Dnes som narazil na zaujímavý článok a jeho názov ma zaujal. Inšpiroval ma k napísaniu tohto článku.

 

V živote človeka prichádzajú okamihy keď sa potrebuje cítiť sebavedomo, behom krátkej chvíle. Sekundy rozhodujú o úspechu pohovoru, rande, o tom či získaš prácu alebo či bude ďalšie rande. Dnešný príspevok ťa naučí ako sa cítiť sebavedomejšie behom krátkej chvíle.

 

Predstav si že vojdeš do miestnosti a cítiš sa skvelo. Je to možné dosiahnuť aj za krátky čas pretože sebavedomie je ako sval ktorý sa dá precvičovať.

 

V nasledujúcich odsekoch ti ukážem niekoľko jednoduchých cvičení ktoré môžeš dokončiť behom niekoľkých hodín či sekúnd.

 

Tieto kroky môžu zmeniť tvoje zmýšľanie k lepšiemu – od hlbokého dýchania až po nácvik správneho držania tela.

 

Začíname.

 

Ak máš čas aspoň jednu sekundu, sadni si rovno.

Vybuduj si sebavedomie za päť sekúnd - naozaj! 1

Výskumy naznačujú, že ľudia s lepším držaním tela majú viac sebavedomie ako tí, čo sa hrbia.

 

Ak máš dve sekundy, zlepši svoju vôňu.

Jedna štúdia dokázala že sa ženy cítili viac sebavedomé v spoločenských, obchodných a romantických situáciách, keď používali parfum.

 

Ak máš tri sekundy, zaklop na drevo.

Psychológovia dokázali, že povery a nosenie talizmanov pre šťastie ti môžu pomôcť dosiahnuť lepší výkon.

 

Ak máš päť sekúnd, prikývni.

Výskum ukázal, že keď pri počúvaní niekoho prikyvuješ hlavou, zvyšuje sa tvoja viera v to, čo si myslíš.

 

Ak máš 10 sekúnd, flirtuj.

Sociálna psychologička Laura Krayová, PhD, tvrdí, že úsmev, smiech a ľahký fyzický kontakt počas dňa ti pomôžu cítiť sa lepšie.

 

Ak máš 10 minút, zameraj sa na dýchanie.

 

Tí ľudia ktorí precvičujú dýchanie – meditáciu spozorovali u seba zvýšené sebaprijatie.

 

Ak máš 15 minút, daj si šálku kávy.

Vybuduj si sebavedomie za päť sekúnd - naozaj! 2

Ešte jeden dôvod, prečo milovať svoje latte: je známe, že 100 miligramov kofeínu zvyšuje bdelosť, energiu a sebavedomie.

 

Ak máš 20 minút, zacvič si.

Vybuduj si sebavedomie za päť sekúnd - naozaj! 3

Veda dávno dokázala že cvičenie zlepšuje náladu. Vedel si ale o tom, že cvičenie môže zlepšiť tvoj duševný stav na neuveriteľných 12 hodín.

 

Ak máš hodinu času, zostav si súpravu nástrojov na získanie sebadôvery.

 

Carol Dwecková, doktorka psychológie, profesorka na Stanfordskej univerzite a autorka knihy Mindset: The New Psychology of Success- hovorí, že dobre zvolená sada predmetov ti môžu výrazne zvýšiť morálku. (Za predpokladu, že ich budeš mať schované „v zásuvke alebo na poličke,“ hovorí Dwecková, „takže keď na ne narazíš alebo ich budeš hľadať, ich asociácie budú stále silné.“) Tu je návod, čo si do svojej zbierky zaradiť:

 

Dôkaz že vieš byť odvážny. Číslo na kartičke keď si pýtal kontakt na svoju priateľku, alebo medailu za účasť v cezpoľnom behu. „Keď sa uvoľníš, budete sa cítiť asertívne,“ hovorí Dwecková, takže sa drž dôkazov, že sa vieš vymaniť zo svojej ulity.

 

Fotografia tvojich najbližších.

Vybuduj si sebavedomie za päť sekúnd - naozaj! 4

„Pocit, že si milovaní, je zdrojom sily,“ hovorí Dwecková – čiastočne preto, že poskytuje sociálnu záchrannú sieť: Je pravdepodobnejšie, že urobíš skok, keď vieš, že sú tu ľudia, ktorí ťa zachytia, ak spadneš.

 

Symbol nového úsilia, napríklad francúzsko-anglický slovník, ak sa učíš nový jazyk, alebo čokoľvek iné. „Sebavedomie môžete čerpať z toho, že sa posúvaš,“ hovorí Dwecková.

 

Znak zlepšenia. Kedysi si bol beznádejní v kreslení, ale teraz tvoje kresby vyzerajú krásne – maj po ruke fyzický dôkaz že si sa zlepšil. Alebo si pred šiestimi mesiacmi nevedeli zabehnúť ani dva kilometre, ale práve si odbehol pol maratón. Kvantifikovateľné úspechy poskytujú okamžitý impulz na zvýšenie sebavedomia, pretože umožňujú ľahko merať pokrok.

 

Životopis alebo profil vášho idolu v časopise. Dwecková necháva svojich študentov skúmať osobných hrdinov, aby sa dozvedeli, ako sa stali úspešnými. „Študenti sa inšpirujú, pretože vidia, že každý má neúspechy,“ hovorí.

 

Pozvánka na nadchádzajúce spoločenské podujatie. Pripomienky budúcich stretnutí pripomínajú vzťahy s blízkymi. A Dwecková hovorí: „Tešenie sa na niečo ťa udrží sústredeného na dobré veci, ktoré prídu.“

 

Ukážka toho, že ste tu boli pre niekoho – povedzme, ďakovný list od kamaráta. „Prispievanie k životu iného človeka zvyšuje jeho sebavedomie, najmä ak mu pomáha napredovať v dosahovaní vlastných cieľov,“ hovorí Dwecková.

 

Záver

Dnešný článok naučil niečo nové i mňa. Veľmi ma zaujíma sebavedomie a ako sa cítiť sebavedomejšie. Niektoré z týchto cvičení poznám a iné sú pre mňa úplne nové. Najviac sa mi páči systém nástrojov na „zhmotnenie sebavedomia“. Rád sa vraciam k príjemným spomienkam a myslím že je to správna cesta ako sa cítiť sebavedomo. Ak ťa zaujíma téma sebavedomie stiahni si

 

Zdroje:

https://www.oprahdaily.com/life/a38795633/how-to-build-confidence-exercises/
Titulná fotka – Music photo created by wayhomestudio – www.freepik.com