Sebavedomie a strach spolu úzko súvisia. Viac ako by si si možno myslel. Bojíš sa častejšie ako si to uvedomuješ. Strach je jedna z vecí ktorá ničí tvoje sebavedomie.

 

Strach je najväčší nepriateľ sebavedomia.

Ak sa bojím že zlyhám, že niečo nedokážem rastie vo mne neistota voči sebe a môže vytvoriť živnú pôdu pre nízke sebavedomie.

 

Strach z neznáma môže byť veľká brzda úspechu. Inou brzdou úspechu môže byť nízke sebavedomie. Tejto téme sa venujem v článku: Nízke sebavedomie „brzda“ života?

 

„Aby sme začali niečo nové, musíme nechať to čo bolo tak. Kde sa jedny dvere zatvoria druhé sa otvoria. Koniec je nový začiatok.“

 

Ak si podmaníš svoj strach, nezískaš len cestu k múdrosti, ale aj cestu k úspechu. Sebavedomie môže veľmi pomôcť k úspechu. Ak si sebavedomý, nebojíš sa konať.

 

Ak chceš byť sebavedomý potrebuješ tri veci:

  • Byť optimistický
  • Čeliť svojim strachom a konať
  • Obklopiť sa pozitívnymi ľuďmi.

 

Strach spôsobuje životnú paralýzu.

 

Napríklad vidíš krásnu ženu a bojíš sa ju osloviť. Strach ti to zabráni. Chceš požiadať o vyšší a plat a tvoj „kamarát“ strach ti pošepká nemáš na to, nerob to! Prekonať strach sa dá len tým, že začneš konať a že si uvedomíš, že nemal žiaden pevný základ. Strach nie je väčšinou nič logické len pocit…

 

Typy strachu

 

Existuje viac druhov strachu. Mňa, teba a väčšinu ľudí drží späť. Blokuje. Vytvára prekážky i tam, kde nie sú. Robí to len tvoja myseľ. Strach je len prostriedok tvojej mysle, ktorý sa ťa snaží „chrániť“.

 

Najbežnejšie typy strachu:

 

  • Strach zo zlyhania
  • Strach z kritiky
  • Strach z odmietnutia
  • Strach z úspechu

 

Bojíme sa najčastejšie toho čo nepoznáme. Neistoty. Neistej budúcnosti.

Ale čo je vôbec isté? Úspešní ľudia si pripravujú záložné plány i na najhoršie scenáre.

 

Dr.Melnick hovorí…

 

„Strach je prirodzený, podmienený evolúciou na základe reagovania na nové situácie. Ale keď prichádza z nedostatku sebavedomia a nedostatku sebadôvery brzdí to človeka.

 

Ak neveríš sám sebe, že si schopný zmeniť smer, opraviť chyby a ak nemáš pocit bezpečia bez ohľadu na to čo sa stane nemáš ani silný pocit vlastnej hodnoty. Najviac úspešní ľudia nasledujú klišé, „cítiť strach a i tak to urobiť“ pretože majú silnú sebadôveru ktorá prekoná strach.“

 

Sebavedomie a strach 1

 

Sebavedomie a vytvorenie iracionálnych strachov

 

Logická otázka je odkiaľ máme nevysvetliteľný, priam nezmyselný strach? Niekoľko príkladov ktoré opisujú vzťah medzi sebavedomím a iracionálnymi strachmi:

 

  • Zlá minulosť: ak dieťa v minulosti prežilo zlé udalosti súvisiace s určitou oblasťou života (napríklad sociálna oblasť) tak sa môže vytvoriť na prvý pohľad neodvoditeľný strach z ľudí a podobne. Ak bolo dieťa odmietané kamarátmi môže sa v budúcnosti vyhýbať ľudom. V tomto prípade jeho strach mu bráni byť sebavedomé.

 

  • Obmedzujúce presvedčenia, sebavedomie a strach: častý dôvod nízkeho sebavedomia je vytvorenie falošných presvedčení. Takéto presvedčenia znižujú sebavedomie ale vytvárajú aj nelogický strach. Ak sa napríklad bojíš ľudí že sú zlí, budeš sa ich prirodzene báť.

 

  • Rodičovský štýl a strachy: Vieš o tom že dieťa sa učí pozorovaním? Ak vidí reakciu rodiča na strach napodobní toto jednanie. Sebavedomie môže byť naučené v rannom veku ako aj strach, ak rodičia nevychovávajú dieťa správne.

 

Ako čeliť strachu a budovať sebavedomie

 

Sebavedomie a strach 2

Čeliť svojim strachom vykonávaním akcie pomáha postupne budovať sebavedomie. Ja som mal napríklad strach z komunikácie s ľuďmi. Trvalo mi určitý čas prekonať tento strach. Najviac mi pomohla samotná komunikácia s ľuďmi. Na začiatku iba pýtanie sa na čas a podobne, neskôr dlhšie rozhovory.

 

Teraz s tým nemám takmer žiaden problém. Tento strach som ovládol. Mňa už neovláda.

 

Zameraj sa vyšší cieľ nie na malé zlyhania – alebo na malé úspechy. Rob niečo. Nasleduj princíp kaizen (neustále zlepšovanie). Nenechaj sa obísť úspechom, nedovoľ aby ťa zlyhanie či chyba odradili. Nemôžeš stále vyhrávať. To je nemožné.

 

Byť perfektný a bezchybný nás učili v škole. Mal by si mať diktáty bez chyby, výpočty bez chyby, všetko tip top. No zlyhania ti môžu ukázať aj spôsoby ako neskôr robiť veci lepšie, jednoduchšie a rýchlejšie. Vďaka chybám si uvedomíš, že daný postup je možno zložitý či pre teba nevhodný.

 

Oceňuj i malé víťazstvá. Uč sa zo svojich zlyhaní. To čo ťa nezabije ťa posilní. Použi to aby si vytvoril plán. Nezameriavaj sa na to, čo si ľudia myslia. Tvoje výsledky to nezmení. Namiesto zbytočného premýšľania o tom istom – konaj.

 

Malý krok dopredu, potom spätná väzba a znova krok napred. Maj vieru že dlhodobo môžeš uspieť. Čeľ svojim strachom, jednaj. Buduj sebavedomie a uspej. Budovať sebavedomie ti pomôže môj kurz Zdravé sebavedomie.

 

Je viac spôsobov ako čeliť strachu. Ja som svoj strach prekonal tým že som sa „prinútil“ jednať.

 

Existuje mnoho spôsobov ako prekonať strach. Aký je tvoj spôsob?