Chýba mi sebavedomie, v duchu si hovoríš. Každý sa občas cíti nesebavedomovo či neisto. Je to výsledok „programovania“ našej mysle, zvyk, spôsob rozmýšľania.

 

Ako spoznáš že ti chýba sebavedomie?

 

  1. Bojíš sa postaviť sám za seba

Z minulosti to presne poznám. Nechal som si k sebe dovoliť priveľa od iných ľudí. Ako sa hovorí nechal som zo sebou zametať. Príliš som ľudom „odpúšťal“ a pritom to boli ľudia čo nebrali ohľad na moje pocity a potreby.

 

Ak je aj toto tvoj prípad je dosť možné, že ti chýba sebavedomie.

 

  1. Rozprávaš príliš ticho, a príliš málo

Možno ten pocit poznáš. Chceš sa zapojiť do debaty ale bojíš sa vyjadriť názor, že sa ti bude niekto napríklad smiať. Máš strach vyjadriť názor hoci si to nemusíš ani uvedomovať. Prejaví sa to na sile tvojho hlasu a koľko rozprávaš.

 

  1. Nedokážeš povedať nie

Možno si myslíš že ak povieš ľudom nie nebudú ťa mať radi. Pozri VŽDY bude niekto kto ťa nebude mať rád. Ani BMW každý nemá rád. Vždy nejaká skupina ľudí niekoho či niečo má a nemá rád. Tým že budeš so všetkým súhlasiť ťa nebudú mať ľudia viac radi. Skôr ťa budú využívať.

 

Ak ti je niečo nepríjemné urobiť je v poriadku vyjadriť nesúhlas.

 

  1. Ak si sám pozeráš sa pričasto do mobilu

Možno cítiš úzkosť a neistotu že si sám. Pozeranie sa do mobilu ti prináša „úľavu“. Ale nič nerieši. Poviem ti tajomstvo, občas to robím aj ja.

 

  1. Príliš riešiš svoj vzhľad

Je v poriadku dbať o svoj vzhľad nech nevyzeráš ako bezdomovec, ale tráviť hodinu pred zrkadlom a kontrolovať účes, oblečenie… Nie je zdravé a je podľa mňa plytvanie časom. Ale chápem nízke sebavedomie – tvoj kritik ťa ovláda a diktuje ti, že máš vyzerať perfektne.

  1. V duchu a aj nahlas si nadávaš či si prehnane voči sebe kritický

Každý občas urobí chybu no prehnanou kritikou to nezlepšíš. Všetko iba zhoršíš, lebo pozornosť zameriaš na chyby.

 

  1. Príliš váhaš pri rozhodovaní

Občas každý z nás váha. Ale ak váhaš príliš často znamená to, že neveríš svojím rozhodnutiam a hľadáš dôvody prečo nekonať. Prejaví sa to nakoniec až do takého extrému, že vôbec nebudeš konať.

 

  1. Rýchlo sa vzdávaš

Neveríš vo svoje schopnosti a tým sa vzdáš svojich cieľov rýchlejšie ako by si sa mal. Bez dostatku sebavedomia nedokážeš veci dotiahnuť do konca. Čo je škoda.

 

  1. Nežiješ podľa seba

Bojíš sa, že nenaplníš očakávania rodičov, priateľky, priateľa, kamarátov, kolegov… Tak radšej konáš a žiješ podľa očakávaní iných. Napríklad robíš prácu ktorú nemáš rád, lebo okolie očakáva že budeš zamestnaný. Je občas fajn zastaviť sa, a položiť si otázku žijem podľa seba alebo sa snažím žiť podľa iných?

 

Frustrácia a nespokojnosť rastie v tebe ako bodliak. Si nespokojný, si neistý. Pochybuješ o tom ako žiješ.

 

  1. Kupuješ si iných

Kupovanie si pozornosti iných si častejšie všimneš asi u kamarátov ako u seba. Prejavuje sa to tým že napríklad kupuješ často darčeky, robíš priveľa službičiek a dúfaš že ťa budú mať radi.

 

Vieš aby si sa cítil dobre nepotrebuješ, aby ťa mali radi ostatný. Musíš sa mať rád – to je cesta ku vlastnej spokojnosti a šťastiu.

 

Čo s tým že ti chýba sebavedomie môžeš urobiť?

 

V krátkosti ti poviem svoj príbeh. Chýbalo mi sebavedomie. Bál som sa rozprávať s ľuďmi, nechal som si od nich veľa. Kritizoval som sa vnútorne. Zmenil som to a mením to i teraz. Vždy je kam porasť.

 

Uvedom si že kritika je len tvoj hlas v hlave

Predstav si ten kritický hlas ako osobu. Zhmotni ho. Mozog má rád konkrétne veci. Dobre teraz mu môžeš čeliť.

 

Pracuj a venuj sa tomu čo ti robí radosť a napĺňa ťa

Ak robíš to v čom si dobrý dostávaš sa do stavu flow. Zažívaš pocit šťastia. Stav flow popisuje maďarský psychológ Miháj Čiksentmiháj.

 

Ak robíš to, čo máš rád dostávaš sa do tranzu. Knihu o flow mám čiastočne prečítanú a z nej som pochopil a aj vlastným pozorovaním. Že ak robím to čo ma baví a som v tom dobrý čas plynie rýchlo som šťastný a cítim sa sebavedomý.

 

 

Jedz iba to, po čom sa cítiš dobre

Zdravé jedlo na bielom pozadí

Nechcem ti tu kázať že by si nemal jesť fast food, piť alkohol a podobne. Testuj to. Ja som napríklad zistil, že ak vypijem viac alkoholu chvíľu sa cítim príjemne, no neskôr to „naštartuje“ môjho kritika.

 

Na druhý deň som bez energie, a nič sa mi nechce. Potom som na seba naštvávaný, lebo  som v ten deň nič neurobil, a ak aj áno nestálo to zaveľa. Pretože som sa nevedel sústrediť.

 

Čo som zmenil?

 

Obmedzil som pitie alkoholu na minimum. Väčšinou jedno max dva pivá. Ďalší príklad. Mám rád klobásy no všimol som si že je mi po nich ťažko. Cítim sa bez energie. Nič sa mi potom nechce robiť. Tým len dávam dôvod kritikovi dôvod na kritiku. Ach za nič nerobíš!

 

Čo som zmenil?

 

Klobásky si dávam len občas a všímam si koľko majú tuku ak je klobáska príliš mastná radšej si ju nedám alebo si z nej dám málo.

 

Pozri tvoja myseľ nemôže fungovať jasne, ak je tvoje telo unavené či omámené. Z krátkodobého hľadiska sa možno pri flámovaní cítiš dobre ale z dlhodobého hľadiska obetuješ svoj čas, svoje ciele a svoje zdravie…

 

Nemusíš ma počúvať otestuj si to. Napríklad týždeň s a bez niečoho. A uvidíš rozdiel. Tým som si istý.

 

 

Pravidelne cvič a športuj

bežiaci muž pri vode

Haha už si pripadám ako motivačný kouč či fitnes tréner. Vážne teraz tiež som sa na tom smial. Ale keďže som racionálny typ presvedčil ma video kurz kde neurológ MENO hovoril o tom aké je cvičenie pre mozog. Podporuje rast neurónov. Dôležité je prekrviť telo.

 

Stačí približne 2 hodiny týždenne. To je napríklad približne 20 minút denne.

 

Otestoval som to. Po niekoľko dňoch som sa začal cítiť spokojnejšie. Telo zosilnelo, zlepšila sa mi pozornosť, spánok. A ako bonus som bol príťažlivejší pre ženy 😀 Začal som si viac dôverovať.

 

Pozri nemusíš ma počúvať ani veriť mi. Otestuj to!

 

Prekonávaj prekážky – rieš to, čo ťa trápi

Ak neprekonávaš prekážky. Začne ťa to „žrať“. Dávaš v podstate muníciu svojmu kritikovi, aby ťa mal za čo kritizovať. Čím viac odkladáš veci na „zajtra“, tým sa v tebe viac hromadí frustrácia, nespokojnosť a pochybnosti o sebe.

 

Napríklad ako som začal prekonávať prekážky uvedomil som si zrazu ,že mnoho z nich nebolo vôbec tak ťažké prekonať ako som si pôvodne myslel. Napríklad myslel som si že robiť webstránky je ťažké, a teraz dokážem urobiť webstránku s ľahkosťou.

 

Netvrdím, že je to profesionálna stránka ale je použiteľná. Teší ma že som sa prekonal a viac si verím. S každou prekonanou prekážkou si viac a viac uvedomíš svoju hodnotu, schopnosti a to že všetko sa dá ak človek chce. Základ je začať.

 

Viem riešiť svojich démonov je nepríjemné. Začni v malom uvediem niekoľko príkladov:

 

  • Máš nadváhu urči si jasný plán a cieľ ktorý je dosiahnuteľný napríklad schudnúť tento mesiac 1kg, budem chodiť cvičiť 3 krát do týždňa 30 minút. Budem si vážiť jedlo. Na večeru budem mať iba ľahké jedlo – šalát, jogurt a podobne.

 

  • Chceš znížiť svoje dlhy. Dobre povieš si každý mesiac si nastavím trvalí príkaz na splátku dlhov napríklad 50 eur. To čo si chcem kúpiť si napíšem na papier, a papier odložím do šuflíka. Počkám niekoľko dní, a ak budem stále cítiť silnú potrebu kúpiť si vec zvážim si kde ju kúpim. Ak ju nájdem napríklad na bazoši v dobrom stave a lacnejšie až vtedy si ju kúpim.

 

Budem sa opakovať TESTUJ TO!

 

Dávaj si pozor akými ľuďmi sa obklopíš

 

Zlepšiť tvoje sebavedomie môže pomôcť aj obklopenie sa správanými ľuďmi. Ak máš

 

 

Toto funguje mne možno to bude aj tebe. Ak nie odporúčam navštíviť môj kurz, prípadne ma kontaktovať.

 

 

Záver

 

Podľa mňa neexistuje univerzálny návod ako zvýšiť sebavedomie. Každý sme svojím spôsobom iný. Máme iné telo, v inom stave myseľ a hlavne iné zážitky z minulosti. Tvoja minulosť, rozhodnutia vytvorili osobnosť aká si teraz.

 

Ak to myslíš zo zlepšením sebavedomia naozaj vážne kontaktuj ma a dohodni si nezáväznú konzultáciu.

 

Získaj sebavedomie

 

Urobím všetko preto aby som odhalil príčinu tvojho nízkeho sebavedomia a pomohol ti ho zlepšiť. Prešiel som si tým a viem aké môže byť nízke sebavedomie obmedzujúce. Limitovalo ma v osobnom aj pracovnom živote. Dokonca som mal zdravotné problémy – bolesti hlavy a zlý spánok.