Všimol som si, že vo fórach a pc poradniach sa často ľudia pýtajú: Čo mám kúpiť? Aký procesor? Aké pamäte… Atď…  Preto som sa rozhodol napísať tento návod podľa čoho postupovať pri nákupe počítačových komponentov pokiaľ si chceš poskladať alebo dať poskladať počítač.

 

Ako vyberať základnú dosku do počítača

 

Základná doska je prakticky základ počítača. Ak kúpiš nekvalitnú dosku, celý počítač bude mať problémy. Základná doska sprostredkuje komunikáciu všetkých častí počítača:

 

  • Procesora
  • RAM pamätí
  • Pevných diskov
  • Grafickej karty

 

Kvalitná doska nemusí znamenať drahá a takisto lacná nekvalitná. Záleží od modelu základnej dosky.

 

Základné dosky sa predávajú v troch bežných veľkostiach Micro ATX (malá základná doska), ATX (stredná základná doska – najbežnejšia veľkosť) a ATX EA (extra veľká ATX základná doska) zvyčajne najdrahšia.

 

  • ATX EA vhodná do počítača na pracovné účely alebo fakt pre nadšencov. Má veľa slotov a podporuje serverové procesory
  • ATX formát zák. dosky je vhodný pre bežné počítače. Nie je lacná ani drahá. Je to taká stredná trieda
  • MicroATX sú malé a niečo lacnejšie základné dosky môžu mať menej ram slotov či počet grafických kariet (výkon a výbava je takmer totožný s bežnými základnými ATX doskami)

 

Hlavný výber dosky záleží od  CPU. Ak chceš použiť napríklad procesor od AMD  potrebuješ dosku, ktorá podporuje procesory AM4. Ak Intel tak potrebuješ zák. dosku podporujúcu intel procesory.

 

POZOR! Skontroluj si pred kúpou dosky či základná doska podporuje procesor ktorý chceš do nej osadiť!

Ak si nie si istý či podporuje daný procesor, na stránke výrobcu si nájdi presný model základnej dosky a prejdi do časti support – CPU Support List.

podpora procesorov

 

Pri základných doskách si daj pozor na revíziu základnej dosky a akú verziu BIOSU potrebuješ pre aký model procesora.

podpora konkrétnych procesorov

Všimni si červenou farbou vyznačený model 3900XT základná doska ho podporuje až od verzie P4.20 zatiaľ čo model PRO 2700 podporujú všetky BIOSOV.

 

Ak si nevieš / nemáš možnosť aktualizovať BIOS sám na vyššiu verziu, požiadaj predajcu základnej dosky a jeho aktualizáciu. Niektorí predajcovia to robia zdarma v rámci väčšej objednávky.

 

Takisto postupuj pri RAM pamätiach. Skontroluj či ich tvoja doska plne podporuje aby si sa vyhol budúcim problémom.

 

Zameraj sa nie len na frekvenciu, ale aj počet RAM modulov. Ja som si to pri kúpe nových pamätí nevšimol, a moja doska mala problém pracovať so 4 rovnakými pamäťami. Maximálne vedela pracovať len s tromi a aj to pri nižšej rýchlosti.

Z akých komponentov poskladať počítač- ULTIMÁTNY návod 1

 

Všimni si, že pri prvom príklade je možné osadiť štyri sloty a v druhom iba dva.

TIP: Ak tvoj model ramiek nie je v podporovaných ramkách zvyčajne RAM bude kompatibilná ak sú v zozname podporovaných pamätí RAMKY s podobnými parametrami ako napríklad rýchlosť pamäte, typ pamäte DDR4 a podobne. Dôležité aby si pozeral pamäte pre počítač nie pre notebook.

Sata porty určujú koľko môžeš do dosky pripojiť pevných diskov, napaľovačiek a podobne. Lepšie dosky majú M2 sloty pre veľmi rýchle SSD disky.

 

PCIE sloty sú určené na osadenie grafických kariet. Ak plánuješ používať viac ako jednu grafickú kartu (čo pre bežné použitie neodporúčam) hľadaj základnú dosku z dvomi PCIE slotmi s plnou šírkou zbernice X16 alebo jeden s X16 a druhým aspoň X8.

 

Pri kúpe základnej dosky si polož otázky:

 

  • Aký typ a model procesora chcem použiť?

 

  • Má doska podporu RAM slotov pre terajšie a budúce použitie? (vyhni sa super lacným doskám s dvomi RAM slotmi ak si predsa takú kúpiš kúp si iba jednu RAMKU s väčšou kapacitou inak nebudeš mať možnosť rozšírenia)

 

  • Zmestí sa tvoja základná doska do tvojej bedni?

 

  • Koľko grafických kariet chceš používať?

 

  • Chceš používať SSD disk alebo SSD M2 disk ktorý je veľmi rýchli?

 

  • Chceš použiť ostatné PCI sloty pre zvukové karty a podobne?

 

  • Koľko usb portov potrebuješ?

 

  • Chceš pretaktovať v budúcnosti počítač? (uisti sa, že základná doska má chladič napájacej kaskády procesora a podporuje pretaktovanie)

 

No obrázku je chladič napájacej kaskády označený červeným obdĺžnikom.

 

chladič napajácej kaskády

 

  • Aká je dlhá záruka? (niektoré základné dosky majú záruku napríklad aj 3 roky)

 

Pri vyberaní sa veľmi neraď radami iných, lebo často ti radia to, čo sa mi používajú. Ty môžeš mať iné potreby navyše by si mal rozhodovať podľa čísiel nie podľa pocitov iných. Lebo možno často dostaneš radu tipu: „Ja mám dosku MSI a je veľmi dobrá.“

 

Prečítaj si recenziu na danú dosku prípadne pre rýchle zorientovanie si pozri rebríček odporúčaných základných dosiek na internete alebo v časopise (napríklad český CHIP má dobré porovnania).

 

 

Podľa čoho vyberať procesor (CPU) počítača

Cpu AMD Ryzen 7 3700X

 

Procesor je v podstate mozog počítača.

 

Hrubý odhad výkonu ti ukáže rýchlosť frekvencie procesora. Zvyčajne je uvádzaná v MHz alebo GHz. Druhý oporný bod je počet jadier procesora. Čím viac jadier procesor má tým viac úloh naraz môže robiť počítač.

 

Ak plánuješ robiť s počítačom  kreatívne veci, ako je úprava videa či zvuku, konvertovanie videí a podobne procesor s viac jadrami bude pre teba veľmi užitočný.

 

Naopak ak chceš hrať skôr hry, je pre teba dôležitá viac frekvencia a IPC – po slovensky povedané výkon na takt.

 

Ďalší dôležitý parameter procesora je CACHE procesora. Je to pamäť procesora ktorá je ešte rýchlejšia ako pamäť ram. Procesor si zoberie z pamäte ram malé množstvo dát a tie spracuje veľmi rýchlo v pamäti procesora. A cyklus sa opakuje takto dookola. Čím viac CACHE pamäte tým zvyčajne lepšie.

 

Procesor by si mal vyberať s prihliadnutím na použitie a budúcnosť. Ak si napríklad kúpiš procesor na „mŕtvu“ platformu napríklad aká je AM3 alebo 1150 síce ti procesor chvíľu môže stačiť. No o rok či dva môžeš mať vážny problém ak budeš potrebovať vyšší výkon nebudeš mať možnosť vylepšenia cpu alebo to bude nevýhodné.

 

Nehovoriac o tom že základné dosky na staršie procesory budú zvyčajne v horšom stave pretože sa už nevyrábajú. Tj, budeš musieť kúpiť bazárovú základnú dosku ktorá môže veľmi rýchlo odísť do kremíkového neba. Pretože nevieš do akej miery je opotrebovaná.

 

Čiže ty si síce ušetril napríklad 50 eur kúpou staršieho výkonného cpu, ale napokon ho budeš musieť predať pod cenu a kupovať novú základnú dosku aj procesor. Stratil si čas aj peniaze. Nehovoriac o tom že staršie dosky sú ťažšie zohnateľné. Staršia dosky ti skôr môže zlyhať a oprava bude drahšia ako nová doska.

 

Podľa čoho sa teda rozhodnúť pri kúpe procesora?

  • Pozri si recenzie ako sa správa pri reálnom použití
  • Je náročný na chladenie? (ak áno potrebuješ lepší chladič počítača)
  • Je kompatibilný so základnou doskou ktorú máš / plánuješ kúpiť?
  • Koľko jadier budeš potrebovať?

 

  • Rýchlosť procesora respektíve frekvencia
  • Spotreba procesora (lacný a žravý procesor sa preplatí)
  • Ak chceš pretaktovať procesor uisti sa že podporuje pretaktovanie
  • Mám dostatočne výkon počítačový zdroj pre tento procesor?
  • Je bezpečný? (napríklad niektoré modely sú náchylnejšie na vírusy a úniky dát)

 

Tip – pozri si testy procesora pri použití programov a hier ktoré plánuješ používať.

 

Ako vyberať grafickú kartu do počítača

grafické karty

 

Grafická karta je veľmi dôležitá ak plánuješ na počítači hrať hry alebo upravovať fotky a videá. Taktiež niektoré programy dokážu využívať výkon grafickej karty.

 

Grafická karta dokáže spracovávať paralelne obrovské množstvo dát.

 

Veľké množstvo video pamäte VRAM je dôležité pre použitie vysokého rozlíšenia monitora.

 

Čo by si mal všímať pri kúpe grafickej karty?

 

  • Výkon karty odzrkadľuje najmä – veľkosť VRAM a rýchlosť jadra GPU
  • Generáciu grafickej karty. Novší model je väčšinou výkonnejší.
  • Pri kúpe grafiky zváž aj kvalitu chladenia – veľkosť pasívu grafickej karty a počet ventilátorov.

 

  • Zmestí sa tvoj model grafickej karty do tvojej počítačovej bedni?

 

  • A najmä si všimni spotrebu grafickej karty aby ju dokázal dostatočne napájať počítačový zdroj

 

  • Aké hry / aplikácie chceš používať s touto grafickou kartou?
  • Máš freesync alebo gsync monitor? Plánuješ to využívať?

 

Pozri si reálne testy grafiky. Ak máš napríklad staršiu grafickú kartu prehľad koľko výkonu za svoje peniaze dostaneš ti pomôže stránka UserBenchmark.

AKTULIZÁCIA: čísla z tejto stránky ber s rezervou pretože som čítal že zvyknúť byť zaujatý voči určitým značkám. Takže výkon si porovnaj aj pomocou recenzií.

 

V hornej časti stránky klikni na možnosť Compare.

 

 

V ľavo si vyber napríklad model tvojej starej grafickej karty a v pravo model ktorý plánuješ kúpiť. Ja som si pri zaujímavosť porovnal moju grafickú kartu s novšou variantnou.

porovnanie reálneho výkonu grafických kariet

 

Máš rýchli prehľad koľko % výkon cca získaš.

 

Ako vyberať úložný priestor počítača – pevné disky

 

pevný disk

 

Môžeš si vybrať medzi klasickými magnetickými diskami a SSD diskami.

 

Rozdiely medzi magnetickými (klasickými) SSD diskami

Klasické pevné disky sú veľmi veľké čo sa týka kapacity.  Zároveň sú viac cenovo efektívne no ale nie až tak rýchle. Žiaľ sú náchylné na nárazy. Na druhú stranu ak sa poškodia väčšinou sa z nich ľahšie dajú dostať dáta. Magnetické disky sú skôr vhodné na uskladnenie väčšieho množstva dát.

 

SSD disky sú naopak veľmi rýchle a odolné voči nárazom. Neobsahujú mechanické časti. Sú vhodnejšie na dáta ktoré potrebujú rýchli prístup ako je napríklad operačný systém či niektoré hry a programy.

 

Potom ešte existujú M2 SSD disky. Sú veľmi malé a rýchle ich nevýhoda je že sú drahšie a nie každá doska ich podporuje. Dá sa to ale obísť cez prídavný radič.

 

Podľa čoho sa rozhodovať pri kúpe pevneného disku?

 

  • Použitie a rozpočet (ak chceš úložisko na dáta bude vhodnejší klasický magnetický disk ak ho chceš použiť na operačný systém tak je vhodnejší SSD disk či M2 disk.)
  • Podľa kapacity čím viac tým lepšie

 

  • Prenosová rýchlosť (4k write / read speed – je to prenosová rýchlosť malých súborov)
  • „hrubá“ rýchlosť disku ako rýchlo vie prenášať veľké súbory
  • Aký veľký disk potrebujem? Malý M2 disk? Alebo veľký 2,5 palcový magnetický disk?

 

 

Akú počítačová skriňu / bedňu kúpiť

 

Počítačová bedňa má dve hlavné úlohy – chrániť tvoje komponenty a vytvárať dizajn počítača.

 

Veľké pc bedňa je pohodlnejšia na osádzanie komponentov a jednoduchšia na uchladenie. Jej nevýhoda je že zaberá veľa miesta.

 

Malá bedňa je zas viac skladná a prenosná. Jej nevýhoda môže niekedy byť, že má menej miesta a horšie vyriešené chladenie.

 

 Pri kúpe bc bedni si polož tieto otázky

 

  • Aký dizajn hľadám? Klasický či viac extravagantný?
  • Zmestia sa mi do nej všetky komponenty?
  • Koľko plánujem osadiť ventilátorov?
  • Je materiál bedni dostatočne pevný? (ak nie bedňa bude rezonovať)

 

  • Aké výstupy a šachty má / podporuje táto počítačová bedňa? (usb, zvykový výstup, vstup pre mikrofón a pod.)
  • Plánujem osadiť napríklad disketovú / dvd mechaniku? (viem je to prakticky prežitok ale niekto potrebuje používať mechaniku)

 

Ako vyberať RAM pamäte do počítača

 

Pamäť ram počítač potrebuje aby dokázal pracovať rýchlo. Bez ramiek sa počítač ani nespustí.

 

Aké otázky by si mal klásť pri kúpe ram pamätí?

 

  • Podporuje mnou vybraté pamäte moja základná doska?
  • Uisti sa že kupuješ rovnaké ram pamätie (ak nie sú ramky rovnaké môže to priniesť problémy- pády operačného systému a podobne)

 

  • Koľko ram pamäte plánujem používať? ( na bežné použitie ti stačí základ 8GB ram, ak sa hráš hry tak 16 GB je taká stredná cesta a ak plánuješ počítač na prácu, editovanie a podobne poobhladni sa rovno po 32 GB ram pamätiach.

 

  • Pozri si pracovnú frekvenciu ram pamätí = vyššie číslo lepšie zváž ale podporu tejto frekvencie procesorom a základnou doskou.

 

  • Skontroluj si latenciu (ako rýchlo sa prepíše pamäť) = nižšie číslo lepšie
  • Skontroluj si celkovú podporu ram pamätí procesorom a základnou doskou

 

  • Zváž single chanel ramky a dual chanel ramky. Pri hrách nie je takmer rozdiel ale napríklad pre editácii dual chanel ramky sú lepšie.

 

Ako vyberať napájací zdroj pc

 

Kvalita zdroja ovplyvňuje stabilitu počítača a taktiež jeho životnosť.

 

Existujú tri druhy počítačových zdrojov modulárne, bežné – nemodulárne, modulárne zdroje a semimodulárne .

 

Aký je medzi nimi rozdiel?

 

Nemodulárne zdroje – majú pevné a neodpojiteľné káble (lacné a neprehľadná kabeláž).

Semi-modulárne zdroje – majú časť kabeláže odpojiteľnú (mierne drahšie a viac prehľadná kabeláž).

Modulárne zdroje – umožňujú odpojiť všetku kabeláž (drahšie a veľmi prehľadná kabeláž).

Semimodulárne a modulárne sú veľmi praktické pretože ak potrebuješ dlhšie káble kúpiš si dlhšie ak kratšie tak kratšie.

 

Aké otázky by si mal klásť pri kúpe počítačového zdroja?

 

  • Aký veľký výkon zdroja potrebuješ? Pomôcť ti môže stránka PCpartpicker.

 

stránka na kontrolu kompality konponentov

 

Cez tlačidlo plus+ pridávaš jednotlivé komponenty. Stránka ti následne skontroluje kompatibilitu komponentov a zároveň ukáže odhadovanú spotrebu.

 

  • Pri výbere zdroja si všímaj trvalý výkon nie maximálny
  • Akú účinnosť má tvoj vybraný zdroj? Všímaj si certifikácie zdroja:

 

Úroveň certifikácie zdrojaÚčinnosť pri

50% zaťažení

Účinnosť pri 100% zaťažený
80 PLUS Bronze85%81%
80 PLUS Silver89%85%
80 PLUS Gold92%88%
80 PLUS Platinum94%91%

 

Čím vyššia účinnosť tým lepšie. Ak plánuješ počítač na pracovné účely vo veľkej záťaži tak sa oplatí priplaliť aspoň za 80 PLUS Bronze zdroj. Ideálne Silver či Gold. Z dlhodobého hľadiska sa táto vyššia investícia zdroja vráti na účtoch na elektrickej energii. Rátaj ale potom s vyššou cenou počítačového zdroja.

 

Skvelý pomer cena / výkon majú počítačové zdroje 80 PLUS Bronze občas aj Gold.

 

Ako vyberať chladenie do počítača

chladenie počítača

 

Bez kvalitného chladenie počítača sa zníži životnosť jednotlivých častí počítača. Súčiastky nemajú radi teplo. Čím viac tepla tým, kratšia životnosť v jednoduchosti povedané.

 

Pri chladení procesora máš na výber klasické vzduchové chladenie alebo vodné chladenie. Vodné chladenie môže byť výkonnejšie, a krajšie no zároveň aj značne drahšie.

 

Klasické chladenie vzduchom je menej estetické ak máš napríklad priehľadnú bočnicu a no je zároveň lacnejšie.

 

Pri výbere / nákupe chladenia by si mal zodpovedať tieto otázky:

 

  • Koľko ventilátorov chcem použiť?
  • Plánuješ pretaktovať? (zvýšiť výkon počíta oproti továrenskému nastaveniu)
  • Aký tichý chcem počítač?

 

  • Aký chcem prietok vzduchu? (pozitívny – viac sa vzduchu nasaje ako vysaje, negatívny – viac vzduchu sa vysaje ako nasaje a neutrálny – nasatý a vysatý vzduch je približne v rovnováhe).
  • Mám kde nainštalovať tieto ventilátory? (základná doska a bedňa)

 

Záver

 

Výber komponentov môže byť zložitý ak nevieš podľa akého kľúča vyberať. Veľká pomoc pre začiatočníka je vyššie spomínaná stránka PCpartpicker ktorá overuje či daný komponent bude pracovať s tebou vybranými komponentami a druhý pomocník je stránka  UserBenchmark ktorý ti umožní rýchlo a ľahko porovnať výkon jednotlivých komponentov.

 

Aby si sa v tom vyberaní komponentov nestratil môžeš si pozrieť odporúčané zostavy. Ak sa chceš naučiť ešte niečo viac prihlás sa na kurz Počítačový nadšenec kde ťa naučím všetko čo viem o počítačoch. (vágne)

Review Your Cart
0
Add Coupon Code
Subtotal
Total Installment Payments
Bundle Discount