Ako sa efektívne učiť?

Túto otázku som si kládol na vysokej škole aj ja. Niekedy bolo učenia toľko, že som nevedel čo skôr sa učiť… Neskôr som zistil, že podvedome som sa niekedy učil efektívnejšie, hoci som o tom nevedel a ani sám. Začal som sa zaujímať o túto oblasť.  Veľa zaujímavých faktov u učení a mozgu celkovo môžeš nájsť na adrese brainfact.org. Teraz ti dám niekoľko tipov ako sa efektívnejšie a lepšie učiť.

 

Prečo a či by sa mal učiť celý život som rozoberal v článku: Celoživotné vzdelávanie – čo to vlastne je?

 

14 tipov ako sa efektívne učiť

  1. Dopraj si oddych – viem znie to kontraproduktívne ale i mozog si potrebuje oddýchnuť. Predstav si že by celý deň cvičil alebo si cvičil cvičil väčšinu dňa – zanedlho by si bol bez energie.
  2. Učenie si spríjemni – napríklad hudbou, pozor nie ale rušivou hudbou – hlučnou a s veľa textom. Ideálne taká hudba ktorá sa ti páči, ale zároveň nie je veľmi rušivá.
  3. Urči si plán učenia – kedy začneš a kedy skončíš. Aby si tvoj mozog vytvoril postupne zvyk, že sa učíš v určitú dobu.

 

  1. Choď pravidelne spať – mozog si potrebuje oddýchnuť ak sa dobre nevyspíš tvoj mozog pracuje menej efektívne, dokonca sa ti dočasne zníži IQ!
  2. Zníž množstvo rozptýlenia – na efektívne učenie sa potrebuješ sústrediť, slúchadlá na uši, zmena prostredia a podobne ti veľmi pomôžu lepšie sa sústrediť, pretože potlačia zdroje rozptýlenia.
  3. Používaj viac zmyslov pri učení – napríklad sa nahraj pri čítaní toho čo sa učíš – používaš oči – čítanie vizuálny kanál a sluch pri počúvaní.

 

  1. Testuj rôzne učebné metódy – je málo efektívne dookola si čítať text, preťažuješ určité centrá mozgu a si potom unavený. Veľmi osviežujúce je napríklad povedať vlastnými slovami obsah danej témy, alebo počúvať sa, prípadne si kresliť pomocné obrázky na zapamätanie textu…
  2. Testuj sa čo si sa naučil – napríklad urob si test aby si vedel čo vieš a čo nevieš.
  3. Precvičuj si to čo nevieš – nemá veľký význam sústreďovať pozornosť na to čo už vieš.

 

  1. Po učení si dopraj pohybovú aktivitu – cvičenie podporuje učenie, prekrví sa mozog a umožní mozgu relaxovať – triediť informácie na pozadí. Cvičenie pomáha zlepšovať krátkodobú a dlhodobú pamäť.
  2. Používaj „pamäťové“ triky – napríklad riekanky, krátke ľahko zapamätateľné vety – napríklad na strednej škole sme sa učili pri tranzistoroch niečo takéto: NPN šípka ven. NPN tranzistor sa označuje šípkou von. Rýmuje sa to a pre mozog je to ľahko a rýchlo zapamätateľné.

 

  1. Zníž stres – pri vyšších hladinách kortizolu, stresového hormónu sa človek ťažšie sústredí tj. ťažšie učí.
  2. Pi pravidelne vodu – ak si dehydratovaný – smädný mozog nedokáže dobre fungovať lebo telo je „ohrození“ a mozog sa „prepne“ do iného módu. Si viac vystresovaný.
  3. Pestro sa stravuj – mozog potrebuje cukor, bielkoviny a iné látky aby pracoval efektívne. Bez nich sa nedokážeš efektívne učiť.