Asi každý sa porovnával s niekým iným. Je to ľudská prirodzenosť. Porovnávať sa so susedom, kamarátom, súrodencami… Žiaľ, viac to škodí, ako pomáha. Voči porovnávaniu nie som odolný ani ja. Som človek ako každý iný.

 

Mám jedného známeho. A minulí týždeň som si uvedomil, ako sa s ním porovnávam, priam na neho žiarlim. V duchu som si hovoril, má takmer všetko, čo by som chcel mať ja:

 

  • Prosperujúcu firmu so zamestnancami
  • Krásnu ženu a rodinu
  • Hrá výborne futbal
  • Má husté vlasy

 

Potom som z toho precitol a začal som uvažovať, ale ja ho nepoznám (nie dobre)! Vidím len „pozlátko“, viditeľné úspechy. Neviem, aké má problémy, ako veľmi sa mu reálne darí. Možno sa mu dokonca darí ešte viac ako si myslím, alebo možno menej… Na tom nezáleží. Má svoj život a je iný ako môj.

 

Pri týchto čiernych myšlienkach, aký je on super a ja neschopný, som sa cítil ešte horšie a menej motivovaný niečo robiť preto, aby som to zmenil. Mal som pocit, že je to pre mňa priam nedosiahnuteľné. Moje sebavedomie instantne klesalo.

 

O tejto téme bude dnešný článok.

 

Hlavné dôvody, prečo sa neporovnávať s inými

 

 Nie si oni

 

Nie si oni, tí „iní“ – lepší. Si úplne iný človek. Je to akoby si porovnával jablká s hruškami. Oboje je síce ovocie, ale úplne iné. Takisto existujú rôzne odrody jabĺk. Je to akoby si sa sťažoval, že malináč nie kyslý ako „citronka“.

 

To, kým si sa stal, ovplyvnilo veľa faktorov, ktoré ťa robia tým, kým si. Genetika, rodičia, nadanie, schopnosti, inteligencia a mnoho iných faktorov. Nie všetko vieš ovplyvniť. Nemáme rovnaké možnosti, to je len motivačné klamstvo. To ale neznamená, že máš ostať nečinný a vyhovoriť sa, že nemáš rovnaké príležitosti.

 

Všetci máme svoje limity. Čo je niekedy výhoda, môže byť inokedy nevýhoda.

 

Porovnávanie je v podstate nezmyselné, pretože nie si oni. Si niekto iný. Nech to znamená čokoľvek… Plnoštíhli, múdrejší, nudnejší, zaujímavejší, prefíkanejší…

 

Nevidíš ich skryté problémy

Traja muži

Každý má problémy a má ich aj ten najúspešnejší človek. Vysvetlím ti to na príklade. Predstav si, že si bez práce pol roka, ale nemáš žiadne dlhy a máš našetrené peniaze. Naoko si na tom zle a „závidíš“ susedovi krásny červený mercedes.

 

Má dobre platenú prácu, vozí sa na krásnom aute a ty uvažuješ, aký je jeho život skvelý. Čo ale nevieš je, že tvoj sused meďáka spláca každý mesiac a má veľa dlhov.

 

Jeho problémy sú:

  • Má dlhy
  • Nemá ušetrené žiadne peniaze
  • Posledné dva mesiace mu mešká výplata
  • Musel si znova požičať peniaze, aby neprišiel o auto
  • Nemá dobré vzťahy s rodičmi (často sa hádajú)

 

Chcel by si si s ním teraz vymeniť miesto? Chcel by si aj jeho problémy? Už to auto a tá super práce nevyzerá tak dobre, však?

 

Vieš merať svoj posun a nie ich posun

 

Asi najväčší dôvod, prečo nemá význam sa porovnávať s inými je ten, že vieš merať len svoj posun dopredu, nie ich. Znova porovnávaš porovnateľné.

 

Ako môžeš, napríklad, porovnávať rast stromu orecha v tvojej záhrade a hrušky v susedovej záhrade? Sú to dva rozdielne stromy s rozdielnymi podmienkami.

 

Svoj posun vieš rýchlo zmerať. Lebo porovnávaš porovnateľné. Ak chceš napríklad schudnúť, vieš rýchlo zmerať svoj posun. Postavíš sa na váhu a vidíš svoju váhu. Môžeš si ju zapisovať. A tešiť sa ak sa tvoja váha zmení.

 

Že schudne tvoj kamarát ti nepomôže, nie si on! Porovnával by si sa s ním s takým nadšením, keby si videl, že sa má čoraz horšie? Priberá, prišiel o prácu, plešivie… Porovnávať sa by nebolo tak lákavé, však?

 

Záver

 

Porovnávaj seba, kým si bol včera a  kým si dnes. To je jediné porovnávanie, ktoré má zmysel. Iných môžeš brať ako inšpiráciu. Ak sú šikovanejší, pozvi ich na obed a požiadaj ich o radu. Možno ťa príjemne prekvapia a poradia ti niečo, čo zmení tvoj život.

 

Niekedy to, čo sa iným zdá očividné, sa nám zdá nejasné. Takže prestaň sa porovnávať s inými a ľutovať sa, a začni sa porovnávať sám so sebou ešte dnes!