Dá sa učiť hrou?

 

Učenie nemusí byť vôbec nudné a nezáživné ako si ho pamätáš zo školy. Asi to poznáš, sedíš hodiny a hodiny v triede, počúvaš monológ učiteľa prerušovaný občasnou otázkou, ktorá ťa preberie z letargie. 

 

Na chvíľku síce precitneš, no potom sa znova nudíš a takmer nič nevnímaš. Učenie hrou je iné, lebo ťa zapája do učenie hravou formou. 

 

Aké existujú metódy učenia hrou?

 

Nie je to priamo učenie hrou ale sú to skôr učebné metódy ktoré sú zaujímavé a zároveň viac zábavné.

 

 1. Skupinové učenie

Študenti sú rozdelený do skupín, kde má každá skupina pridelenú úlohu ktorú má splniť. Je to viac hravá forma výučby lebo učiteľ – školiteľ je skôr v role mentora ktorý dohliada a študenti sa viac zapájajú, nie je to len pasívne prijímanie informácií.

 

Keď je skupina hotová so svojím projektom výsledky prezentuje pred ostatnými skupinami. Študenti sa dostávajú do role ako učiteľa. Prednášaním sa učia a zvyšuje sa ich sebavedomie. Zaujímavý prvok na oživenie je súťaž o najlepšiu skupinu.

2 .Učenie v kruhu

Účastníci vzdelávania sa posadia do kruhu a do stredu kruhu príde vždy jeden ktorý prednáša svoju tému. Ostatní mu dávajú doplňujúce otázky. Touto metódou si ľudia natrénujú vystupovanie pred ľuďmi.

 

3. Integrácia sociálnych médií 

Je to hravá učebná metóda kde výsledky svojej práce účastníci vzdelávania nahrávajú napríklad na Instagram ako fotky a ostatný ich hodnotia, diskutujú o tom. Prípadne video ktoré sa nahrá na YouTube kanál a pod. Je to veľmi príťažlivé pre mladých ľudí ktorý tak či tak veľa času trávia na sociálnych médiách.

4. Hravé problémové úlohy

Môže to byť napríklad zostavenie učebnej pomôcky účastníkmi. Rôzne atypické problémové úlohy kde musia účastníci použiť svoj dôvtip a kreativitu zároveň.

 

Záver 

Všetky vyššie spomenuté učebné metódy sú hravé a zároveň iné. Zapájajú zúčastnených aktívne do učenia aktívne a s kombináciou so súťažou vhodnou odmenou vedia nadchnúť účastníkov. Tieto a mnohé iné metódy využívam aj ja na mojich kurzoch. Treba len prísť a vyskúšať či ti budú tieto metódy učenia a vzdelávania vyhovovať.