Zručnosti a schopnosti aký je medzi nimi rozdiel?

Zručnosti sú súhrn vedomostí, schopností a skúseností umožňujúce vykonávať nám s čo najmenšou námahou určitú činnosť. Existujú manuálne zručnosti ako šitie, varenie a pod. A potom intelektuálne ako násobenie a pod.

 

Schopnosti sú vlastnosti potrebné na vykonávanie činnosti. Schopnosti sa rozvíjajú na základe daností a vlôh učením.

 

Najdôležitejšie zručnosti potrebné pre lepší život

Existuje veľké množstvo zručností. Z nich som vybral niekoľko ktoré sú podľa mňa veľmi dôležité pre lepší život.

 

Komunikačné zručnosti

komunikujúci ľudia

Ľudia čoraz menej v dnešnej dobe komunikujú osobne, zoči-voči. Písaním správ cez internet sa veľmi nerozvíjajú komunikačné zručnosti. Ako to sledujem skôr ešte degradujú. Pretože pri písaní chýba priama spätná väzba.

 

Pri písaní správ človek nevidí reakcie toho druhého, a nemôže pohotovo reagovať ako to pri komunikácii naživo. Komunikáciou naživo, sa budujú lepšie a trvácnejšie vzťahy a paradoxne je to aj rýchlejšie pretože sa prípadný konflikt ľahšie a rýchlejšie vysvetlí.

 

Schopnosť nadväzovať a udržiavať kontakty

Táto zručnosť chýba dnešným ľudom často tiež. Niektorí ľudia majú 1000 priateľov na facebooku, tisíce nasledovateľov ale vzťahy s týmito ľuďmi sú často len umelé. Nemajú takmer žiadnu váhu.

 

K čomu mi je dobré mať 1000 priateľov na facebooku, ak vzťahmi s nimi mám chladné a pasívne. Ak budem napríklad potrebovať núdzovo prespať alebo inak pomôcť k čomu mi je 1000 “falošných” priateľov.

 

Mnoho ľudí v dnešnej dobe chápe budovanie kontaktov tak, že niekoho si pridám na facebooku alebo ho budem nasledovať na instagrame. Pritom človeka takmer nepoznajú často sa v živote ani nestretnú. Aký má toto vôbec zmysel?

 

Riešenie konfliktov

Riešiť prípadné konflikty sa často nenaučíme ani doma ani v škole. Naučíme sa skôr klamať a hrať sa milých tj. tváriť že sa nič nestalo. Deti sa nenaučia prijať zodpovednosť za svoju chybu a na vine je “vždy” niekto iný. Učiteľ, spolužiak, kamarát len nie oni.

 

Dospelí ľudia potom taja že sa im niečo vo vzťahu nepáči a radšej si nájdu náhradu – milenca alebo milenku namiesto toho aby daný konflikt ktorý je často malicherný a ľahko riešiteľný. Alebo v práci ak človek nie je spokojný s tým koľko musí pracovať za pomalšieho kolegu tak to radšej trpí a poza chrbát nadáva na šéfa, kolegu či firmu…

 

Pritom riešenie konfliktom môže byť aj jednoduché stačí byť úprimný a empatický. Nevidieť len seba ale pozrieť sa na konflikt z oboch strán. Žiaľ to sa nedá veľmi z pred obrazovky.

 

Kreatívne myslenie

žena s dáždnikom

Súčasná doba je čoraz zložitejšia. Všetko sa rýchlo mení. Problémy dneška sú často malicherné s porovnaním s problémami zajtrajška. Vedieť sa vynájsť a vedieť vyriešiť rýchlo a ľahko nepredvídateľnú či nezvyčajnú situáciu bude čoraz viac cenené.

 

Nájsť 1000 vzdelaných zamestnancov nie je až taký problém ale nájsť dajme tomu 10 ktorý sa vedia vynájsť i zložitých situáciách môže už byť problém.

 

Kritické myslenie

V čase pretlaku informácií je oveľa dôležitejšie ako v minulosti vedieť rýchlo a ľahko rozpoznať kvalitné informácie od nekvalitných, pravdivé od nepravdivých. Ak ti bude chýbať kritické myslenie tvoje učenie nových vecí bude pomalšie a menej efektívne.

 

Načo ti bude vedieť urobiť niečo nesprávne, respektíve nekvalitne? pretože si nevedel rozoznať daný postup riešenie ako nezmyselné.

 

Bez kritického myslenia sa z teba stane ovca nasledujúca iné ovce respektíve pastiera. Staneš sa ľahko manipulovateľný.

 

ovca

 

Schopnosti potrebné pre lepší život 

 

Empatia

Empatických ľudí je dnes vo svete asi toľko, ako šafránu. Čo to ale tá empatia je? Empatia je v podstate schopnosť vcítiť sa do niekoho iného. Ide teda o opak ľahostajnosti. Empatickosť sa ti zíde nielen v bežnom živote, ale aj v komunikácií s klientmi, ako aj zamestnancami.

 

Tvoj tím určite ocení, ak porozumieš ich potrebám a vnesieš do pracovného prostredia tímového ducha.

 

Konzistentnosť

Práve kvôli absencii tejto zručnosti ostáva väčšina novoročných predsavzatí, ako aj životných plánov, iba na papieri. Nie každý má pevnú vôľu a schopnosť doťahovať veci do konca. Bez tejto vlastnosti však iba sotva dosiahneš svoj cieľ.

 

Či už máš v pláne doštudovať, zhodiť pár kíl, alebo pracovať na akomkoľvek projekte, konzistencia je pre udržanie úspechu priam kľúčová.

 

Schopnosť počúvať

jedna žena šepkajúca druhej

Sme tak neuveriteľne zahltený informáciami, správami a telefonátmi, že náš mozog občas už iba ťažko udrží pozornosť. Lenže ak nechceš byť ignorant, musíš vedieť vypočuť aj druhých. Skvelým tipom, ako byť aktívnym poslucháčom, je opakovať si v hlave to, čo ti práve druhá osoba hovorí.

 

Úprimnosť

Úprimnosť je vlastnosť, ktorá sa v dnešnej dobe pretvárok veľmi cení. To, že si úprimný neznamená, že niekomu škodíš. Jednoducho nie si pán pretvárka a hovoríš iba to, čo si naozaj myslíš. Navyše, úprimnosť je pre iných často jedinou spätnou väzbou.

 

Vyjadrovať sa maximálne úprimne môže byť ťažké, no ver mi, že ostatní si ťa časom budú vážiť ako férového človeka.

 

Byť prítomný v danom okamihu

žena šoférujúca auto

Podľa knihy flow ak sa tešíš z toho čo robíš – tj. si v stave plynutia. Tj. čas ti pri činnosti plynie, si sústredený a tešíš sa z toho čo práve robíš. Si vlastne vo efektívnom tranze. Pocit flow zažívam napríklad pri čítaní knihy alebo keď píšeme článok ktorý ma pohltí vtedy čas plynie čas veľmi rýchlo a ja sa cítim šťastný.

 

Šťastie je to čo chceme všetci. Nechceme aby nás život bol súbor nudných okamihov… Proste sa tešiť z každej možnej sekundy čo môžem!

 

Naučiť sa nový jazyk

Dlho som si myslel ako viem slušne po anglicky a ako mi to stačí. No nedávno nastala situácia, kde by sa mi nový jazyk hodil. Predsa nie každý hovorí po anglicky. Navyše ak sa naučíš nový jazyk získaš nový pohľad na veľa a vecí a rešpekt u ľudí u ktorých by si to možno ani nečakal.

 

Nebáť sa ozvať ak je potrebné

V minulosti som bol veľmi pasívny človek. Nemal som sebavedomie a odvahu ozvať sa keď som cítil potrebu ozvať. Ako náhle som získal sebavedomie získal som zároveň množstvo novej energie a odvahy ozvať sa ak je treba a nebáť sa ísť do nových situácii.


Samozrejme stále zažívam pocit strachu. Ale už ma toľko neovláda. Strach môže byť aj užitočný, no pri komunikácii je veľmi škodlivý. Brzdí ťa.

 

Záver

Je určite zručností, schopností ktoré sú v živote užitočné. Momentálne sa mi zdali tieto. Možno ak budem v budúcnosti článok vylepšovať pridám sem niečo úplne iné alebo niečo zmažem.