Zlepšiť sebavedomie nie je až tak jednoduché. Ale ak sa budeš držať týchto spôsobov myslenia, možno budeš vnímať sám seba pozitívnejšie.

 

Nie je tajomstvom, že mnohým ľuďom chýba sebavedomie a pretvarovanie  nič nerieši. Len „skrýva“ problém. Ak si mal napríklad rodičov, ktorí boli na teba príliš prísni a kritizovali ťa za každú maličkosť, je pravdepodobné, že máš tiež nízke sebavedomie.

 

Medzi ďalšie dôvody, ktoré môžu spôsobiť nízke sebavedomie patrí nízky plat, horšie známky, nadváha, či inak menej atraktívny vzhľad, rozchod / rozvod, zdravotné či psychické problémy. Stres a bolesť hrá tiež rolu.

 

Nízke sebavedomie môže dosť znížiť kvalitu života. Paralyzovať tvoje konanie, spôsobuje náchylnosť nechať sa využívať, môže zhoršiť zdravotný stav – obavy a stresové hormóny dvakrát na zdravý nepridávajú. Je mnoho spôsobov, ako zvýšiť sebavedomie a cítiť sa lepšie.

 

Ak si chceš zvýšiť sebavedomie, musíš poznať spôsoby, akými sa môže prejavovať. Inak je to ako strieľanie na terč poslepiačky. Nízke sebavedomie sa môže prejavovať v podobe negatívnych pocitov, ktoré sú dôsledkom neustálej sebakritiky.

 

To môže viesť k vyčerpávajúcim pocitom smútku, hnevu, viny alebo úzkosti.  Nízke sebavedomie sa môže okrem iného prejaviť v problémoch vo vzťahoch, nedostatočnej starostlivosti o seba a seba poškodzujúceho správanie sa. Keď poznáš tieto príznaky a naučíš sa ich rozpoznať, budeš na správnej ceste k väčšiemu sebavedomiu!

 

Pre ľudí, ktorí sa necítia až tak sebavedomo a chcú to riešiť, som zostavil krátky zoznam aktivít, ktoré môžu zmierniť ich pocit pochybností a zároveň podporiť sebalásku a prijatie. Ak ťa táto zaujíma viac, na stránke nájdeš aj podcast, prípadne odkaz na online kurz Zdravé sebavedomie.

 

Dosť bolo rečí, poďme k sľúbeným aktivitám.

 

1. Urob zo sebalásky prioritu

3 prístupy ktoré sú dôležité pri zlepšení tvojho sebavedomia 1

Ak chceš mať sebavedomie, prvý krok musí byť zameranie sa na rozvoj seba lásky. Ak nemáš rád / rada samého seba / samú seba, je takmer nemožné mať vyššie sebavedomie. Znamená to byť aj občas „sebecký“ a dať seba na prvé miesto. Samozrejme nie za cenu, že tým niekomu ublížiš. Všetko závisí od situácie.

 

Sebaláska, pokiaľ sa nepreháňa, je dobrá. Hovorí si aj, že naša schopnosť milovať iných, odzrkadľuje našu schopnosť milovať samých seba. Preto sa ľudia s nízkym sebavedomým často boja straty partnera a nakoniec ho i žiarlivosťou či pochybnosťami odoženú.

 

Akonáhle sa začneš mať viac rád a prijmeš seba aj s chybami, budeš sa cítiť o dosť lepšie. Môžeš začať úplne jednoducho – spíš si zoznam vecí, ktoré máš na seba rád / rada. Môže to byť malý denník, ktorý budeš nosiť neustále zo sebou a vždy, keď ti napadne niečo nové, doplníš to do neho. Navyše keď začneš o sebe znova pochybovať či nebodaj sa kritizovať, môže sa do neho pozrieť a povzbudiť sa.

 

Zahrň osobné úspechy, niečo na čo si hrdý / hrdá. Určite sa niečo nájde, len musíš rozmýšľať. V jednoduchosti povedané, spíš si čokoľvek, čo ti pomôže cítiť sa spokojnejšie. Tvoj denník je v podstate fyzický dôkaz tvojich kvalít a úspechov. Ak ho budeš pravidelne používať, istotne sa budeš cítiť sebavedomejšie.

 

2. Rob veci, ktoré ti robia radosť

maľovanie

Tento druhý typ je často prehliadaný. Keď sa tak zamyslím podceňujem ho aj ja. Ak máš veľa práce či školy, je ľahké stratiť pojem o čase a po robiť len veci, ktoré musíš, nie chceš. Ak to preženieš, budeš sa cítiť preťažený/preťažená a bez energie.

 

Je ťažké mať sebavedomie, ak nemáš energiu. A práve to, čo máš rád ti dodá energiu a radosť do života. Nech je to plávanie, futbal, kreslenie, výber je na tebe. Rob to, čo ťa naozaj teší a robí ti radosť. Ideálne rob niečo, čo ťa baví každý deň aspoň pár minút.

 

TIP: pár dní si zapisuj svoje aktivity, čo, od kedy a do kedy si robil/a. Možno budeš prekvapený/á, koľko času venuješ hlúpostiam alebo nepodstatným veciam – facebooku, pozeraniu videí, hádaniu sa s ľuďmi a podobne.

 

Hľadaj rovnováhu inak vyhoríš ako fakľa. Aj keď máš toho veľa, malá prestávka viac pomôže ako uškodí. Nedá sa stále pracovať, či učiť. A ak si už máš oddýchnuť tak zmysluplne nie pozeraním krimi správ. Nemusíš tomu venovať veľa času, na začiatok stačí aj pár minút denne.

 

Zlepší sa ti nálada a zároveň sa budeš cítiť sebavedomejšie.

 

3. Menej sa staraj o to, čo si o tebe myslia ostatní

mysliaca žena

Sto ľudí, sto chutí. Nikdy nesadneš každému a vždy sa nájde niekto, kto nájde na tebe nejakú chybu. Je zbytočné sa tým príliš zaoberať. Samozrejme, ak je kritika konštruktívna a pomôže ti zlepšiť tvoj život, treba si vypočuť názor. Ale je zbytočné trápiť sa tým, čo si o tebe myslia ostatní, ak urobíš to alebo ono.

 

Každý o seba občas pochybuje, aj ja, aj tvoje obľúbené celebrity. Sme len ľudia. Ako ľudia sa prirodzene obávame toho, čo si o nás myslia ostatní. Je to normálne, máme strach z vylúčenia. Hoci niekedy to môže byť užitočné. Napríklad ak vďaka pochybnostiam objavíš chybu ktorú by si inak prehliadol – to ti môže dosť pomôcť. Ak sa pochybnosť nasmeruje do akcie.

 

Ak máš príliš veľa obáv z toho, čo si myslia ostatní, budeš mať problém byť zo sebou spokojný/á a namiesto rastu sa tvoja myseľ bude zapodievať tým názormi druhých.

 

*Podľa výskumov, väčšina ľudí častejšie rozmýšľa o sebe a svojich problémoch ako o iných ľuďoch. Sme viac seba-zameraní ako sa očakávalo.

 

Na toto si spomeň vždy, keď začneš uvažovať, čo si asi o tebe niekto myslí… Pravdepodobne rozmýšľa nad tým, čo si dá na večeru, ako nad farbou tvojho trička. A ak sa mu aj náhodou nepáči, čo už…

 

Záver

Život je príliš krátky na to, aby si ho premárnili obavami o sebe. Obavy môžu byť aj užitočné, ale ak sa to preháňa, viac škodia ako pomáhajú. Ak začneš používať tieto tri princípy, verím, že sa tvoje sebavedomie zlepší. Chce to cvik. Začni žiť podľa seba, nie podľa názoru ostatných. Ak chceš rozvinúť svoje sebavedomie tak mám pre teba kurz Zdravé sebavedomie.

 

Je to tvoj život a TY vieš, čo je pre teba dobré.

 

Zdroje:

https://studybreaks.com/thoughts/3-mindsets-self-confidence/