Instagram a iné sociálne siete nie sú tak „neškodné“ ako si mnohí myslia. Dokazuje to dokument ktorý obdržal The Wall Street Journal (ďalej len WSJ). O tejto novinke bude dnešný článok. Aby sa niečo zmenilo je potrebné o tom čo škodí (čo je problém) to je začiatok.

 

Výskum robený Facebookom ukázal aký dosah má aplikácia na duševné zdravie mladých žien počas troch rokov. Výsledok? Záver je, že 32% mladých žien (tínedžeriek) sa „cítilo nespokojné zo svojimi telami“, tento stav Instagram ešte zhoršuje.

 

Karina Newtonová, vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou spoločnosti Instagram, v utorňajšom blogovom príspevku uviedla, že spoločnosť si stojí za týmto výskumom, ktorý dokazuje „záväzok spoločnosti porozumieť zložitým a ťažkým problémom, s ktorými môžu mladí ľudia zápasiť, a je podkladom pre všetku prácu“, ktorú Instagram vykonáva „s cieľom pomôcť tým, ktorí sa s týmito problémami stretávajú“.

 

Inak povedané vedia o probléme dlhodobo, ale nič s tým reálne nerobia a len sa alibisticky vyhovárajú a tvária že niečo s tým „robia“.

 

„Sme hrdí na to, že naša aplikácia môže dať hlas tým, ktorí boli odsunutí na okraj spoločnosti, že môže pomôcť priateľom a rodinám zostať v kontakte zo všetkých kútov sveta, že môže podnietiť spoločenskú zmenu, ale vieme aj to, že môže byť miestom, kde majú ľudia negatívne skúsenosti, ako dnes uviedol denník,“ uviedol Newtonová v príspevku na blogu.

 

A máme tu ďalšie výhovorky ktoré stavajú Instagram do lepšieho svetla.

 

Pozeral som aj krátku reportáž o Instagrame a zaujalo ma hlavne toto:

Dôležité je aby ľudia pochopili že Facebook nie je o priateľstvách a zdieľaní názorov ale o seba prezentácii a čo je potrebné urobiť aby som vyzeral ako mocný (ako ochrániť vlastnú reputáciu).

Dvojaký meter Facebooku na používateľov

facebook ťa sleduje

Facebook má podľa interných dokumentov „ochranu“  pre mocných používateľov pretože oni môžu Facebooku ublížiť. Tj. Facebook chráni v podstate seba.

 

Kto je v pozícii že nám môže urobiť problémy? Kto má možnosti zmeniť zákony? Ovplyvniť verejnú mienku? O týchto užívateľov sa starajú – obávajú sa ich.

 

Ako s k tejto situácii vyjadril Instagram

Hovorkyňa ďalej rozprávala o tom ako sa snažia aby sa ľudia cítili dobre na Instagrame…

„Dospievajúci obviňujú Instagram zo zvýšenia miery úzkosti a depresie,“ uvádza sa na ďalšom slajde podľa WSJ. „Táto reakcia nebola vyvolaná a bola konzistentná vo všetkých skupinách.“

 

Niektorí používatelia tiež pripisovali čas strávený v aplikácii prežívaniu samovražedných myšlienok; 6 % amerických používateľov uviedlo súvislosť medzi týmito dvoma javmi v porovnaní s 13 % britských používateľov, uvádza sa v prezentácii slajdu, ktorú si prezrel WSJ.

 

Podľa prieskumu Pew Research zverejneného v apríli používajú Instagram približne štyria z desiatich Američanov v porovnaní so siedmimi z desiatich Američanov, ktorí používajú Facebook. Spomedzi mladých dospelých používateľov vo veku 18 až 29 rokov väčšina (81 %) uviedla, že používa Instagram.

 

Viac ako 40 % používateľov aplikácie má menej ako 22 rokov a každý deň ju používa približne 22 miliónov tínedžerov, uviedol WSJ s odvolaním sa na dokumenty spoločnosti Facebook.

Prieskum Pew Research z roku 2018, ktorý Newtonová citovala vo svojom utorkovom príspevku na blogu, ukázal, že 81 % tínedžerov vo veku 13 až 17 rokov zistilo, že sociálne médiá vo všeobecnosti im dávajú pocit väčšej prepojenosti, zatiaľ čo 26 % uviedlo, že sa vďaka nim cítia neisto.

 

Štyria z desiatich tínedžerov uviedli, že na sociálnych sieťach uverejňujú príspevky len preto, aby vyzerali dobre pred ostatnými ľuďmi, a viac ako polovica opýtaných tínedžerov uviedla, že si „zrušili priateľstvo“ alebo „odfajkli“ iných používateľov z dôvodu šikanovania.

 

Spoločnosť Facebook uviedla, že Instagram môže mať pozitívny vplyv aj na zdravie. V posledných rokoch došlo k posunu smerom k príspevkom o pozitívnom postoji k telu a realistickým očakávaniam v oblasti fyzického a duševného zdravia, keďže používatelia sa snažia zmeniť kultúru sociálnych médií, ale influenceri, ktorí v aplikácii zverejňujú obrázky zdanlivo dokonalých životov a tiel, sú naďalej populárny.

 

Facebok sa logicky snaží vykresliť Instagram v lepšom svetle. Ide o peniaze a moc. Je mi jasné že každej firme ide o zisk, no tu je to ako sa hovorí cez mŕtvoly. Zvýšené riziko samovrážd je vážna vec, najmä u mladých ľudí ktorí majú život pred sebou.

 

„Mnohí [používatelia] uviedli, že Instagram situáciu zlepšuje alebo nemá žiadny vplyv, ale niektorí, najmä tí, ktorí sa už cítili zle, uviedli, že Instagram môže situáciu zhoršiť. Vo svete výskumu to nie je prekvapujúce ani neočakávané,“ napísal Newton v príspevku na blogu. „Problémy ako negatívne sociálne porovnávanie a úzkosť existujú vo svete, takže budú existovať aj na sociálnych sieťach.“

 

Zas tu cítim zavádzanie. V podstate sa nevyjadruje priamo k tomu do akej miery na tom podiel Facebook a Instagram a bagatelizuje celú situáciu.

 

Záver

Dnešní článok je skôr taký informačný. Verím že ti otvorí oči a aspoň čiastočne zmení pohľad na sociálne médiá. Ja by som ich prirovnal k ohňu. Aj oheň vie byť nápomocný. Je dobrý sluha ale zlý pán. Žiaľ veľa ľudí sa stali „sluhami“ sociálnych médií. Čím viac sa používať Instagram, tým viac ubližuje.

 

Trávia tam veľa času, nechajú sa nimi manipulovať a zľahčujú ich vplyv na nich.

 

Nemusíš tomu veriť ale vyskúšaj malý pokus. Skús na niekoľko dní obmedziť facebook a instagram ideálne úplne aspoň na dva dni. A všímaj si ako sa cítiš. Tvoja nálada sa zlepšila alebo zhoršila? Tvoj spánok sa zlepšil alebo zhoršil?

 

Ak chceš pracovať so svojím sebavedomým a cítiť sa lepšie odporúčam ti pozrieť sa na môj kurz zdravé sebavedomie!

Zdroje

https://www.foxbusiness.com/technology/facebook-instagram-self-esteem-issues-teen-girls

https://www.wsj.com/articles/facebook-knows-instagram-is-toxic-for-teen-girls-company-documents-show-11631620739?mod=latest_headlines

https://www.foxbusiness.com/technology/facebook-denies-two-systems-of-justice-wall-street-journal