Šikanovanie v škole býva častý problém. Takmer každý z nás sa stretol so šikanovaním. Či už priamo alebo nepriamo.  Ako obeť šikany alebo svedok šikanovania.

 

Prečo je niekto šikanovaný v škole a niekto nie?

 

Dôvod prečo je niekto šikanovaný je niekoľko.

 

Ak je dieťa niečím iné, prípadne vybočuje z radu.

Vtedy je priam ideálna obeť pre šikanistu. Šikanisti sú často deti z problémových rodín, či deti, ktoré majú problémy sami zo sebou. Alebo proste majú nedostatok empatie tj. sú to malí psychopati. Prípadne si nemusia ani uvedomiť, že niekomu inému ubližujú.

 

Ak je dieťa málo „populárne“.

 

Šikanisti si zvyčajne vyberajú deti, ktoré nie sú populárne. Prečo? V skupine by nebol šikanista obľúbený, ak by sa pokúšal šikanovať obľúbené dieťa.

 

Populárne deti majú veľa kamarátov a takmer určite by sa niekto našiel čo by sa ho zastal. Populárne deti vedia proste vychádzať s ostatnými deťmi a tým nie sú atraktívne obete pre šikanistu. Šikanista si zvyčajne z mojich pozorovaní a spomienok vyberá obeť, ktorá nie je až tak obľúbená. Dôvod je jednoduchý, outsidera sa nemá veľmi kto zastať, keďže medzi inými deťmi nie je obľúbený.

 

Nemá veľa kamarátov a ak áno jemu podobných. Čiže skôr „iné“ deti  ako on a zvyčajne a aj menej sebavedomé. Outsideri sú zvyčajne aj menej sebavedomí.

 

Tretí najhlavnejší dôvod je nízke sebavedomie dieťaťa.

Pre šikanistu je to priam ideálny kandidát pre šikanovanie. Dieťa s nízkym sebavedomím je utiahnuté a tiché. Zvyčajne zároveň nie je veľmi obľúbené keďže je tiché a tým je aj súčasne „iné“. Ak má dieťa nízke sebavedomie tak sa nedokáže „postaviť za seba“ a to je voda na mlyn šikanistu. Napĺňa tým jeho potreby šikanovať obeť kedže vidí že obeť je ľahký terč. Nebráni sa prípadne veľmi málo.

 

Ako predísť šikanovaniu v škole?

Čítal som pár článkov o šikanovaní a prišli mi písané ľuďmi, ktorí o šikanovaní vedia len v teoretickej rovine a reálne sa s ním nestretli respektíve nepriamo.

 

Šikanovaniu v škole sa nedá úplne predísť ani ho úplne zamedziť. Je ale možné dať obetiam nástroje a schopnosti aby sa stali menej atraktívne pre šikanistov prípadne ak by aj k šikane došlo aby si s ňou vedeli poradiť aj sami.

 

Buďme realisti nie je dlhodobo reálne aby nám niekto pomáhal. Sú situácie v živote kde sa musíme postaviť sami za seba. Nikto nás nepríde zachrániť.

 

1. Potlačiť nálepku inakosti.

Dieťa umiestniť do prostredia kde sa nebude cítiť iné ale kde sa bude cítiť ako medzi svojimi. Logicky chlapec ktorý má rád dajme tomu balet na športovej škole sa stane rýchlo terčom posmechu a veľmi ľahko terčom šikanovania.

 

Ideálne je dať ho do školy ktorá mu sadne. Ak má dieťa rado šport napríklad na športovú školu, športové krúžky. S skupine podobných detí bude skôr akceptované. Zároveň tým získa sociálne zručnosti a sebavedomie.

 

2. Pomôcť mu stať sa viac „populárne“.

Šikanovanie v škole ako mu predísť 1

Pozor tým nemyslím urobiť z dieťaťa detskú instragram či youtube hviezdu ale skôr popracovať na jeho sociálnych zručnostiach. Pomôcť môže nájsť pre neho aktivitu v ktorej bude vynikať, stretávanie sa s viac jemu podobnými deťmi. Veľmi pomôže aj zlepšenie sociálnych zručností rodičov. Keďže dieťa sa učí opakovaním.

 

Populárnejšie deti nie sú agresívne a sú empatické. Populárnejšie deti viac rozprávajú s ostatnými deťmi sú sociálnejšie. Populárne deti vedia lepšie spolupracovať s ostatnými deťmi. Sú skôr vodcovia prípadne spolupracujú.

 

Existuje veľmi zaujímavý kurz v angličtine ktorý pojednáva tému popularity do hĺbky volá sa Psychológia popularity.

3. Zvýšiť sebavedomie dieťaťa

Toto je podľa mňa najefektívnejšia cesta. Dieťa ktoré má sebavedomie sa vie postaviť „za seba“. Šikanisti hľadajú práve obete ktoré sa pasívne a na útoky nereagujú či reagujú veľmi málo.

Ak má dieťa ale sebavedomie nenechá si dovoľovať ku sebe od ostatných a vie povedať čarovnú vetu ktorú pri ktorej som videl viac krát skloniť šikanistov hlavu a tá veta je: Už dosť!

 

Ak má dieťa dostatočné sebavedomie vie sa agresorovi postaviť a „bojovať“ naspäť. Agresori sú silný často krát naoko. Hľadajú ľahkú korisť zvyčajne nesebavedomého outsidera ktorý si nechá od nich skákať po hlave. Neočakávajú reakciu ale pasivitu a strach.

 

Niekoľkokrát som bol svedkom toho ako šikanista ktorý chcel niekoho šikanovať sa pri útoku späť stiahol, lebo sám dostal strach. Živo si pamätám situáciu keď na internáte pri bitke neočakával útočník žiadnu obranu no obeť, dostala odvahu a zaútočila plnou silou späť.  Zrazu útočník ostal stáť ako socha po spŕške úderov a odišiel so smiešnou vyhrážkou.

 

Bitka sa viac neopakovala lebo „lovná zver“ sa stala lovcom.

 

Tým netvrdím že dieťa sa má hneď biť ale je vhodné aby sa vedelo primerane aj brániť. Stačí spacifikovať šikanistu. Dieťatu môže pomôcť aj bojové umenie ktoré môže proti agresovori použiť. Tým že sa naučí brániť zvýši sa zároveň i jeho sebavedomie.

 

Cesta je proste zvýšiť sebavedomie dieťaťa. Odpoveď ako môžeš nájsť napríklad v článku : Ako si zvýšiť sebavedomie? ak chceš otestovať sebavedomie dieťaťa mám pripravený test: Aké máš sebavedomie?

Ak si nenašiel uspokojivé odpovede ako zvýšiť sebavedomie konkrétne kroky a postupy ako zvýšiť sebavedomie rozoberám v kurze Zdravé sebavedomie.

 

Záver

Šikanovanie v škole je nežiadúci jav ktorý sa často buď prehliada alebo bagatelizuje. To je ale veľmi nebezpečné keďže šikanovanie má dlhodobé negatívne dôsledky na psychiku dieťaťa.