Obsah
Úvod
Nápad na tento článok som dostal, keď som si spomenul na slová môjho bývalého šéfa: „Existujú dva typy ľudí, jedni používajú titul na chválenie a ostatní na zarábanie peňazí. Žiaľ, väčšina používa titul len na chválenie.“
S týmto som sa stretol aj ja sám a musím uznať, že aj sám som sa vystatoval mojím titulom. Týmto nechcem dehonestovať titul, no žiaľ je doba, keď sa „z titulu nenajeme“.
Titul ako zdroj chválenia
Pamätám si, ako som cez leto videl fotky na Facebooku z promócií jedného známeho. Vysmiati rodičia vedľa syna, ktorý dokončil vysokú školu. Boli hrdí, akoby vyhral Nobelovu cenu alebo vymyslel liek na rakovinu. Netvrdím, že sa netreba tešiť z úspechov svojich detí, ale oslavovať dokončenie vysokej školy, ktorej náročnosť je približne na úrovni strednej odbornej školy, mi pripadá priam smiešne.
Ľudia sa fotia s diplomami, akoby dosiahli neviem aký úspech, a nakoniec idú robiť do štátnej správy úradnícku prácu, kde podmienkou prijatia je akákoľvek vysoká škola a úspešný pohovor. Žiadna prax, schopnosti, nič. Proste stačí vysoká škola a byť úspešný na pohovore.
Takýchto titulov je v dnešnej dobe veľa, sú to rôzne tituly z „Bankových inštitútov“ alebo „sociálnej práce“ či „filozofické“ tituly. Určite je potrebné, aby niekto mal aj titul zo sociálnej práce, ale nemyslím si, že potrebujeme každý rok stovky nových sociálnych pracovníkov, ak nakoniec budú mať problém zamestnať sa.
Viem, že podobný problém majú aj absolventi právnických fakúlt. Právnici sú určite potrební, ale ak je ich tiež príliš veľa, stráca ich titul masívne hodnotu. Na konci dňa sa ľudia s takýmito titulmi musia aspoň chváliť, keď sa nevedia s týmito titulmi uplatniť.
Titul nesie určitú „prestíž“, pretože ho nemá každý, je to pravda, no zároveň by si si nemal na ňom príliš zakladať – účty neplatíš titulmi, ale stále peniazmi.
Kedy ti titul môže „uškodiť“
Titul ti môže uškodiť napríklad vtedy, ak budeš chcieť ísť na pozíciu, ktorá je úplne iná ako tvoja odbornosť a budeš prekvalifikovaný – zamestnávateľ ťa môže odmietnuť prijať do práce, pretože môžeš očakávať vyšší plat ako niekto so strednou školou. A on radšej uprednostní človeka s praxou a strednou školou.
Titul ako zdroj zarábania peňazí
Tu je menšina „titulov“. Sú to zvyčajne tituly z technických škôl alebo lekárskych fakúlt. Vtedy to naozaj nie je o nejakom chválení sa, ale o zarábaní peňazí. Áno, človeka musí práca aj baviť, byť na ňu hrdý, no ak ma práca nedokáže uživiť, dlhodobo ju asi nebudem robiť. Hypotéka sa sama nesplatí.
Tituly z „lepších“ škôl a odborov môžu výrazne zvýšiť príjem. Sú povolania, kde je titul NUTNOSŤ – napríklad zubár.
„Neoficiálne tituly“ – chválenie alebo zarábanie peňazí?
Do tejto skupiny by som zaradil „tituly“, ktoré nie sú titulmi v pravom zmysle slova, ale dokážu prinášať ich absolventom peniaze. Sú to kurzy / školenia. Po skončení kvalitného kurzu / školenia môžu priniesť naozaj zaujímavé možnosti a otvoriť nové spôsoby zarábania peňazí.
Napríklad ak dnes nevieš programovať, za približne šesť mesiacov až rok sa vieš naučiť celkom slušne programovať. Samozrejme, nebude z teba expert, ale ak budeš mať vo svojom životopise pridané ukážky projektov – aplikácií, webstránok, tvoje šance získať prácu / zákazku / klienta sa výrazne zvýšia.
Ľudia a firmy hľadajú ľudí, ktorí vedia, čo robia a majú skúsenosti. Oveľa menej ich zaujímajú tituly.
Kurzy takisto nie sú všemocné. Ak je kurz nekvalitný, tak ťa bude stáť iba veľa peňazí a nič sa dokopy nenaučíš. Takisto si treba dobre rozmyslieť, čo sa chceš naučiť. Dosť ti napovie napríklad stránka profesia – počet ponúk, plat, podmienky…
Záver
Má titul v dnešnej dobe zmysel? Áno aj nie. Áno vtedy, pokiaľ ti prináša peniaze, uspokojenie. Získaš vďaka nemu ľahšie prácu a podobne (nadpriemerne platenú prácu). Nie vtedy, ak titul bude iba zdrojom tvojho chválenia, to potom radšej investuj čas a peniaze niekam inam.
Hoci aj do kvalitného kurzu, školenia alebo odborných kníh. Chcel by si poradiť, akým smerom sa zamerať? Som tu pre teba!