13 tipov ako si zvýšiť sebavedomie

zvýš si sebavedomie

1. Čeľ svojim pochybnostiam o sebe

Zmeň svoje pochybnosti a negatívne názory o sebe. Zameraj sa viac na svoje pozitíva. Niekedy to, čo sa ti môže zdať ako slabosť, môže byť výhoda. Uvediem príklad: Ja neviem povedať dobre R. Cvičil som aj s logopedičkou ako povedať lepšie „R“. Keďže som neveril, že sa jeho výslovnosť dokážem naučiť, môj problém stále pretrváva.

 

Po čase som však zistil, že práve kvôli tomu, že neviem dobre povedať „R“ je moja angličtina lepšia. Povedalo mi to niekoľko ľudí nezávisle od seba! Bol som veľmi prekvapený. Napíš si napríklad svoje negatíva a skús nájsť v nich niečo pozitívne. Určite niečo nájdeš!

 

2. Obklop sa ľuďmi, ktorí majú vyššie sebavedomie a podporia ťa

Hovorí sa, že si priemerom 5 ľudí, s ktorými sa najviac stretávaš. Ak sa teda začneš viac stretávať s ľuďmi, ktorí sú sebavedomejší ako ty „niečo sa na teba nalepí“.

 

3. Príjmy seba

Prijatie seba je prvý krok k tomu, aby si sa cítil sebavedomo. Ak ti niekto povie napríklad kompliment, poďakuj a neneguj ho. Ak ťa naopak niekto skritizuje, zamysli sa nad kritikou a povedz si, že nikto nie je perfektný, ani ja!

 

4. Prekonávaj prekážky

Ako si zvýšiť sebavedomie? 1

Nemusí to byť nič veľké, pre začiatok to môže byť napríklad malá zmena – dajme tomu si nájdeš riešenie na jeden jednoduchý problém, ktorý dlhšie riešiš – napríklad ako si zlepšiť pamäť. Začneš používať techniku, zlepší sa ti pamäť = budeš si viac veriť, že dokážeš prekonať prekážky.

 

5. Všímaj si ako sa so sebou v duchu rozprávaš

Ak sa ti niečo nepodarí, čo si v duchu povieš? To som ale hlupák. Alebo urobil som chybu, na budúce to urobím lepšie? Daj si jednoduchú otázku; povedal by som aj najlepšiemu priateľovi to, čo si hovorím teraz v duchu? Ak áno, boli by sme aj potom priatelia?

 

6. Rozprávaj o sebe pozitívne príbehy

Samozrejme nie každému a nie stále. Stačí, povedzme, keď raz za týždeň povieš kamarátovi pri pive, ako sa ti niečo podarilo . Že si dokončil dôležitú úlohu, ktorú si odkladal alebo trebárs si spomeň na nejaký príbeh z detstva, kedy si mal úspech. V podstate je to jedno; cieľ je sústrediť svoju myseľ na obraz seba ako víťaza, človeka, čo prekonáva prekážky a nakoniec víťazí!

 

7. Zmeň negatívne slová na viac pozitívne

Napríklad ak si tučný. Nehovor si: Som tučný, ale moja váha zatiaľ nie je ideálna. Hneď to znie lepšie, však?

 

8. Očakávaj pozitívnu zmenu (a aj pre ňu niečo rob)

Napríklad ak máš nadváhu, predstav si, že si zdravší a že preto aj niečo preto robíš. Hľadaj to dobré, čo by ti priniesla zmena. Ak by si bol napríklad štíhlejší, možno by po tebe začali pokukovať atraktívne ženy, tak začni konať! Nájdi si osobného trénera alebo trénerku. Všímaš si, kam smerujem? Zmení sa tým tvoj pohľad na seba. Nebudeš sa vnímať ako lenivec, ale ako človek, čo si uvedomuje svoju chybu a hľadá riešenie.

 

9. Prestaň sa porovnávať s inými (porovnávaj sa sám zo sebou)

Prestaň sa porovnávať s peknou Táňov, ktorá vyhrala v genetickej lotérii a ty nie. Každý má nejaké pozitívne a negatívne vlastnosti. Porovnávať sa s inými ti nepomôže cítiť sa lepšie, nemá to význam, pretože ty žiješ svoj život a ten druhý žije zasa ten svoj.

 

Namiesto toho svoju pozornosť radšej upriam na seba. Nájdi oblasť, v ktorej si sa posunula / posunul v živote. Porovnávaj svoje staré ja s novým ja.

10. Nájdi v sebe superstar

Každý v niečom vyniká, aj ty! Len to musíš objaviť. Zamysli sa. Určite je niečo, čo ti ide od ruky, v čom vynikáš… Možno si výrečný, možno vieš dobre variť, počítať, ja neviem. To musíš vedieť ty!

 

Psychoterapeutka Kristie Overstreetová odporúča opýtať sa seba: „ Kedy si sa vo svojom živote cítil viac sebavedomo? Čo si vtedy robil?“

Ak je to pre teba ťažké, opýtaj sa blízkych priateľov alebo rodiny.

 

11. Začni cvičiť

žena stúpajúca po schodoch

Mnoho štúdii dokázalo pozitívny účinok cvičenia na sebavedomie. Akonáhle začneš cvičiť, začne sa produkovať viac hormónov šťastia, zlepší sa tvoja kondícia a staneš sa viac atraktívnou osobou.

 

12. Odpusti (sebe i iným)

Dlhodobé dusenie viny v sebe je veľmi škodlivé. Vina ťa môže zožierať aj roky. Ak si urobil nejakú veľkú chybu, vybav si ju a zmeň na ňu pohľad. Možno práve vďaka tejto chybe si sa posunul vpred. Čo sa stalo, už sa neodstane. Ako sa hovorí; kde sa jedny dvere zatvoria, iné sa otvoria.

 

13. Začni si písať svoje úspechy

Svoju pozornosť tým zameriaš na pozitíva, zmeníš tým postupne pohľad na seba. Navyše svoj zoznam úspechov môžeš kedykoľvek použiť na povzbudenie, ak sa začneš znova cítiť menej sebavedomo.

 

Sebavedomie test

Aké máš sebavedomie?

Ak chcete zobraziť výsledky, vyplňte nižšie uvedený formulár

 

Čo je nízke sebavedomie?

 

Je to v podstate skreslený obraz o sebe, zameraný na sebakritiku, sústredenie sa na svoje chyby, prehliadanie svojich dobrých stránok a podobne.

 

Aké negatívne efekty má nízke sebavedomie?

 

Nízke sebavedomie má niekoľko negatívnych vplyvov na mentálne zdravie, tvoju schopnosť rozhodovať sa a na tvoju budúcnosť.

 

Ostatné vplyvy nízkeho sebavedomia zahŕňajú:

 

  • Vyhýbanie sa ťažkým situáciám
  • Citlivosť na kritiku
  • Úzkosť
  • Prehnané reakcie v sociálnych situáciách
  • Nedôvera v samého seba

 

Našťastie je možné zmeniť / zvýšiť nízke sebavedomie. Nedá sa to dosiahnuť zo dňa na deň, ale po zvýšení sebavedomia sa budeš cítiť oveľa lepšie.

Záver

 

Verím že tipy / rady ako si zvýšiť sebavedomie ti pomôžu. Pamätaj že sebavedomie nebudeš mať zo dňa na deň. Je to dlhodobý proces zmeny. Ak chceš „nájsť“ svoje zdravé sebavedomie, prihlás na náš intenzívny kurz: Zdravé sebavedomie.