Programy na pc, alebo čo by som si mal nainštalovať do počítača?

 

Asi to poznáš, máš nový počítač, a nevieš kde a aké programy stiahnuť. Pripravil som pre teba môj ultimátny zoznam programov, ktoré používam.  Sú to v zásade programy zdarma. Do zoznamu som pridal i programy ktoré veľmi nepoužívam ale ľudia ich chcú používať.

 

Ak sa chceš naučiť i niečo viac o používaní počítača a jeho údržbe mám pre teba zaujímavý kurz – Práca s počítačom pre začiatočníkov. Ak ťa zaujímajú skôr programy na úpravu fotiek tak článok: Programy na úpravu fotiek  by ti mohol pomôcť.

 

Najlepšie programy na pc – ultimátny zoznam

1.     Program(y) na zrýchlenie pc

Nižšie uvedené programy dokážu i čiastočne „zrýchliť“ počítač, ale vhodnejšie sú skôr ako čističe.

Efektívnejšie usporiadanie súbor na pevnom disku ti môže pomôcť vyriešiť napríklad program Smart Defrag 6. O niečo vyšší výkon, či čiastočné zrýchlenie vo veľkej záťaži, pomáha dosiahnuť program Process Lasso. Rozdeľuje výkon procesora medzi programami lepšie ako Windows tj. počítač neseká ani pri veľkom zaťažení počítača.  Samozrejme nečakaj zázraky. Občas môže ale pomôcť.

 

2.     Čistiace programy

Je niekoľko alternatív napríklad: Ashampoo®  WinOptimizer 2019 na aktiváciu programu je potrebné vytvoriť konto a počkať kým ti príde na mail aktivačný mail. Ashapoo WinOptimizer 2019 obsahuje čistenie registrov, správcu služieb, skryté nastavenie windowsu o ktorých si možno ani sám nevedel a mnoho iných funkcií.

POZOR niektorí ľudia spomínali že im čističe „rozbili windows“ takže pre istotu pred použitím odporúčam urobiť zálohu systému a bod obnovenia.

Programy na pc - ultimátny zoznam 1

 

Programy na pc - ultimátny zoznam 2

 

Programy na pc - ultimátny zoznam 3

 

Programy na pc - ultimátny zoznam 4

 

Programy na pc - ultimátny zoznam 5

Zaujímavá  alternatíva je Advanced SystemCare 12 má podobné funkcie ako Ashampo WinOptimizer 2019 v niečom je lepší  a v niečom horší. V článku – Ako vyčistiť počítač som rozoberal tému čistenia počítača podrobnejšie.

 

3.     Program na sledovanie pc

Zatiaľ som nenašiel nič prijateľné – časom doplním do článku.

 

4.     Program na písanie

Je viac možností na písanie poznámok je dobrá aplikácia google keep. Na mobile sa dá používať cez aplikáciu a na počítači cez web-stránku. Najväčšia výhoda je poznámky sa synchronizujú automaticky.

 

Ďalšia možnosť je klasický word je dostupné aj verzia Microsoft Office Starter 2010 ktorý je zdarma. Neobsahuje pokročilejšie funkcie ale myslím že na bežnú prácu postačí. Nevýhoda je že sa zobrazuje reklama.

 

Ďalšie možnosti sú napríklad:

LibreOffice

 

Program na písanie ktorý je dostupný aj v slovenčine, podporuje aj Windows Xp 32 bit verziu alebo 64 bitové verzie Windows Vista a vyššie. Dostupné je aj pre Mac OS X, alebo i pre Linux.  Desingom mi pripomína skôr Microsoft Word 2003.

 

Google docs

Bol som v minulosti nútený ho použiť, no bol príjemne prekvapený funkcionalitou a prehľadnosťou. Dokumenty ktoré vytvoríš máš dostupné v „cloude“ z akéhokoľvek miesta. Program – online verzia je v slovenčine. Rozhranie je minimalistické.

 

S rôznymi inými programami na písanie a vytváranie dokumentov som nemal veľmi dobré skúsenosti – rozbité formátovanie dokumentov a podobne. Takže i preto nespomínam iné.

 

5.     Program na zistenie parametrov pc

 

Programy na pc - ultimátny zoznam 6Osvedčil sa mi program HWinfo. Je fakt jednoduchý a prehľadný. Mal som s ním i troška problém, po prvom spustení mi spadol systém a neviem prečo. Takže ulož si radšej rozpracovanú prácu! Po druhom spustení ale nebol žiaden problém.

 

Programy na pc - ultimátny zoznam 7

 

6. Program na vypnutie pc

Veľmi jednoduchý program na vypnutie pc je Wise Auto Shutdown. Ovládanie programu je veľmi jednoduché. Veď pozri sa sám…

Programy na pc - ultimátny zoznam 8

 

7. Antivírusový softvér

Anti-vírusový softvér je veľmi dôležitý. V počítačoch som ich mal niekoľko: skúšal som Eset, Avast, Aviru, Widnows defender, Norton… Mne sa napríklad osvedčil Bitdefender. Prečo práve on? Nie je to len anti-vírus ale aj antimalvér. Väčšina antivírusov čo som mal v minulosti malo problém s malvérom.

Programy na pc - ultimátny zoznam 9

 

Vyvrcholilo to vtedy keď som mal v počítači 300 „vírusov“ – malvérov. Ktoré mi nedokázal detegovať antivírus ani ich odstrániť. Vtedy mi pomohol  Malwerbytes. Problém Malwerbytsu je ale to že je platený program ktorý funguje ako trial verzia.

 

Neskôr som „objavil“ Bitdefender Antvirus Free Edition a ostal som prekvapený výsledkami.  Najlepšie na ňom je že pracuje v „tichosti“. Nevýhodu vidím asi len v anglickom rozhraní, inak ma nič nenapadá. Možno asi rýchlosť prvého skenovania počítača.

Programy na pc - ultimátny zoznam 10

8.     Hľadanie duplicít

Program Similarity nie je obyčajný vyhľadávač duplicít. Dokáže analyzovať obsah hudobných súbor a celkovú kvalitu skladieb.

 

Programy na pc - ultimátny zoznam 11

 

9.     Alternatíva ku win-raru

Alternatíva čo používam aj ja je 7zip. Dokáže komprimovať dokonca lepšie ako win rar do formátu 7z, je zdarma a je jednoduchý. Čo viac si priať.

 

10.     Program na úpravu fotiek

Ja som začal používať progam Paint-NET nie, nie je to paint 😀 Je rýchli oproti Gimpu, jednoduchý (relatívne) a dokáže pritom veľa. Paint NET dokonca podporuje rozšírenia.

 

Programy na pc - ultimátny zoznam 12

11.  Print screen obrazovky

Ako som začal písať viac článkov, zistil som že klasický print screen obrazovky vo windows 10 ma spomaľuje pri práci. Pretože sa nedá priamo vybrať časť obrazu, ktorú chcem ukázať. Dnes som si nainštaloval ale program Ligshot, ktorý je veľmi praktický.

 

Postup ako vytvoriť print screen obrazovky:

  • Nainštaluješ program
  • Stlačíš tlačidlo print screen na klávesnici
  • Myšou vyberieš časť obrazovky ktorú chceš „vytlačiť“
  • Uložíš skratkou CTRL S alebo priamo zdieľaš podľa potreby

 

12.  Prehrávač videa

Dakedy som používal BS player, Winamp a neviem ešte aké všemožné programy, no nakoniec som ostal pri prehrávači videa Media player Clasic. Odporúčam ho sťahovať priamo s kodekmi kde je aj pravidelne aktualizovaný. Je rýchli, jednoduchý a podporuje jednoduché posúvanie titulkov.

 

V balíčku je aj veľmi kvalitný video render madVR ktorý dokáže upscalovať obraz s nižším rozlíšením na vyššie rozlíšenie. S troškou „hrania“ s nastaveniami a dostatočne silnou grafickou kartou sú výsledky zaujímavé. Takmer ani nezbadáš že video má nižšie rozlíšenie.

 

13.  Prehrávač hudby

Nie je to tak celkom priamo prehrávač hudby ale skôr „zdroj“ hudby. Program Audials One dokáže hudbu sťahovať z youtube, prehrávať a hľadať internetové rádia a i prehrávať hudbu. Dokonca dokáže ukladať pesničky ktoré boli nedávno prehrávané cez internetové rádio a uložiť ich spätne!

Programy na pc - ultimátny zoznam 13

 

Ak si milovník hudby ako ja, určite odporúčam.  

Ako alternatívnu môžeš skúsiť cherry player.

Záver

Verím že môj výber program do počítača ti pomohol ak poznáš iné dobré programy podeľ sa s nimi dolu v komentároch.

 

Nauč sa viac o počítači (nielen o programoch)