Všimol som si, že sa ľudia často v diskusiách pýtajú aký monitor majú kúpiť. Rozhodol som sa preto napísať tento návod podľa čoho vyberať počítačový monitor. Zameral som sa na najdôležitejšie vlastnosti počítačového monitora.

 

Článok ber ako subjektívny pohľad na to, podľa čoho by si si mal vyberať počítačový monitor. Samozrejme sa v článku odvolám aj na technické termíny. Snažím sa ich vysvetliť ľudskou rečou, nie zbytočne komplikovať. Článok nie je určený pre inžinierov, technikov a podobne. Skôr pre bežných ľudí. Je to písané z pohľadu laika.

 

Na začiatok by si mal ujasniť na čo chceš monitor používať, a aký máš rozpočet na monitor. Napríklad ak máš rozpočet na monitor iba 100 eur veľa z toho nevyčaruješ.

 

Monitor počítača by si mal vyberať podľa použitia, a rozpočtu nie iba podľa značky či modelu. Darmo ti kamarát bude radiť monitor MSI s ktorým je spokojný, ak máš úplne iné potreby ako tvoj kamarát či známi.

 

Každý monitor má výhody aj nevýhody, takže vyberať monitor iba podľa značky je nezmysel.

 

Vlastnosti podľa ktorých by si mal vyberať počítačový monitor

 

 

Frekvencia počítačového monitora

 

Krátke vysvetlenie: ľudovo povedaná frekvencia počítačového monitora – inak povedané aj obnovovacia frekvencia je:

Obnovovacia frekvencia je schopnosť obrazovky monitora vykresliť určitý počet snímkovou za jednu sekundu.

Zvyčajne platí že čím je obnovovacia frekvencia nižšia, monitor viac unavuje oči a obraz je menej plynulí. Naopak čím je frekvencia monitora vyššia, tým je obraz plynulejší a šetrnejší ku očiam.

 

Moje odporúčanie. Pokiaľ nemáš výslovne extrémne nízky rozpočet kúp si monitor s obnovovacou frekvenciou minimálne 75Hz. Je to taká stredná cesta medzi lacnými kancelárskymi 60 Hz monitormi a „hráčskymi“ 144 Hz monitormi.

 

Tip: Ak si nie si istý aká obnovovacia frekvencia monitora ti vyhovuje, navštív najbližšiu väčšiu predajňu pc monitorov kde je možnosť si monitor aj vyskúšať a porovnaj si ich obraz. Ak ťa napríklad z monitora budú po chvíli bolieť oči, vieš že tento monitor nebude pre teba.

 

Doba odozvy

 

Je to čas za ktorý sa zmení jedna farba na druhú. Zvyčajne sa tento čas uvádza pri zmene z bielej na čiernu a naopak. Priemerný monitor má tento čas približne 8 ms. Rýchle monitory 4ms či 1ms.

 

Ak výslovne nehľadáš monitor na hry, nemusíš sa veľmi touto hodnotou zaoberať. Ak áno pozeraj sa po monitoroch ktoré majú dobu odozvy 4ms a menej. Najnižšiu dobu odozvy majú monitory s TN panel. Viac TN paneloch nižšie.

 

Input lag

Je to podstate časové oneskorenie medzi tým ako grafická karta odošle monitoru snímok a monitor zobrazí snímok.

 

Túto hodnotu každý výrobca monitorov meria podľa „seba“. Zvyčajne je táto hodnota 15ms.  Drahé monitory majú input lag iba niekoľko ms.

 

Pokiaľ nechceš monitor primárne na FPS (first person shoting – hry z pohľadu prvej osoby) nemusíš sa touto hodnotou veľmi trápiť.  Input lag väčšiny bežných monitorov nebude mať  pre teba dopad.

 

Moje odporúčanie: Akýkoľvek monitor s hodnotou input lagu do 15 ms je dostatočný. Ak si náročný hráč tak sa pozeraj po monitoroch s čo najnižšou hodnotou input lagu.

 

Tip: Presnú hodnotu input lagu zistíš jedine z nezávislých testov. Hodnoty od výrobcov sú čisto orientačné. Zvyčajne zavádzajúce.

 

Typ panelu počítačového monitora

 

Panely budem porovnávať z technického hľadiska len zbežne. Keďže článok je skôr pre bežných ľudí a nie pre totálnych nadšencov sústredím sa len vlastnosti ktoré zaujímajú bežných ľudí.

 

  1. TN (twisted nematic)

TN panely sú asi najdlhšie používané. Ich výhody sú:

  • Lacné
  • Majú nízky input lag
  • Rýchla doba odozvy

 

Nevýhody TN panelu sú:

 

  • Horšie pozorovacie uhly (obraz pri pohľade má zmenené farby)
  • Horší kontrast (podanie farieb)
  • Slabšie podanie čiernej

 

Pre koho je monitor s panelom TN vhodný? Hlavne pre hráčov počítačových hier kde je potrebná rýchla odozva a nízky input lag.

 

Pre koho je monitor s panelom TN nevhodný? Pre ľudí ktorí potrebujú farebnú presnosť ako sú grafici či fotografi. Myslím si že TN panel nie je veľmi vhodný na pozeranie filmov pretože ak pozeráte film viacerý, obraz z boku je skreslený – myslím tým farby.

 

Drahšie TN monitory sú samozrejme kvalitnejšie takže môžu potierať niektoré nevýhody TN panela a približovať sa kvalitou obrazu IPS, VA či MVA panelom. Záleží od konkrétneho modelu. Odporúčam pri výbere monitoru prečítať vždy recenziu a nesústreďovať sa na jeden parameter.

 

 

  1. VA (Vertical Alignment),MVA

 

Monitor s VA panelom lepšie zobrazuje čiernu farbu. Pozorovacie uhly sú oproti TN panelom lepšie. Sú ale o čosi pomalšie čo sa týka odozvy a input lagu. Tj. menej vhodné na hry. Žiaľ farby nie sú až tak presné ako u ISP paneloch.

 

Monitory s VA panelom sú vhodné na:

  • Filmy

 

Monitory s VA panelom sú menej vhodné na:

 

  • Hry
  • Prácu s grafikou a úpravou fotografií

 

MVA (multi-domain Vertical Alignment) panel je v jednoduchosti povedané vylepšená verzia VA panela. Je to rýchlejší typ panel. Kvalitné panely odvodené z VA panelov ako napríklad AMVA, SVA sú veľmi rýchle rovnako rýchle ako ISP panely. Musíš ale hľadať.

 

MVA, AVMA a podobne sú panely ktoré sú v podstate kompromis medzi panelmi. Sú pomerne rýchle majú slušné podanie farieb – dosť podobné IPS, krásnu čiernu a nové modely sú aj celkom rýchle. Je to v podstate stredná cesta medzi rýchlymi TN panelmi a farebne presnými IPS panelmi.

 

MVA panely a ich odvodeniny sú vhodné na:

 

  • Pozeranie filmov
  • Hry (s určitými kompromismi)

 

MVA panely a ich odvodeniny sú menej vhodné na:

 

  • Prácu s grafikou
  • Prácu s fotografiami.

 

AMVA sú veľmi zaujímavé panely. Pozorovacie uhly takmer ako IPS Majú veľmi dobrý kontrast. Krásnu čiernu. Nové modely sú veľmi rýchle len musíš hľadať. Žiaľ stále nie sú až tak farebne presné ako IPS.

 

 

  1. IPS,PLS,AHVA

 

Silná stránka IPS panelov je hlavné presné podanie farieb, farebná stálosť, pozorovacie uhly. Vyššie triedy IPS panelov podporujú vyššiu farebnú hĺbku. V jednoduchosti povedané presnejšie podanie farieb.

 

Toto robí IPS panely ako ideálnych kandidátov na prácu s grafikou a fotografiami. Taktiež je bežné, že IPS ponúkajú vyššie rozlíšenie na veľkosti panelu i keď rozdiely medzi panelmi sa čoraz viac potierajú.

 

V minulosti boli IPS panely drahé no teraz to už neplatí. Odozva a input lag bola slabina IPS panelov. Novšie a drahšie modely sú ale rýchle. Ďalšia možná slabina je o niečo nižší kontrast.

 

PLS,AVHA sú v podstate vylepšené verzie IPS panelov.

 

Sám mám monitor s IPS panelom a ako najväčšiu nevýhodu vnímam podanie čiernej. Je to škoda, lebo to znižuje zážitok pri pozeraní filmov.

 

IPS panely sú vhodné najmä na:

 

  • Prácu s počítačovou grafikou
  • Prácu s fotografiami

 

O niečo menej vhodné na:

 

  • Hranie pc hier
  • Pozeranie filmov

 

Ak sa chceš ponoriť do hlbších porovnávaní panelov…

 

Pozorovacie uhly

 

Pozorovacie uhly sa merajú horizontálne a vertikálne, určujú v akom rozsahu je obraz na obrazovke úplne viditeľný.

 

Napríklad ak sú uvedené pri monitore pozorovacie uhly 170/150, prvé číslo označuje 170 stupňový horizontálny uhol a druhé číslo označuje 150  vertikálny stupňový uhol.

 

Všeobecne čím väčší pozorovací uhol lepšie.

 

Veľkosť uhlopriečky

 

monitor s pomerom strán 16ku10

Označuje veľkosť viditeľnej plochy obrazovky. Zvyčajne sa označuje v palcoch. Čím väčší tým lepšie. Záleží aj na čo monitor chceš používať. A hlavne koľko máš miesta na stole. Ďalej veľkosť uhlopriečky by si mal vyberať aj podľa toho ako ďaleko chceš sedieť od počítačového monitora.

 

Na bežnú prácu ti stačí cca 22 až 24 palcový monitor. Ja som napríklad chcel väčší monitor, aby som mohol pohodlne mať otvorené na obrazovke dva dokumenty. Bez toho aby som musel mať nastavené malé písmo.

 

Podľa môjho názoru veľkosť 27 palcov je na hranici pohodlného sledovania obrazu na obrazovke. Ak by som mal napríklad 32 palcový monitor musel by som buď sedieť ďalej alebo otáčať hlavu z ľava do prava.

 

 

Pomer strán

 

Pomer strán starších monitorov bol 5:4 respektíve 4:3. Teraz sa najviac používa pomer strán 
16:9, menej často 16:10. Zaujímavý pomer strán je ale 21:9 ktorý sa používa pri širokouhlých monitoroch vhodných najmä na prácu s veľa oknami a hlavne na sledovanie filmov.

 

 

Rozlíšenie monitora

Najviac rozšírené rozlíšenie monitorov je 1920×1080 označované aj full hd. Povedal by som dnes už základné rozlíšenie. Ak chceš o čosi jemnejší obraz stredná cesta je rozlíšenie 2560×1440 označované aj ako quad HD.

 

Ak chceš monitor používať na hry ber v úvahu to že na vyššie rozlíšenie potrebuješ pri hrách silnejšiu grafickú kartu. Ak máš kartu skôr slabšiu, modelom s full hd rozlíšením nič nepokazíš.

 

Ak chceš monitor na prácu, filmy a menej na hry a tvoja grafická karta zvláda aj vysoké rozlíšenia môžeš bez zaváhania siahnuť aj po 4K monitore tj. 3840 x 2160. Takéto monitory majú veľmi jemný obraz a sú dobré ak napríklad píšeš alebo veľa pozeráš do monitora.

 

 

 

Pc monitor VS tv

Počítačový monitor má zvyčajne rýchlejšiu odozvu a lepšie farby. Samozrejme ak kúpiš drahšiu Tv tak môže mať veľmi dobré parametre. Zváž si či naozaj potrebuješ Tv namiesto klasického monitora.

 

 

Kde kúpiť počítačový monitor?

Rýchli prehľad monitorov si môžeš urobiť cez alzu. Zvyčajne má ale alza vyššie ceny, takže neodporúčam odtiaľ kupovať. So šťastím ale môžeš odtiaľ kúpiť za dobrú cenu rozbalený kus. Ceny si porovnaj napríklad na heureke.

 

Ak ťa tlačí rozpočet môžeš sa poohliadnuť po starších modeloch vyššej rady ktoré sú fajn na bežné použitie. Sú to tvz. repasované monitory. Je to ale dakedy ako hľadanie ihly v kope sena.

 

Ak rád šetríš životné prostredie a zároveň aj peňaženku občas sa nájdu zaujímavé kúsky aj na bazosi. Či v rôznych bazárových skupinách na facebooku. Odporúčam kupovať monitor len so zárukou. Napríklad niekto si kúpil monitor a nevyhovuje mu a chce ho predať.

 

Ja som napríklad takto kúpil 300 eurový monitor v záruke za cca 220 eur. Samozrejme s nákupom z bazáru sú spojené riziká…  Vypýtaj si fotku záručného listu, fotky krabice, monitora a ideálne kúp monitor od niekoho čo býva blízko teba aby sa naň mohol pozrieť naživo.

 

 

Cena

peniaze

 

Monitory do 200 eur sú zvyčajne menej kvalitné čo sa týka obrazu, majú horšiu výbavu a slabší stojan.

 

Od ceny cca 300 do 500 eur začína stredná trieda monitorov. Tu už kúpiš monitor s menej kompromismi a relatívne slušnými parametrami.

 

Okolo ceny 500 a vyššie začínajú pomerne kvalitné počítačové monitory pre náročných používateľov. Majú peknú čiernu, vysoké rozlíšenie a sú aj rýchlejšie.    

 

 

Záver

Ak si určil čo je pre teba pri pc monitore najdôležitejšie vy-filtruj si podľa tvojich  požiadaviek monitory napríklad na alze. Potom si nájdi na internete odborné recenzie na monitory ktoré ťa zaujali. Zvyčajne ti stačí prečítať zhrnutie.

 

Veľa šťastia s a výberom a nákupom monitora! Ak sa chceš dozvedieť o počítačoch viac viac ťa naučím v mojom pc kurze.

 

Nauč sa viac o počítačoch!