Dnešný článok bude kratší, ale o to praktickejší. Nedávno som potreboval nové fotky. Uvedomil som si, ako strašne napäto a neisto vyzerám na fotkách. Je to hlavne preto, že fotenie je pre mňa nepríjemné, nie som na to zvyknutý.

 

Takýto článok by mi veľmi pomohol. Náhodou som objavil článok s typmi ako vyzerať lepšie / sebavedomejšie pred kamerou.

 

Sebavedomie je atraktívne, ale môže byť ťažké vyzerať sebavedomo pred objektívom. Katedra psychológie a ľudského správania USC to vyjadrila takto: „Fotografie nás skutočne nútia zamerať sa na priepasť medzi skutočným ja a idealizovaným ja.“

 

  1. Uisti sa, že sa cítiš pohodlne a sebavedomo vo svojom oblečení. Ak sa cítiš dobre, vidno to aj na fotkách.

 

  1. Na fotenie choď s tým prístupom, že je v poriadku ak nemáš pocit, že vieš čo máš robiť. Nie si model / modelka. Kľúč k úspechu je mať fotografa, ktorý ti pri fotení pomôže a poradí, a vďaka tomu sa budeš cítiť pohodlne, sebaisto a atraktívne.

 

 

  1. Uvedom si, že perfektný taký, aký si. Ak máš v sebe pochybnosti o sebe, povedz to svojmu fotografovi a on ti pomôže nasmerovať sa tak, aby tvoje telo a tvár vynikli čo najlepšie.

 

  1. Napi sa vody, daj si chutné jedlo a vyber si obľúbené topánky, doplnky, a podobne – toto ti takisto pomôže mierne zdvihnúť sebavedomie.

 

  1. Vyhni sa sileným výrazom a buď prirodzený

 

Pri poslednom fotení som si uvedomil, aký som napätý. Nemám rád fotenie. Cítim sa neprirodzene. A naozaj, keď som porovnával fotky, na ktorý som bol viac uvoľnený a tie kde som bol strnulý, bol to veľký rozdiel.

 

Je normálne cítiť trému pri fotení, najmä ak nie si model / modelka (človek, ktorý sa pravidelne fotí).

 

 

Naučím ťa malý trik od fotografa – ak cítiš, že na teba dolieha stres, napätie pri fotení, tak zavri oči, zhlboka sa nadýchni a napočítaj do troch. Otvor oči a povedz „HEJ“. To ti dodá uvoľnenejší výraz a umožní vžiť sa do momentu, a trochu ti to pomôže uvoľniť sa.

 

  1. Vyhni sa pohľadu so širokými očami

 

Hlavnou myšlienkou je, že mierne prižmúrené oči sa fotia lepšie ako široké oči.

 

A je to pravda. Široké, otvorené oči sú vnímané ako bojazlivé, zraniteľné a neisté. Preto, ak chceš vyzerať sebavedomejšie, je dobré na fotografiách stále jemne žmurkať (tak, ako to robíš prirodzene pri úprimnom, uvoľnenom úsmeve).

 

  1. Zaberaj veľa miesta

 

Sebavedomé pózy sú bežne označované ako „power poses“ používané hercami, aby ukázali divákom postavu ako silnú, mocnú a sebaistú.

 

Pózy, pri ktorých zaberá človek menej miesta, evokujú slabosť a neistotu. Zváž použiť niektorú z týchto póz pri fotení.

 

  1. Fotografuj sa pod miernym uhlom „hore“

 

Ak chceš  vyzerať naozaj sebavedomo, skús sa odfotiť z úrovne očí.

 

Divák tak bude mať pocit, že sa pozerá „hore na teba“.

 

Naopak, najlepšie je nefotiť sa zhora, pretože tieto fotografie „pohľad zhora“ a môžu pôsobiť infantilne, alebo ťa oberať o pocit sily.

 

Záver

Fotenie nemusí byť príjemné pre každého. Niekto sa fotí rád, niekto nie. Ja patrím k druhej skupine ľudí. No dobré fotky môžu byť niekedy veľmi užitočné – napríklad pri pracovnom pohovore, zoznamke,… Sebavedomie nie je len o tom pôsobiť sebavedomo na fotkách a byť „naoko“ sebavedomý. Ale sa tak aj naozaj cítiť.

 

Ako byť a cítiť sa sebavedomo ťa môžem naučiť v mojom kurze zdravé sebavedomie.

 

Zdroje:

https://blog.photofeeler.com/how-to-look-confident-in-photos/

https://www.psychologytoday.com/us/blog/modern-mentality/202201/using-photography-cultivate-self-love