvý pohľad nemusia byť veľmi viditeľné. Ale je ich niekoľko.

 

  1. Ovplyvňuje to tvoje sebavedomie

Ak nemáš dostatok autenticity tvoje sebavedomie trpí, pretvaruješ sa. V duchu si možno hovoríš: „Nie som dosť dobrý. Lepšie bude, keď sa budem správať takto.“

 

  1. Mení sa tvoj vzťah k peniazom (dlhy)

 

Ovplyvní to tvoje návyky na míňanie. Bez autenticity chceš pôsobiť inak na iných ľudí. Napríklad chceš byť populárny a vnímaný ako úspešný. Kúpiš si na leasing mercedes. Žiaľ, finančne ťa to natoľko zaťaží, že začnú rásť prudko tvoje dlhy. Auto sa časom pokazí, neskôr ťa bude lákať kúpiť si znova niečo „pekné“, aby si zachoval príjemný pocit obdivu.

 

 

  1. Psychické a fyzické zdravie

 

Môže to viesť k užívaniu rôznych podporných látok, aby sa stal niekým iným „lepším“. Takisto hranie sa na niekoho iného vyžaduje veľa energie. Videl som ľudí, ktorí pili alkohol, či brali drogy, aby vyzerali viac „cool“. Zaplatili za to privysokú cenu – zdravie.

 

Záver:

 

Žiaľ doba nás „tlačí“ priam do pozérstva. Rôzny guru radia, aby si robil to a to, inak sa obliekal a podobne. Vtedy sa treba opýtať sám seba: Robím túto zmenu preto, aby sa môj život zlepšil, alebo preto, lebo si myslím, že ak budem niekto iný, môj život sa zlepší?

 

Tiež som čelil neraz tomuto tlaku. Pred niekoľkými rokmi som chcel mať priateľku, tak som urobil zmenu – začal som sa inak obliekať. Jeden „guru“ radil nosiť košele a obleky a pekné nohavice. Začal som to robiť, pozornosť žien sa o mňa zvýšila, to je pravda, ale stálo ma to moju autenticitu. Už som mal pocit, že to nie som ja.

 

Že sa hrám na niekoho. Ako introvert nemám rád priveľa pozornosti od okolia a práve táto zmena obliekania vyvolala pre mňa nechcenú pozornosť. Občas nosím košeľu, a pekne sa oblečiem, ale už nie preto, že to povedal nejaký „guru“, ale pre vyšší účel. Mám pracovné stretnutie, prečo sa pekne neobliecť?

 

Hodí sa to do tejto situácie? Prečo nie? Chcem pôsobiť autenticky? Oblečiem si radšej na seba lacné 5 eurové tričko ktoré sa mi páči a výsledok je oveľa lepší. Som to ja. Nie niekto, kto sa niečo hrá.

 

Unavujú ma semi-perfektné – umelé fotky pred zrkadlom, hranie sa niekoho cool a zaujímavého. Máme to z každej strany. Celebrity, politici, známi. Každý chce vyzerať čo najlepšie a čím platí? Svojím ja.