Pamätám sa, ako som sa krátko po ohlásení lockdownu aj čiastočne potešil. Konečne budem mať viac času a trošku pokoj. Ľudia okolo mňa si zaumienili, ako idú na sebe pracovať, vzdelávať sa a zlepšovať.

 

Viedlo to ku zvýšenej popularite rôznych fitnes kanálov na Youtube, seba-rozvojových webinárov a podobne.

 

Tento „seba-rozvojový vír“ sa šíril podobnou rýchlosťou ako Covid19. Bol veľmi nákazlivý.

 

Novoročné predsavzatia majú zvyčajne krátku životnosť. Ciele a priania sú rýchlo zabudnuté. Postup sa zdá pomalý, cieľ v nedohľadne. Koho to má baviť, však?

 

Nechcem poprieť hodnotu nasledovania svojich snov, cieľov a seba-zlepšenia počas tejto situácie. Táto situácia odhalila niečo čo sme predtým aj prehliadali. To, čo všetko máme. To, za čo nie sme dostatočne vďační a berieme to ako samozrejmosť.

 

A to sú hlavné možnosti (ktoré sme mali predtým – ísť do divadla, na koncert, na diskusiu…). Jasné veľa vecí sa dá robiť online, no nie vždy to je ono.

 

Covid priniesol do našich životov stres, neistotu a viac samoty. Mnohým ľudom prevrátil život naruby. Prirodzene oslabil sebadôveru mnohých.

 

Možno sa aj u teba vynorili podobné otázky:

Budem mať z čoho zaplatiť nájom? Nevyhodia ma z práce? Nepribral som? Nezačal som sa viac izolovať ako je nutné? Chýbam vôbec niekomu? Záleží niekomu na mne?

 

Chaos a sociálne odlúčenie sa vkradlo do našich každodenných životov. Museli sme čeliť novým výzvam. Hmm, ako mám používať Zoom? Hoci reálne je to maličkosť a iní čelili chorobe či strate milovaného človeka.

 

Trávením viac času doma sme začali tráviť viac času sami so sebou. So svojimi myšlienkami, obavami a túžbami. Boli sme nútení prispôsobiť sa zmenám. Prispôsob sa alebo zhyň, to je pravidlo prírody.

 

Je dôležité uvedomiť si, že pandémia zasiahla všetkých. Ale najviac chorých, nezamestnaných a ľudí s nižším príjmom. U nich obavy a nízke sebavedomie mohli porásť do nevídaných výšin.

 

Počas covidu sa nemôžeme tváriť, že sa nič nezmenilo. Home Office je pre mnohých ľudí nočná mora. Potrebujú kontakt s inými ľuďmi, pevný režim. Nevedia byť tak efektívni ako v kancelárii.

 

Čo môžeš zvážiť pri smerovaní svojej cesty za seba rastom?

 

muž ktorý sa šplhá po skale

 

    1. Vyhraď si čas na prehodnotenie vlastných motívov na dosiahnutie cieľa – nie to, čo ti radia ostatní. Čo ťa núti vstať z postele? Čo je pre teba dôležité? Mať autentické „prečo“ ti pomôže určiť prečo nasleduješ cieľ v prvom rade.
    2. Je daný cieľ vôbec reálny? Nie je nič horšie ako nasledovať nereálny cieľ. Ak ho nedosiahneš budeš frustrovaný. Radšej dosiahnuť menší reálny cieľ, ako sa snažiť o obrovský nereálny cieľ.
    3. Niekedy nechýba motivácia, čo teda chýba? Zvyčajne sme si vedomý čo je za našimi cieľmi – aké výhody. Problém je skôr plán, ktorý by bol akčný, konkrétny a zrozumiteľný. Taký, ktorý by zároveň zapadal do tvojho životného štýlu.

Plán, ktorý je natoľko podrobný, že určuje čo nasleduje po úlohe, znásobuje šance na úspech. Nedávna štúdia zistila, že úspech cieľov na pracovisku sa formuje zapísaním cieľov, tvorbou plánov a zavedením systému zodpovednosti.

 

Aj keď nebudeš naplno nasledovať svoj plán, môže ti to pomôcť zmeniť spôsob akým myslíš – zamerať sa na cieľ a vymýšľať nové nápady. Pomôže ti to zároveň vyhnúť sa pasci vytvorenia nerealistických očakávaní a prehnane ambicióznych úloh.

 

  1. Seba rast sa nemôže stať bez sebalásky. Naša budúcnosť nie je plne previazaná s tým čo chceme. V spoločnosti, ktorá je zameraná na ambície, je lákavé byť tvrdý sám na seba, ale nie vždy je možné postupovať podľa našich starostlivo napísaných plánov.

 

Chceš naučiť mať viac rád?

 

Je dokázané že 80% novoročných predsavzatí vydrží iba do polovice Februára. Nedostatok sebalásky dopomáha ku pochybnostiam o sebe, čo prispieva ku seba-sabotáži.

 

Tento efekt začína skoro: pochybnosti o sebe nás začnú viesť ku myšlienkam o tom, ako sú naše najdivokejšie sny mimo našich schopností. Tvarovaní počiatočnými neúspechmi a pochybnosťami o sebe, vzdávame sa našich cieľov. Zmeníme prístup k nim a ochotu vytrvať.

 

Tento cyklus funguje ako seba napĺňajúce sa proroctvo. Ak sa stále zameriavame na naše pochybnosti a neschopnosť, tieto myšlienky sa zarývajú hlboko do našej psychicky a stávajú sa našou realitou. Stane sa to, čomu veríme.

 

Zdroj:

https://dailyfreepress.com/2021/04/06/moving-forward-self-growth-starts-with-self-love/

Záver

 

Spočiatku sa môže zdať, že sebaláska a prijatie našej vlastnej ľudskosti môžu viesť k spokojnosti. Ale podniknúť kroky na dosiahnutie rastu, investovať do seba, vášho budúceho úspechu a blahobytu, je sebaláska.

 

Dobrou správou je, že úsilie o rast a sebalásku sú do veľkej miery vzájomne prepojené: osobnostný rast vedie k zvýšeniu sebalásky a sebaláska vytvára základ pre sebarealizáciu.