Práca snov je podľa mňa veľmi subjektívna. Preto si myslím, že je pre takmer každého z nás dostupná „práca snov“. Možno práca snov sa „skrýva“ v inej práci. Alebo si môžeš prácu snov „vytvoriť sám“.

 

Práca snov nemusí nutne znamenať, že budeš robiť to, čo ťa baví ale napríklad, budeš robiť to, v čom si najlepší alebo kde môžeš najviac pomôcť ľuďom. Práca snov nie je len o peniazoch, činnosti samotnej ale o výslednom pocite aký máš pri vykonávaní práci samotnej.

 

Každá práca tj. aj práca snov má svoje výhody a nevýhody. Niekedy nevýhody nemusia byť zjavné na prvý pohľad. Pri práci je dôležité aj sebavedomie – s akou istotou robíš danú činnosť.

 

V dnešnom článku sa ti pokúsim dať odpoveď ako nájsť „svoju prácu snov“.

 

Na chvíľu si sadni, uvoľni sa, a napíš si napríklad na papier odpoveď na tieto 4 hlavné otázky.

 

1.     Aké zručnosti, schopnosti chceš používať?

používanie kávomatu

 

Najprv sa zameraj na to, v čom si dobrý – tvoje silné stránky. Je dosť možné, že o nich už vieš takže si ich len pripomenieš. Rozpomeň sa na situácie kde exceluješ, čo robíš s ľahkosťou. Kde tvoje výsledky sú nadpriemerné. Pomôcť ti môže aj test na akú prácu sa hodím.

 

Tvoje myšlienkové pochody môžu vyzerať napríklad takto:

 

        Mám skúsenosti s ________ . Práca snov by mala rozhodne súvisieť s touto oblasťou. Chcel by som ďalej zlepšiť v ________ .

 

        Rozmýšľal som, že by som sa chcel zlepšiť v ________ .

 

 

2.     Aké sú tvoje záujmy?

kniha s počúvaním hudby

 

Teraz sa zamysli nad tvojimi záujmami.

Rozmýšľaj v širšom rozmere. Čo ťa najviac „ťahá“? Bolo niečo, čo si už ako dieťa rád robil? Napríklad ja som rád ako dieťa rozoberal veci a znova skladal  hoci nie vždy úspešne 😀 Ostala mi to doteraz v pozmenenej forme. Spravidla zisťujem čo a  ako funguje.  Rád objavujem.

 

Tvoje myšlienkové pochody môžu vyzerať aj takto:

        O oblasť _____ sa zaujímam odvety ako som objavil ______.

        Zaujímam sa o _____ a práve preto by som chcel robiť prácu, kde to môžem využiť.

 

3.     Aké sú tvoje hodnoty?

 

Pri hľadaní práci snov je dobré mať jasno aké máš hodnoty. Na čom ti záleží a na čom už toľko nie. Práca nie je len o zarábaní peňazí, čo robíš, ale aký je výsledok tvojej práce. Predpokladám, že chceš aby výsledok tvojej práce podporoval hodnoty ktorým veríš a ktoré uznávaš.

 

Tvoje myšlienky môžu smerovať napríklad takto:

 

        Môj rebríček hodnôt je _____ a ________ dôležité je pre mňa aj __________.

        Chcem aby výsledkom mojej práce bolo _________.

 

4.     Aké by to bolo keby mám prácu snov? Čo by som robil? Aký by bol môj deň?

 

Teraz, keď vieš aké schopnosti by si vo svojej práci snov používal, čo ťa zaujíma a aké sú tvoje hodnoty, mal/a by si mať lepšiu predstavu ako by mohla  práca tvojich snov vyzerať konkrétne.

 

Zodpovedaj si na otázky:

 

        Čo by som v tejto práci robil/a?

        Koľko hodín by som v tejto práci robil/a?

        Chcem byť skôr zamestnaný alebo robiť pre seba?

        Aké činnosti by zahŕňala táto práca snov?

        Mohlo by tieto vlastnosti spĺňať viac prác, iné práce?

        Koľko by som chcel v budúcej práci zarábať? – 3 tipy ako získať lepšie platenú prácu

 

= existuje pre mňa viac prác snov???

 

Myslím si, že ak si svedomito a postupne prejdeš tento zoznam otázok, pomôže ti to „zhmotniť prácu snov“.

 

Verím, že teraz máš lepší obraz ako by mohla vyzerať tvoje práca snov. Dobre, teraz poďme k ďalšiemu kroku!

 

 

Kde a ako hľadať prácu snov?

 

  1.     Hľadaj firmy, ktoré sa zaoberajú oblasťou, kde by mohla byť tvoja práca snov.

 

Na začiatok ti pomôže ujo Google. Zadaj napríklad do vyhľadávania oblasť ktorej by sa mohla týkať tvoja práca snov. Napríklad zistil si, že tvoja práca snov by mala byť s ľuďmi. Rád pomáhaš a rozprávaš sa s ľuďmi.

 

Do vyhľadávania zadáš napríklad – práca zákaznícka podpora. Alebo môžeš priamo hľadať väčšie firmy, ktoré robia aj zákaznícku podporu. Ideálne oblasť firiem, ktorá ti je blízka. Napríklad ak máš rád verenie, môžu to byť firmy ktoré predávajú tlakové hrnce.

 

Firmy ktoré spĺňajú tieto kritéria si napíš napríklad do excelu alebo jednoducho na papier.

 

 

  1.     Priamo oslov firmy ktoré ťa zaujali

Z vyššie urobeného zoznamu postupne kontaktuj firmy a zapisuj si ich odpovede. To, že nejaká firmy nemá zverejnené, že niekoho hľadá do tímu, neznamená, že človek s tvojimi kvalitami nemôže získať prácu ktorú túži získať.

 

Dôležitá je vytrvalosť. Bolo by naivné myslieť si, že to klapne na prvý či druhý pokus. Tvoj cieľ je vytrvať dovtedy, kým prácu nezískaš.

 

 

 

  1.     Rozširuj si okruh známych

Známi a kamaráti ti môžu otvoriť dvere, ktoré by inak mohli ostať zavreté. Spoznávaj nových ľudí. Choď na rôzne akcie a podujatia a zaručene spoznáš zaujímavých ľudí. Vieš ako sa hovorí? Ak poznáš šesť ľudí, poznáš celý svet.

 

Navyše vďaka novým ľuďom môžeš zistiť, čo robia oni a môžu ti dať inšpiráciu na prácu, ktorá by ťa mohla napĺňať a tešiť.

 

 

  1.     Vystúp z radu – rob veci inak

 

Namiesto nudného životopisu vytlačeného na ešte nudnejšom papieri si daj viac záležať. Ak si zručný /á alebo máš niekoho kto by ti pomohol vytvoriť video vizitku o sebe, niečo ako video životopis. Zaujímavá voľba, ktorá ti pomôže vyčnieť je aj vytvorenie osobnej webstránky – budovanie vlastnej značky.

 

Na vlastnej stránke môžeš prezentovať svoje úspechy, „projekty“, čomu sa venuješ atď. Je možnosť urobiť si osobnú stránku zdarma a veľmi rýchlo napríklad cez wordpress a mať ju na doméne zdarma. Neskôr, ak budeš mať chuť alebo to bude mať pre teba význam si môžeš kúpiť doménu s vlastným menom a ešte viac sa odlíšiť.

 

Alebo môžeš poslať do firmy zvukovú nahrávku, ktorú môžeš alebo nemusíš upraviť na počítači. Je to jeden z mnoho spôsobov ako zaujať potencionálneho zamestnávateľa, ktorý ti môže ponúknuť prácu snov.

 

Záver

 

Práca snov pre každého z nás môže znamenať niečo iné. Pre treba to môže byť telefonovanie a pomáhanie ľuďom, pre tvojho suseda opravovanie pokazených veci v tichosti a kľude, pre tvoju kamarátku písanie článkov pri káve v kaviarni. Alebo nakoniec zistíš že práca tvojich snov je práca z domu.

 

Možností je veľa, len treba začať robiť niečo preto, aby si našiel/ našla svoju „prácu snov“. Prácu snov ti môže pomôcť nájsť môj kurz plánovanie kariéry.

 

Dozveď sa viac o kurze plánovanie kariéry a získaj prácu snov!

 

NEVZDÁVAJ SA! Začni ešte dnes!