Falošné antivírusi majú stúpajúci charakter. Niektoré sú tak agresívne že sa tvária ako bežný „známy“ antivírus tj. je pomerne ťažké rozoznať že sa jedná falošný antivírus ktorý je v skutočnosti zavírený.

 

Čo je to falošný antivírus?

 

Je to program ktorý sa „tvári“ ako legitímny antivírusový program, zvyčajne zobrazí správu že našiel vírus a môže ťa vyzívať k platbe na zakúpenie „plnej“ verzie. Takisto môže vypnúť iný antivírusové riešenia či ochrany systému.

 

Ako falošný antivírus funguje?

 

Keď si niekde na internete zobrazí sa ti vyskakovacie okno so správou propagajúce nový kvalitný antivírus. Zvyčajne sa toto okno tvári že „robí sken“ alebo zobrazí hlášku „tvoj systém je v ohrození“.

 

Táto správa je poslaná podvodníkmi ktorí ťa chcú zmiasť aby si si stiahol ich „antivírus“. Po nainštalovaní práveže nainštaluje / stiahne do počítača škodlivý kód.

 

Ako rozpoznať Falošný (FAKE) antivírusový program

 

 1. Viac vyskakovacích okien

Je veľká šanca že budeš bombardovaný množstvom vyskakovacích okien s reklamou.

 

 

 1. Spomalené internetové pripojenie

Často ak máš v počítača škodnú sa spomalí internetové pripojenie a celkovo počítač. Je to preto že škodlivý kód rozširuje ďalej malvér.

 

 1. Zmenená domovská stránka

Najjednoduchší spôsob ako zistiť že niečo nie je v poriadku je ak zbadáš že je zmenená tvoja domovská stránka (web prehliadača) bez tvojho vedomia.

 

 1. Presmerovania prehliadača

Falošný antivírus ťa často presmerúva na rôzne pochybné stránky s cieľom nainštalovať ešte viac malvéru. Na prvý pohľad sa to môže zdať seriózna stránka ale po podrobnejšom preskúmaní si uvedomíš že je podvodná stránka.

 

 1. Smerovanie na nevhodné stránky

Niektoré škodlivé programy takisto vkladajú odkazy do rôznych slov zobrazovaných v prehliadači. Tieto odkazy premenúvajú užívateľa na iné pochybné stránky ako napríklad – online kasína, porno stránky a podobne. Kamkoľvek kde tvorca malveru má z toho zisk.

 

Ako sa chrániť voči falošným antivírom

 

Je mnoho spôsobov ako sa chrániť voči falošným antivírusom. Napríklad:

 

 1. Odstráň zraniteľnosti

 

Nainštaluj posledné aktulizácie operačného systému a všetkých aplikácii a to vrátane:

 

 • Internetového prehliadača
 • Čítačky pdfiek
 • Multimediálneho prehrávača…

 

Proste všetkých programov ktoré používaš v počítači.

 

 1. Zapni firewall

 

Firewall ideálne obojsmerný, zaistí bezpečnosť tvojej lokálnej siete a internetu. Monituruje oboje – prihadzujúce  a odchádzajúce dáta je to dodatočná ochrana.

 

 1. Správne nastav systém

Povoľ antivírusu aby mohol robiť automatické aktualizácie. Aktualizácie rozšíria funkcie a zaplátajú diery v systéme.

 1. Nastav filtrovanie stránok

Môžeš nastaviť pravidlá na blokovanie určitých stránok. Veľmi nápomocné rozšírenie ublock origin kde si nastavíš blokovanie – flirtovania nebezpečných stránok, pochybných reklám a podobne.

 

 1. Nikdy neklikaj na vyskakovacie okná

Dávaj si pozor na klikanie na reklamy. Môžeš zablokovať vyskakovacie okná v nastavený prehliadača.

 

 1. Dávaj pozor na varovania prehliadača

Ak tvoj prehliadač zobrazí varovanie keď sa pokúšaš navštíviť pochybné stránky, pozorne si prečítaj upozornenie. Vyhni sa takým stránkam oblúkom.

 

 1. Sťahuj originálne programy

Vždy kupuj originálne programy. Over si či je obchod / stránka dôveryhodná. Ak chceš program si odskúšaj stiahni si trial verziu z oficiálnej stránky výrobcu.

 

 1. Dávaj si pozor na výsledky vyhľadávania

Podceňoval som to i ja. Ale po skúsenosti kamaráta ktorí si pomocou hľadania cez google stiahol falošný Malwerbytes si budem dávať pozor na stránky aj ja. Vyhni sa klikaniu na spozorované odkazy – nikdy nevieš či daná stránka nie je pochybná / škodlivá.

 

 1. Napíš priamo stránku URL

Kedykoľvek je to možné napíš adresu webstránky priamo je bezpečnejšie ako klikať na stránku z vyhľadávania ktorá môže byť len podobná tj. je to kópia pravej stránky z vírusmi.