Dnešný článok ti pomôže pochopiť lepšie časti počítača. Z čoho sa skladá, vysvetlené tak aby to pochopil aj úplný laik.

 

Z akých častí sa skladá bežný počítač?

 

 

Teraz popíšem časti bežného počítača, aký môžeš mať doma, v škole, či práci. Ako modelový príklad si zoberiem napríklad bežný počítač na „stojáka“ po anglicky sa mu povie tower – od slova veža. Počítač na obrázku má veľkosť mini tower.

 

Ak ťa počítače zaujímajú, no zatiaľ ich nevieš až tak dobre ovládať, prípadne by sa chcel o počítačoch naučiť viac, prihlás na náš Kurz práca s počítačom pre začiatočníkov.

 

Z akých častí sa skladá počítač, keď sa naň pozerám „zvonka“?

 

  1. Skrinka (bedňa) – tj. samotný počítač
  2. Monitor – zobrazuje obraz z počítača, pokiaľ je dotykový, tak sa s ním dá počítač aj ovládať, je to príslušenstvo počítača

mačka a monitor

Ps: Mačka nie je moja, ale mám podobnú a obrázok sa mi páčil, tak prečo nie 🙂

 

  1. Klávesnica – pomocou nej môžeš na počítači písať, zadávať rôzne príkazy a podobne
  2. Myš – pomáha ti ovládať kurzor „myši“ – zvyčajne bývajú myši drôtové a bezdrôtové
  3. Reproduktory – prehrávajú zvuk z výstupu počítača – bez nich by si nepočul žiaden zvuk pri filmoch, hudbe a podobne… patria k príslušenstvu
  4. Tlačiareň alebo multifunkčné zariadenie – voliteľné príslušenstvo, pomocou tlačiarne môžeš tlačiť dokumenty, fotky a obrázky
  5. Grafický tablet – menej používané príslušenstvo vhodné na kreslenie – digitalizáciu kresby

 

Detailnejší pohľad na časti počítača

Skrinka (bedňa) – samotný počítač

 

Počítač sa skladá z hardwarových častí – ľudovo povedané i železa – procesoru, pamäte a podobne. A softvérových častí – programov (bez ktorých by  bol počítač len kopec nepoužiteľného šrotu) – sem patrí operačný systém označovaný ako OS – napríklad Windows alebo Linux, a rôzne iné programy, ktoré sa spúšťajú pomocou operačného systému. Napríklad hudobný prehrávač Winamp, internetový prehliadač – Opera a podobne.

 

Z akých hlavných častí sa skladá počítač?

 

  1. Počítačová skrinka (bedňa) – drží pohromade celý počítač, jeho komponenty a časti. Výkon počítača v podstate neovplyvňuje, jedine vtedy, ak je zle vetraná. Vtedy sa počítač prehrieva a spomaľuje.

Časti počítača (ktoré by si mal poznať) 1

 

  1. Počítačový zdroj – napája celý počítač, všetky komponenty a často aj externé zariadenia, ako napríklad myš alebo klávesnicu. Pc zdroj výrazne neovplyvňuje výkon počítača, len v prípadoch, keď je príliš slabý, vtedy sa počítač reštartuje alebo znižuje výkon jednotlivým komponentom, ako je napríklad grafická karta počítača. Nekvalitný zdroj počítača zvyšuje výrazne jeho spotrebu a znižuje celkovú životnosť!

 

Časti počítača (ktoré by si mal poznať) 2

 

  1. Základná doska – do nej sa osadzujú všetky komponenty, zabezpečuje medzi nimi komunikáciu. Výkon počítača ovplyvňuje mierne až stredne, no bez kvalitnej základnej dosky sú ti výkonne komponenty nanič, keďže ich základná doska nedokáže využiť. Základná doska má v sebe integrovanú sieťovú kartu – slúži na pripojenie počítača k sieti lan prípadne k internetu.

 

Taktiež obsahuje aj zvukovú kartu, pomocou ktorej môžeme získať výstup z počítača – analógový zvuk alebo digitálny signál, prípadne môže slúžiť aj ako vstup – napríklad po zapojení mikrofónu.

 

  1. Procesor / CPU – je to mozog počítača, výrazne ovplyvňuje výkon počítača. Pri plnení úloh počíta len 1 a 0 dookola v rýchlom slede, vykonáva operácie na základe požiadaviek programov a operačného systému, pracuje sekvenčne tj. za sebou. Ak ťa zaujímajú viac procesory viac sa o nich dozvieš v článku: Intel procesory alebo AMD procesory?

 

  1. Chladič procesora – ochladzuje procesor, ktorý by inak mohol zhorieť.

chladič procesora

 

  1. Pamäte – ľudovo nazývané ramky, uchovávajú dáta práve používaných programov, aby boli rýchlo prístupné pre procesor – bez nich nedokáže počítač rýchlo pracovať. Ovplyvňujú počet otvorených programov, s ktorými môžeš pracovať bez toho, aby bol počítač „spomalený“.

 

  1. Pevný disk – uchováva tvoje súbory – napríklad fotky, operačný systém, hudbu, filmy a podobne. V minulosti boli hojne používané magnetické disky, ktoré sú, žiaľ, dosť pomalé, náchylné na poškodenie nárazom, ale „zmestí“ sa do nich veľa dát – dokumentov, a ich výroba je pomerne lacná. V dnešnej dobe sa čoraz viac používajú SSD disky – bez mechanických častí, veľmi rýchle, nárazu vzdorné, no žiaľ, sú výrazne drahšie oproti magnetickým diskom.

 

No obrázku môžeš vidieť klasický pevný 2,5 palcový magnetický disk značky Toshiba. Pokazil sa, ale aspoň poslúži ako názorná ukážka.

pevný disk - magnetický

 

  1. Grafická karta – spracováva „obraz“ – pracuje paralelne, akoby veľa malých jadier naraz, pomáha procesoru spracovať grafiku (napr. v hrách) alebo vykonávať náročné paralelné výpočty pri ťažení kryptomien. Prípadne výrazne urýchľuje vykreslenie a úpravu fotografií. Niektoré procesory majú grafickú kartu integrovanú v sebe – žiaľ, zatiaľ zvyčajne len menej výkonnú. No pre bežných používateľov je dostačujúca aj taká.

 

  1. DVD mechanika, BD mechanika a podobne – slúži na napaľovanie a čítanie rôznych médií. Napríklad CDčiek, DVDčiek alebo Blu-ray diskov. V dnešnej dobe ustupuje do úzadia.

 

  1. Čítačka pamäťových kariet – slúži na čítanie a zapisovanie pamäťových kariet ktoré máš v mobile, vo fotoaparáte či vo videokamere.

 

 

 

Časti počítača (ktoré by si mal poznať) 3

 

Záver

Verím, že dnešný článok ti rozšíril obzory o tom, z čoho sa skladá počítač. Ak v tom nemáš jasno, neváhaj a opýtaj sa dole v komentároch.

 

Nauč sa viac o častiach počítača