Skontrolovať niečo, čo človek sám neovláda je takmer nemožné. Jedine využiť pomoc nejakého nástroja / softvéru alebo požiadať niekoho o pomoc. Napríklad moja silná stránka nie je pravopis, takže veľmi ťažko si viem sám skontrolovať text ktorý za mňa alebo pre mňa napíše niekto iný.

 

Posúdiť zmeny na webstránke môže byť pre úplného laika veľmi ťažké. Ideálne požiadať nezávislého človeka ktorý sa venuje webstránkam nech pozrie tvoju webstránku. Ak nemáš takú možnosť pošli odkaz na tvoju webstránku známym a priateľom nech sa na ňu pozrú. Upozorni ich čo si majú všímať – napríklad ako rýchlo im načítava, skreslené obrázky iné chyby ktoré si všimnú.

 

V tomto článku ti dám niekoľko rád ako zhodnotiť čo neobjektívnejšie prácu „webára“ bez toho aby si nechal/a oklamať pekným vzhľadom webstránky. Áno webstránka musí aj nejak vyzerať, problém je že dizajn je do určitej miery subjektívny. Niekomu sa páči viac font Relaway a inému Arial, tučné písmo a pod.

 

Pri testovaní stránky ale ber v úvahu jednu vec, každá stránka má chyby. A chyba nie je ako chyba.

 

Poďme ku konkrétnym krokom ako posúdiť odvodenú prácu na webe.

 

Komunikácia s vývojárom / webárom

žena hovorí do telefónu

Vyžiadaj od vývojára, aby ti dal zoznam všetkých zmien a aktualizácií, ktoré na webstránke vykonal.

Používaj komunikačné nástroje ako Slack, Microsoft Teams alebo e-mail na efektívnu komunikáciu s vývojárom. Na sledovanie „zmien“ sa dá použiť excel kde sa budú značiť jednotlivé úpravy a ich stav. Ty môžeš krok po kroku sledovať vykonané zmeny. Napríklad oprava veľkého písma v pätičke stránky na mobile. Otvoríš si webstránku na mobile a skontroluješ veľkosť písma.

 

Vyhodnotenie úprav

žena vyhodnocuje úpravy kódu na webstránke

Pozri si webstránku a porovnaj ju so starými záznamami alebo screenshotmi. Ak máš základné znalosti HTML a CSS, môžeš použiť inšpekčné nástroje v prehliadači, ako je Developer Tools vo Firefox alebo Chrome, na preskúmanie úprav.

 

Testovanie funkčnosti

 

Vyskúšaj webstránku na rôznych prehliadačoch a zariadeniach pomocou nástrojov na testovanie kompatibility ako BrowserStack a Newrelic.com – testovanie javascriptu.

Na zistenie rýchlosti načítania stránok použi nástroje ako Google PageSpeed Insights alebo GTmetrix.

Asi najjednoduchšia možnosť pre teba bude AI služba  Testim. Je to asi vhodnejšie na testovanie Ux – ako sa web používa užívateľom zobrazuje na mobile, ako sa ovláda a podobne.

 

Analýzy výkonu

tachometer auta

Pozri si výkon stránky pomocou Google Analytics alebo iných analytických nástrojov. Porovnaj údaje pred a po úpravách.

Pre sledovanie SEO výkonu použi nástroje ako SEMrush alebo Moz. Rýchlosť webstránky zmeraj napríklad cez GTmetrix.

 

Spätná väzba od užívateľov

 

Zhromažďuj spätnú väzbu od užívateľov cez online prieskumy/ankety ako Google Forms alebo SurveyMonkey alebo cez komentáre na sociálnych médiách.

 

Analyzuj správanie užívateľov na webe pomocou nástrojov ako Hotjar alebo Crazy Egg.

 

Porovnanie s požiadavkami a očakávaniami

dve počítačové obrazovky

Urob si jasný zoznam požiadaviek a očakávaní pred začatím vývoja. Porovnaj úpravy so zoznamom, aby si vedel, či boli splnené.

 

Používaj projekčné nástroje ako Trello alebo Asana na sledovanie a správu požiadaviek a úprav.

 

Spolupráca s ďalšími expertmi

 

Ak máš prístup k odborníkom, požiadaj ich o posúdenie úprav a poskytnutie spätného pohľadu.

Aby si získal názory a rady od ďalších expertov. Pre malých podnikateľov môže byť prijateľná webstránka Growni. Tu môžeš nájsť odborníkov z rôznych oblastí a vyžiadať si konzultáciu zdarma.

 

Ak potrebuješ rýchlejšiu „pomoc“ rád sa ti na stránku pozriem aj ja. Ak potrebuješ fakt profesionálne hodnotenie webstránky vtedy stojí za zváženie využiť služby agentúry ktorá má tím odborníkov ale rátaj že takéto hodnotenie bude oveľa drahšie, ale zvyčajne aj kvalitnejšie.

 

Záver

Zhodnotiť webstránku môže byť pre teba ako laika náročná, na začiatok ti môže stačiť zamerať sa na najzávažnejšie „chyby“ a nedostatky na webstránke ako napríklad rýchlosť načítavania ktoré vieš rýchlo zmerať cez GTmetrix a responzivitu overiť Mobile simulator – responsive testing tool ktoré si pridáš do prehiadača.

 

Ak sa ti do toho nechce za 30 eur pre teba urobím rýchlu a prehľadnú analýzu a test najdôležitejších častí webstránky.

Chcem skontrolovať moju webstránku

 

 

Review Your Cart
0
Add Coupon Code
Subtotal
Total Installment Payments
Bundle Discount