Dnes som narazil na zaujímavú štúdiu od Jaimie Aron Kremsovej, ktorá prekvapila aj mňa. Takisto som veril, že promiskuitné ženy majú nižšie sebavedomie. Poďme sa spoločne pozrieť, načo prišla nová štúdia.

 

Nová štúdia ukázala, že mnohí ľudia sa stále nesprávne domnievajú, že ženy, ktoré holdujú príležitostnému sexu, majú nízke sebavedomie. A nemyslia si, že to isté platí aj o mužoch. (toto sa mi osobne nezdá, no uvidíme).

 

„Prekvapilo nás, že tento stereotyp je taký rozšírený,“ povedala prvá autorka štúdie Jaimie Arona Kremsová, odborná asistentka psychológie na Oklahomskej štátnej univerzite. „Tento stereotyp zastávali ženy aj muži, liberáli aj konzervatívci, a to v celom spektre, pokiaľ ide o úroveň pobožnosti a sexuality ľudí.“

 

Toto zistenie sa zhodovalo v šiestich experimentoch, na ktorých sa zúčastnilo takmer 1 500 účastníkov. Výsledky boli nedávno uverejnené v časopise Psychological Science.

 

V jednom experimente boli účastníci požiadaní, aby si urobili rýchly názor o bližšie nešpecifikovanej osobe vo veku okolo 20 rokov, ktorá mala sex na jednu noc, monogamný sex, alebo žiadny sex.

 

Ženy, ktoré mali príležitostný sex, boli hodnotené ako osoby s nižším sebavedomím, ale účastníci nevytvorili žiadnu podobnú súvislosť medzi správaním mužov a ich sebavedomím.

 

Názory účastníkov sa nezmenili ani vtedy, keď im boli predložené dôkazy o opaku.

 

„Keď sme účastníčkam výslovne povedali, že ženy, ktoré mali príležitostný sex, si ho užívali a boli spokojné so svojím sexuálnym správaním, účastníčky ich stále stereotypne považovali za ženy s nižším sebavedomím, ako ženy v monogamných vzťahoch, ktoré neboli spokojné so svojím sexuálnym správaním,“ uviedla Kremsová v tlačovej správe časopisu.

 

Predchádzajúci výskum naznačil, že ľudia, ktorí sú vnímaní ako ľudia s nízkym sebavedomím, majú menšiu šancu zamestnať sa, byť zvolení do verejnej funkcie, alebo byť vyhľadávaní ako priatelia, či romantickí partneri.

 

„Hoci stereotyp zdokumentovaný v tejto štúdii nemá oporu v realite, môže mať škodlivé účinky,“ povedala Kremsová. „Takéto stereotypy môžu mať v reálnom svete vážne dôsledky.“

 

Zdroje:

https://consumer.healthday.com/b-6-11-its-a-myth-that-promiscuous-women-hav-low-self-esteem-study-finds-2653289162.html

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/self-esteem/art-20047976?p=1

 

Záver

S týmto výskumom veľmi nesúhlasím ale môžem sa mýliť. Pravda je uprostred. Podľa mňa, veľa záleží pre aký dôvod je žena promiskuitná – čo ju k tomu vedie. Či preto, že má rada sex a je viac „liberárna“, alebo preto, že hľadá „lásku“ a pozornosť (chce sa cítiť milovaná, lebo sa sama nemá rada a „lásku“ hľadá v náručí mužov).

 

Pri mužoch je to možno podobné. Ťažko povedať. Je to len môj subjektívny názor. Každopádne, netreba o ľuďoch robiť rýchle závery a treba sa dobre zamyslieť nad dôvodmi, prečo niekto niečo robí, predtým ako človeka „odsúdim“.